Kolejny raz w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Niewidomych, który przypada 13 listopada.

Ta data upamiętnia rocznicę urodzin Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Celem święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niewidomych oraz słabowidzących.

Aby dowiedzieć się, jak ważny jest wzrok w życiu człowieka oraz jak skutecznie pomóc osobie z dysfunkcją wzroku dzieci z grupy „Nutek”, „Biedronek”, „Misiów” i „Odkrywców” obejrzały krótki, animowany filmik pt. „N- jak niewidomy”. Po obejrzeniu  filmu chętne dzieci mogły wczuć się w rolę przewodnika osoby niewidomej, która miała za zadanie przeprowadzić swoją koleżankę/swojego kolegę w sposób bezpieczny przez tor przeszkód. Ponadto przedszkolaki miały możliwość założenia gogli imitujących sposób, w jaki widzą osoby z różnymi dysfunkcjami wzroku.

Aby zrekompensować brak wzroku osoby niewidome mają wyostrzone pozostałe zmysły. Czego osoba niewidoma nie może zobaczyć, może dotknąć, może usłyszeć, poczuć zapach, czy smak. Nasze przedszkolaki także ćwiczyły swoje zmysły poprzez zabawy z wykorzystaniem m.in. pomocy dla metody M. Montessori: tabliczki dotykowe, tabliczki termiczne, fakturowe obrazki, puszki szmerowe, pryzmy dźwiękowe, dzwonki, alfabet i cyfry dotykowe.

Dzieci z grup starszych poznały alfabet Brailla oraz sposób pisania literek za pomocą tabliczki brajlowskiej.

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wykonali wspólnie z dziećmi obrazki dotykowe. Stanowią one  doskonałą pomoc dydaktyczną dla dzieci z dysfunkcja wzroku i nie tylko!!!