Promocja zdrowia

promocja zdrowia

Przedszkole Promujące Zdrowie, to placówka, która w szczególny sposób promuje zdrowy styl życia wśród dzieci, wyposaża wychowanków w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia, kształtuje w dzieciach poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne  i innych, prowadzi wszechstronną edukację zdrowotną, włącza także rodziców  i społeczność lokalną.

Standardy przedszkola promującego zdrowie:

1. Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
  1. Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
  2. Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
  3. Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz do prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.

Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

• zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników

i rodziców dzieci),

• podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.

Aby móc realizować działania w naszym przedszkolu w zakresie promocji zdrowia opracowano program własny z zakresu edukacji zdrowotnej pt.: „ W zdrowym ciele zdrowy duch ”. Od stycznia 2020 roku będzie on realizowany systematycznie w każdej grupie wiekowej przez trzy kolejne lata. Mamy nadzieję, że obowiązki, jakie są związane z tym faktem oraz wszystkie działania, jakie podejmujemy w celu poszerzenia edukacji zdrowotnej u dzieci, pozwolą nam wkrótce uzyskać certyfikat „Przedszkola Promującego Zdrowie” .

O wszystkich działaniach i  podejmowanych przez przedszkole akcjach będą Państwo informowani na bieżąco.

ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO WSPÓŁPRACY I WSPÓLNYCH DZIAŁAŃ NA RZECZ ZDROWIA W RAMACH UCZESTNICTWA W  PROGRAMIE  ŚLĄSKIEJ SIECI PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ  PROMUJĄCYCH  ZDROWIE.

Witaminkowe urodzinki

,,Witaminkowe urodziny” to nowa propozycja w naszym przedszkolu realizowana w ramach działań związanych z przystąpieniem naszego przedszkola do Placówek Promujących Zdrowie.  Zaproponowano inny, niż dotychczas sposób świętowania urodzin dzieci, który dla zdrowia naszych pociech ma stanowić alternatywę dla tradycyjnych słodkości. W dniu urodzin jubilaci zamiast słodyczy mogą przynosić np. przekąski sporządzone z warzyw, owoce, szaszłyki owocowe, babeczki o zdrowych składnikach, torty owocowe,  Jako pierwszy w zdrowym stylu urodzinki w grupie ,, Biedronek” obchodził Michałek. Okazało się, że sposób obchodzenia urodzin bardzo podoba się dzieciom – zobaczcie sami.

Prelekcja

30.01.2020  roku nasze przedszkola odwiedziła Pani dietetyk Barbara Famuła z prelekcją dla rodziców pt. właściwe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym

Prelekcja dotyczyła popularnych produktów spożywczych i ich wartości odżywczych. Przedstawiona prezentacja obrazowała porównanie najchętniej podawanych wyrobów z ich zdrowymi odpowiednikami.  Wykład  jasno nakreślił kierunki zdrowego odżywiania oraz zwrócił uwagę na szkodliwe działanie cukru na organizm małego dziecka. Pani dietetyk podkreśliła znaczenie różnorodności diety zarówno dla właściwego rozwoju organizmu, ale również ugruntowania właściwych nawyków żywieniowych. Należy pamiętać iż właściwe –zdrowe nawyki żywieniowe należy wprowadzać od najmłodszych lat.  Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza odpowiedniej liczny witamin, białka oraz mikroelementów.