W słoneczny kwietniowy poranek grupa IV wybrała się na wycieczkę. Cel – zgodnie z przerabianą tematyką  ekologiczną – zaprowadził nas do zakładu, który na co dzień zajmuje się selektywną zbiórką odpadami oraz dba o czystość miasta – to firma FCC Lubliniec (dawna A.S.A). Dzieci  na własne oczy mogły zobaczyć proces segregacji śmieci, obserwowały jak samochód „pożera” kolejne pojemniki z odpadami. Co roku nasze przedszkole bierze udział w akcji „sprzątanie świata”,  a teraz mogliśmy się dowiedzieć, co dzieje się z tymi workami pełnymi śmieci.  Zainteresowaniem dzieci szczególnie cieszyły się ciężarówki, które zbierają śmieci  a także kolorowe pojemniki, służące do segregacji surowców wtórnych. Rozszyfrowanie ich przeznaczenia nie nastręczało przedszkolakom żadnych trudności. Dzięki zajęciom przeprowadzanym systematycznie w przedszkolu dzieci łatwo dopasowały poszczególne kolory: niebieski – papier, żółty – plastik, zielony – szkło. Na zakończenie zobaczyliśmy pracę zamiatarek, a nawet mogliśmy posiedzieć w środku … Zadowoleni,  z prezentami od firmy wróciliśmy do przedszkola, gdzie z łatwością zrobiliśmy porządki segregując śmieci do właściwych worków.