Drodzy Rodzice! Decyzją Ministra Edukacji Narodowej w dniach 12 i 13 marca br. w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. Natomiast od 16 do 25 marca br. uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół – zawieszone zostają zarówno zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, jak i opiekuńcze. Decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynika z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa na terenie naszego kraju. Prosimy o monitorowanie kolejnych doniesień na temat powyższej sytuacji, pojawiających się sukcesywnie na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach  oraz stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach: http://www.kuratorium.katowice.pl/.

Jednocześnie informujemy, że rodzicom/opiekunom prawnym dzieci do 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

• opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia, są objęci ubezpieczeniem chorobowym.
  • Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku  opiekuńczego (14 dni)  nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.
  • Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.
  • Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS zus.pl. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.
  • Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS.
  • Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki.
  • Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek  opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.
  • Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza  z ZUS.
  • Dodatkowe pytania można zadawać na specjalnej infolinii ZUS. Numer: 22 560 16 00. Wydzielimy dwie dedykowane linie:

– „ulgi i umorzenia dla płatników składek:  gdzie będą mogli uzyskać  informacje m.in. dotyczące ulg w spłacie należności, umorzeń, rozłożenia należności z tytułu składek na raty, zawieszenia działalności gospodarczej,

– „koronawirus – zasiłki” dotycząca zasiłku opiekuńczego dla opiekunów  oraz zasiłku chorobowego w związku z COVID-19, w tym z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.

Do pobrania:

OŚWIADCZENIE dodatkowy zasiłek opiekuńczy (.docx)

OŚWIADCZENIE dodatkowy zasiłek opiekuńczy (.pdf)