bg2Rok szkolny 2022/2023

„Jest jedno słowo, którym wszyscy powinniśmy kierować się jak regułą – wzajemność.”
– Konfucjusz

07.04.2023


13.03.2023 r.
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci oraz rodziny do włączenia się w zbiórkę darów dla królików i gryzoni z lublinieckiego Okienka życia. Informacje o tym, co jest najbardziej potrzebne znajdują się na plakacie przy wejściu do placówki przedszkolnej. Dziękujemy 😊


Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za udział w akcji „Góra grosza”, która zakończyła się 28 lutego.


16.01.2023


16.12.2022

Kolejny raz pokazaliście jakie macie wielkie serce. Dzięki Wam trzy rodziny otrzymały najpotrzebniejsze rzeczy, dzięki którym na twarzach obradowych zagościł uśmiech. Dziękujemy z całego serca.

Klub Młodego Wolontariusza


05.12.2022

 


26.11.2022

Drodzy Rodzice

Klub Młodego Wolontariusza po raz kolejny postanowił włączyć się w przygotowanie ” Świątecznej Paczki” dla wybranych rodzin. Szczegóły, co zbieramy znajdą Państwo na tablicy przy wejściu do przedszkola. 

Jak zawsze liczymy na Wasze otwarte serca !

Klub Młodego Wolontariusza

 


 

 


Trójeczka wzięła udział w „ZBIÓRCE ŻOŁĘDZI I KASZTANÓW” z przeznaczeniem na pokarm dla zwierząt leśnych na zimę. Głównym celem zbiórki było zgromadzenie pokarmu dla m.in. saren, jeleni i dzików na okres zimowy. Akcja miała także za zadanie zachęcenie dzieci do aktywności ukierunkowanej na pomoc dzikim zwierzętom. Chcielibyśmy zwrócić uwagę dzieci na problemy zwierząt i temat ochrony dzikiej przyrody.

Zebrane jesienne dary zostaną przekazane do Nadleśnictwa Lubliniec

Dziękujemy za pomoc „w zapasach” na zimowe dni.


Góra grosza – XXIII edycja – czas zacząć 

Jak co roku nasze przedszkole uczestniczy w zbiórce monet – Góra Grosza. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie.

Serdecznie zapraszamy do zbiórki


Zbiórka karmy zakończona

Dziękujemy wszystkim za tak duży i chętny odzew. Wszystkie dary zostaną przekazane dla podopiecznych fundacji Psia duszka.


Serdecznie dziękujemy za włączenie się w pierwszą akcję przedszkolnego Klubu Młodego Wolontariusza, która polegała na zbieraniu kasztanków.

Zebrane kasztany zostały przekazane do Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Są one skupowane przez firmy  farmaceutyczne. Po suszeniu i krojeniu są przerabiane na maści, żele, które działają łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

D Z I Ę K U J E M Y  !!! J E S T E Ś C I E   W S P A N I A L I   !!!!


Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”

Serdecznie zapraszamy do kolejnej akcji naszego Klubu Młodego Wolontariusza. Jak co roku jesteśmy chętni niesienia pomocy zwierzętom. Coroczna nasza współpraca z Fundacją „Psia Duszka” ma na celu zebranie jak największej ilości suchej karmy (dobrej jakościowo), kocy i misek na jedzenie i picie dla psiaków w schronisku.
Nasza akcja rozpoczyna się 24 października i trwa do 31 października.

Zapraszamy wszystkie przedszkolaki wraz z rodzicami do włączenia się w zbiórkę.


S t a r t u j e m y !!!

Przedszkolny Klub Młodego Wolontariusza zaprasza wszystkie przedszkolaki i ich rodziny do włączenia się w akcję Kasztanki dla hospicjum. Zbierając kasztany pomagamy!

Akcja dotyczy zbiórki kasztanów, które zostaną przekazane do wrocławskiego hospicjum.  Dochód ze sprzedaży kasztanów, pomoże skutecznie podnosić jakość podopiecznych fundacji. Zbiórka trwa od 13 października do 24 pażdziernika.

 


 

ptaszek-fioRok szkolny 2021/2022

Pełni optymizmu i energii rozpoczynamy nowy rok szkolny.   Klub Młodego Wolontariusza jak co roku wspierać będzie potrzebujących naszej pomocy i wsparcia. Witamy także nowych dzielnych małych wolontariuszy. To właśnie dzięki wspaniałym przedszkolakom i ich rodzicom nasz Klub działa tak prężnie. Nasze działania uwrażliwiają na potrzeby innych, integrują środowisko, uczą empatii, większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych, a przede wszystkim tego, że razem możemy więcej! Organizowanie akcji charytatywnych na terenie naszego przedszkola to ogromna satysfakcja, a zarazem bezcenna pomoc niesiona przez „małych” i „dużych” wolontariuszy. Dobroć, ciepło i wrażliwość to tylko niektóre słowa towarzyszące nam podczas corocznych akcji Klubu Młodego Wolontariusza:


20.06.2022

W naszym przedszkolu zorganizowana została zbiórka karmy dla podopiecznych fundacji Psia Duszka. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy.

Organizatorem i koordynatorem akcji był Klub Młodego Wolontariusza naszego przedszkola. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji . Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszego przedszkola. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.

Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk!

13.06.2022


26.05.2022

„Dobre uczynki są jak dobre poematy.

Można łatwo uchwycić, ku czemu zmierzają,

Lecz nie zawsze da się je racjonalnie wytłumaczyć.”

Einstein

26 maja w naszym przedszkolu obchodziliśmy  Światowy Dzień Dobrych Uczynków. Wszystkim wiadomo, że dzieci w przedszkolu mają mnóstwo dobrych uczynków, czasami tylko o nich zapominają. Wszystkie grupy postanowiły tego dnia przypomnieć sobie: czym jest dobry uczynek? Jaki uczynek to właśnie dobry uczynek? A pomógł nam w tym wierszyk Marzeny Szczepańskiej pt.: Dobre uczynki.

Tego też dnia wszystkie dzieci z Trójeczki przyniosły napisany bądź narysowany dobry uczynek. Zostały one zamknięte w słoiczkach z dobrymi uczynkami i będą nam przypominały o bardzo ważnych zadaniach, które wykonujemy w domu, ale i o takich które powinniśmy wykonywać każdego dnia. Oto one:

Będziemy zawsze używać magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję.

Będziemy się uśmiechać.

Będziemy mili i życzliwi dla innych.

Będziemy pomagać sobie nawzajem.

Poza tym każda z grup wykonała piękne serce obdarowując się nimi nawzajem jak i naklejając je na przedszkolnym drzewie dobrych uczynków. Starsze grupy czyli Biedronki i Misie miały bardzo trudne zadanie do wykonania, rozwiązanie krzyżówki i odczytanie hasła, a także przedyskutowanie i stwierdzenie co jest prawdą a co fałszem podczas odczytywania różnych historyjek.

Grupa Jeżyków wspólnymi siłami wykleiła piękne kwiaty obdarowując panie w sekretariacie, dyrekcję przedszkola, panie w kuchni jak również sprawiając radość paniom z pobliskiego ksero i biura podróży. Papierowe kwiaty sprawiły wszystkim wiele radości, a były tylko jednym z wielu dobrych uczynków Jeżyków.

Ten wyjątkowy dzień był uwieńczeniem i podsumowaniem całego roku, to dobra chwila, by się zatrzymać, pomyśleć, co dobrego uczyniliśmy i co jeszcze dobrego możemy zrobić dla innych. Przecież dobre uczynki powinno się robić każdego dnia, w każdej chwili.


08.04.2022- Pomoc dla Ukrainy

Po raz kolejny udowodniliśmy jak wielkie mamy serce. Kolejna zbiórka darów, które zostały przekazane osobom potrzebującym z Ukrainy, została zakończona. Serdecznie dziękujemy za włączenie się w tę akcję. Bez Was nie bylibyśmy w stanie uszczęśliwić chociaż w minimalnym stopniu wielu ludzi.


28.02.2022 -Trójeczka włącza się akcji pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Przyłączyliśmy się do akcji pomocy Ukrainie. Prowadzimy zbiórkę niezbędnych rzeczy (lista znajduje się przed wejściem do przedszkola oraz na naszej stronie),  nasze przedszkolaki dekorowały ciasteczka jako upominek dla dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Lublińca, a w poniedziałek rysowały laurki na powitanie. Uczymy nasze przedszkolaki bezinteresownej pomocy oraz okazywania wsparcia.

Dzięki Waszemu wielkiemu sercu i zaangażowaniu dziś ruszyła pierwsza dostawa zebranych darów do setki dzieci z ukraińskiego domu dziecka. 

Dary dla domu dziecka

Dary dla domu dziecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dary dla domu dziecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


03.02.2022- Zbiórka dla królików i gryzoni

Mali Wolontariusze wraz ze swoimi Rodzinami włączyli się w zbiórkę organizowaną przez Młodzieżową Radę Miasta dla Okienka życia dla królików i gryzoni. W minionym miesiącu przynosili do Przedszkola niezbędne rzeczy, w tym: środki do mycia, ręczniki papierowe, gąbeczki, rękawiczki i wiele innych przyborów niezbędnych do pielęgnacji tych małych zwierzątek. Wszystko zostało przekazane organizatorom akcji, cieszymy się, że i nasze małe-wielkie serca mogły wspomóc tak wspaniałą inicjatywę.

 


 

Podziękowania dla Klubu Młodego Wolontariusza oraz Naszego Przedszkola.

 

     Miło nam poinformować, iż dostaliśmy kolejne już podziękowania  za aktywny udział
w akcji „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach” zorganizowanej dzięki działalności Klubu Młodego Wolontariusza.

Dziękujemy za Wasze otwarte serca !!!

 

 

„Dzieciaki wspierają kociaki”

Mali wolontariusze z Trójeczki włączyli się do charytatywnej akcji „Dzieciaki kochają kociaki”, którą organizowało Miejskie Przedszkole nr 4 w Lublińcu. Zbiórka dotyczyła najpotrzebniejszych rzeczy dla kotków będących pod opieką Stowarzyszenia Bezdomnym Koto „Felis”.

Dzięki waszemu wsparciu i empatii w stosunku do małych pieszczotliwych czworonogów przekazaliśmy od serca zebrane rzeczy. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu gestowi choć w małym stopniu te zwierzaki poczują się jak w prawdziwym domu.

„Zbiórka od serca”

 

Za wrażliwość, otwierającą serca dla tych, którzy potrzebują pomocy.

 Za bezinteresowną chęć czynienia dobra.

Za pomoc i życzliwość.

Dziękujemy!

Z całego serca dziękujemy  wszystkim przedszkolakom wraz z ich rodzinami oraz wszystkim osobom zaangażowanym w naszą kolejna akcję charytatywną – bez Waszej przychylnej postawy zorganizowanie tej wspaniałej i bardzo szlachetnej zbiórki byłoby niemożliwe.

Dziękujemy wszystkim, którzy podali nam swoje pomocne dłonie  i razem z nami tak licznie i z ogromnym zaangażowaniem włączyli się do akcji ZBIÓRKA OD SERCA organizowanej dla Domu Dziecka w Lublińcu. Szczególnie podziękowania składamy dla NZOZ MedLife, Gminnego Przedszkola w Tworogu – oddział zamiejscowy w Kotach oraz Przedszkola nr 11 w Tarnowskich Górach.

Wasza pomoc, szczodry gest i dobre serca oraz wrażliwości wywołało mnóstwo radości, uśmiechu i ogromnego zadowolenia wśród niejednego dziecka.

Cieszymy się, że tak wiele osób chętnie przyłącza się do naszych inicjatyw to prawdziwy dowód na to, że szczęście mnoży się, jeśli się je dzieli 😉

„Dużo serca dla małych serc”

Okres świat Bożego Narodzenia jest czasem szczególnym, w którym mamy większą potrzebę dzielenia się z innymi oraz obdarowywania się wzajemnie prezentami. Prężnie działający w Trójeczce  Klub Młodego Wolontariusza postanowił po raz kolejny pokazać swoje potężne serce pełne dobroci i miłości przygotowując ogromny prezent na dziecięcy oddział lublinieckiego szpitala. Dzięki dużej hojności naszych przedszkolaków i ich rodzin, a także lublinieckich anonimowych darczyńców udało się zgromadzić mnóstwo niezbędnych artykułów niemowlęcych i dziecięcych. Zostały one przekazane na ręce pani ordynator – Anny Grus wraz ze świątecznymi życzeniami płynącymi prosto z serca całej społeczności Trójeczki.

–  „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach 2021”;

ptaszek-fioRok szkolny 2020/2021

 

Witamy serdecznie w nowym Roku Szkolnym!!!

     Klub Młodego Wolontariusza jak co roku wspierać będzie potrzebujących naszej pomocy
i wsparcia. Witamy także nowych dzielnych małych wolontariuszy. To właśnie dzięki wspaniałym przedszkolakom i ich rodzicom nasz Klub działa tak prężnie.
Nasze działania uwrażliwiają na potrzeby innych, integrują środowisko, uczą empatii, większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych, a przede wszystkim tego, że razem możemy więcej!

Nasze akcje:

–  „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach 2020”

– „Bo na Święta mi się zdaje każdy chce być Mikołajem”

– „Góra grosza”

– „Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska”

-,, Wspieramy dziecięce oddziały onkologiczne na śląsku”

-,, Kolorowe nakrętki”

Dziękujemy za Wasze otwarte serca!

ptaszek-czer Rok szkolny 2019/2020

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczął dalszą  działalność Klub Młodego Wolontariusza w naszym przedszkolu. Dobrze wszyscy wiemy, że akcje charytatywne
i społeczne uczą nas i nasze dzieci dostrzegać, że czasami bardzo blisko nas jest ktoś, kto potrzebuje naszej pomocy i wsparcia. To dzięki wspaniałym przedszkolakom i ich rodzicom
o wielkich sercach nasz Klub Młodego Wolontariusza działa tak długo i prężnie. Nasze działania uwrażliwiają na potrzeby innych, integrują środowisko, uczą empatii, większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych, a przede wszystkim tego, że razem możemy więcej.

Jak zawsze udowodniliście, że macie wielkie serca włączając się z nami kolejny raz do akcji charytatywnej „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach 2019”.
Udało nam się zebrać bardzo dużo artykułów szkolnych, słodyczy, książek oraz zabawek takich jak gry, puzzle, maskotki, różnego rodzaju układanki.

Kolejną akcją w której wzięliśmy udział, była zbiórka zabawek, słodyczy, ubranek, artykułów plastycznych oraz środków czystości i pieluch dla dzieci z Oddziałów Pediatrycznych
w Zabrzu „Bo na Święta mi się zdaje każdy chce być Mikołajem”.
Udało się zebrać bardzo dużo artykułów, które wywołają uśmiech na twarzach chorych dzieci.

Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM naszym Wolontariuszom
za okazane serce i wyciągniętą pomocną dłoń!

ptaszek niebRok szkolny 2018/2019

 Zapraszamy do przyłączenia się do XIX edycji akcji GÓRA GROSZA w ramach działalności Klubu Młodego Wolontariusza, już od 26. listopada rozpoczynamy zbiórkę dla dzieci, które nie wychowują się w swoich rodzinach.

„Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance”

ptaszek niebserdeczne podziękowania wszystkim  WOLONTARIUSZOM za udział w akcjach prowadzonych na terenie „TRÓJECZKI”:

ptaszek niebzbiórka zabawek, środków higienicznych, ubrań dla Domu Małego Dziecka w Częstochowie;

ptaszek nieb„Mikołaj na Kresach” – zbiórka zabawek, gier planszowych, puzzli – akcja charytatywna dla Polaków mieszkających na Kresach – organizator Stowarzyszenie Patriotyczne Kresy w Częstochowie;

ptaszek nieb„Góra grosza” – XIX edycja ogólnopolskiej akcji zbiórki pieniążków dla dzieci, które nie wychowują się w swoich rodzinach;

DZIĘKUJEMY ZA WASZE OTWARTE      SERCA NA POTRZEBY INNYCH

PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

ptaszek-czer

Mija kolejny rok działalności Klubu Młodego Wolontariusza w „Trójeczce”. Każdego roku witamy nowych członków, a żegnamy „starych”, którzy opuszczają nasze mury i rozpoczynają swoją edukację w szkole, jednak mamy nadzieję, że poprzez pogadanki, spotkania oraz  akcje prowadzone przez klub zaszczepiliśmy w nich potrzebę niesienia pomocy innym ludziom.

 Klub Młodego Wolontariusza z dużym zapałem (po raz kolejny) zaangażował się w organizację „słodkości pełnych miłości” dla mieszkańców lublinieckiego Domu Kombatanta z okazji Dnia Seniora. Nie tylko młodzi wolontariusze w przedszkolu piekli i dekorowali pyszne ciasteczka, swoje serca w naszą akcję włożyły też całe „trójeczkowe” rodzinki, które poświęciły swój czas na przygotowanie słodkości w domu – seniorzy bardzo cieszyli się, gdy mali wolontariusze przekazali im pyszne paczuszki;

 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – jak na prawdziwych wolontariuszy przystało uroczyście obchodzony był przez Klubowiczów MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIATU, na który koordynatorki zespołu przygotowały dla nowych członków specjalne legitymacje, a starsi koledzy wytłumaczyli młodszym, na czym polega pomaganie innym i co to znaczy, być wolontariuszem;

 Mikołaj dla dzieci z Wileńszczyzny – zbieranie słodkości oraz artykułów papierniczych;

 kontynuacja zbiórki plastikowych nakrętek, które są potrzebne dla chorej dziewczynki na zakup specjalistycznego sprzętu;

 „góra grosza” – trójeczkowi wolontariusze nie tylko zbierali monety, ale też czynnie uczestniczyli w ich przeliczaniu i pakowaniu;

 zbiórka materiałów plastycznych i przyborów artystycznych dla dzieci przebywających na turnusach rehabilitacyjnych w Ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych w Rusinowicach;

 Dzień wrażliwości i spełnienia marzeń – to projekt realizowany od kilku lat przez „Mały Wolontariat” oraz „Motyli Wolontariat” skupiony wokół Hospicjum Palium w Poznaniu. W tym dniu mali wolontariusze obdarowują wszystkich własnoręcznie przygotowanymi motylami z życzeniami. Podczas spaceru wręczają „motyle” napotkanym przechodniom, odwiedzają instytucje, sklepy…, by wszystkim za sprawą małego papierowego motylka sprawić radość i uśmiech na twarzy;

 „W szpitalu może być weselej” – przekazanie na Oddział Dziecięcy lublinieckiego Szpitala zebranych zabawek i artykułów papierniczych dla chorych dzieci,  żeby choć na chwilę zapomniały o chorobie;

WOLONTARIUSZEM MOŻE ZOSTAĆ KAŻDY – BEZ WZGLĘDU NA WIEK – 0 DO 100 LAT, WYSTARCZY TYLKO, ŻE MA SIĘ WIELKIE SERCE I CHCE SIĘ TYM SERCEM PODZIELIĆ Z INNYMI – TAK, JAK WOLONTARIUSZE   W „TRÓJECZCE”.

WSZYSTKIM NASZYM – MAŁYM I DUŻYM WOLONTARIUSZOM – DZIĘKUJEMY ZA OTWARTE SERCA NA POTRZEBY INNYCH LUDZI, KTÓRZY CZEKAJĄ NA NASZĄ POMOC. 

ZACHĘCAMY DO WŁĄCZANIA SIĘ W NASZE AKCJE W NOWYM ROKU SZKOLNYM!

DZIĘKUJEMY 🙂 🙂 🙂

Zdjęcia z przeprowadzonych akcji Klubu znajdują się w zakładce „aktualności”

Rok szkolny 2016/2017

ptaszek nieb

25 FINAŁ WOŚP już za kilka dni!

       A TRÓJECZKOWI Wolontariusze już od dzisiaj aktywnie działają by pomóc dzieciom i seniorom, bo taki jest cel tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – ratowanie życia i zdrowia na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz godna opieka medyczna dla seniorów.

Członkowie KLUBU MŁODEGO WOLONTARIUSZA już od 09.01.2017 roku przyłączają się do gry w 25. Finale WOŚP. Już od poniedziałku dzielne przedszkolaki czekają na darczyńców chcących wesprzeć ich starania i wrzucić coś do specjalnie przygotowanych skarbonek. Każda moneta niesie ze sobą nieopisaną wartość i pomoc, za każdą będą wdzięczni nie tylko członkowie Klubu, ale przede wszystkim Ci, do których zbiórka ta jest skierowana!

Dodatkowe po czwartkowym zebraniu ogólnym z rodzicami odbędzie się licytacja, z której pieniądze zostaną także przekazane na rzecz Wielkiej Orkiestry!

Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się wraz z nami do tego przedsięwzięcia!

ptaszek nieb

Podsumowanie działalności Klubu Młodego Wolontariusza

KLUB MŁODEGO WOLONTARIUSZA działa w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym w Lublińcu już 6 lat. Z roku na rok podejmując się nowych inicjatyw oraz pielęgnując swoje tradycje. Członkami Klubu są wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola oraz całe ich rodziny i znajomi. Dlatego jego działalność jest bardzo szeroka, a zaangażowanie nieproporcjonalnie duże do wieku najmłodszych wolontariuszy.

Rok szkolny 2015/2016 był dla Klubu Wolontariusza bardzo pracowity. Pierwszym krokiem na szczyt niesienia pomocy innym, było włączenie się do charytatywnej akcji GÓRA GROSZA – trójeczkowi wolontariusze nie tylko zbierali monety, ale też czynnie uczestniczyli w ich przeliczaniu. Następnym krokiem aktywnych działaczy Klubu był nowy dla nich projekt – wcielili się w rolę Darczyńców SZLACHETNEJ PACZKI i wspólnie ze wsparciem dorosłych przygotowanie paczki dla rodziny chorego Szymusia. Jak na prawdziwych wolontariuszy przystało uroczyście obchodzony był przez Klubowiczów MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIATU, na który koordynatorki zespołu przygotowały dla wszystkich członków specjalne legitymacje obrazujące ich ogromną efektywność i skalę podejmowanych działań. Nowy rok kalendarzowy przyniósł kontynuację tradycji – przedszkolaki Klubu Młodego Wolontariusza wraz z rodzinami zagrały z WIELKĄ ORKIESTRĄ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY organizując CHARYTATYWNY BAL PRZEBIERAŃCÓW. Jeszcze przed wiosną serca wszystkich członków Klubu otworzyły się bardziej, by móc jak kolorowe motyle wypełnić codzienność potrzebujących wieloma barwami. Zachęcali innych do pomocy obchodząc DZIEŃ MOTYLA, czyli DZIEŃ WRAŻLIWOSCI I SPEŁNIENIA MARZEŃ, poza akcją pokazującą, że warto wyciągać pomocną dłoń podjęte zostały także działania bezpośrednio dotyczące najuboższych. Klub zorganizował WIELKANOCNĄ ZBIÓRKĘ ŻYWNOŚCI, a wszystkie zebrane produkty trójeczkowi wolontariusze sami dostarczyli do lublinieckiego MOPSu. Działania w ubiegłym roku szkolnym zakończyły się wspaniałą akcją zorganizowaną na rzecz dzieci. Mali wolontariusze chcąc pomóc swoim rówieśnikom dołączyli się do projektu ZRÓB DOBRY UCZYNEK DLA DZIECI. W jego ramach odbyła się w Trójeczce zbiórka książek, zabawek i pomocy plastycznych dla rówieśników przebywających w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

Minęły wakacje, a tuż po nich KLUB MŁODEGO WOLONTARIUSZA nie zwlekał zbyt długo i nie czekał biernie aż nadarzy się okazja, tylko sam znalazł możliwości niesienia wsparcia. Adresatami były znów chore dzieci, tym razem z bazy MARZYCIELSKIEJ POCZTY. Już w październiku mali wolontariusze wraz z rodzicami przygotowali kartki z życzeniami powrotu do zdrowia, a później wspólnie spakowali je i wysłali do ciężko chorych rówieśników. Zaraz po tym członkowie Klubu postanowili podarować uśmiech najstarszym, z okazji DNIA SENIORA zarówno w przedszkolu, jak i w domach z rodzinami przygotowali słodkie upominki dla mieszkańców lublinieckiego DOMU KOMBATANTA.

Niesienie pomocy dla KLUBU MŁODEGO WOLONTARIUSZA to ogromna satysfakcja i radość, dodatkowo, mimo, że wspieranie innych i rozpowszechnianie wolontariatu to dla nich bezinteresowne działania, cieszy ich i motywuje, kiedy ktoś to zauważa. Dzięki temu mogą pochwalić się docenieniem na szczeblach od regionalnego po ogólnopolski. W roku 2014 Klub został wyróżniony na II GALI WOLONTARIATU w Lublińcu, a w roku 2013 dostał tytuł ŚLĄSKI WOLONTARIUSZ ROKU oraz był w 10 wolontariuszy z całej POLSKI w konkursie BARWY WOLONTARIATU ROKU 2013.

Wszystkie działania podejmowane przez członków KLUBU MŁODEGO WOLONTARISZA są koordynowane przez: Jolantę Monkos, Jolantę Francisczok, Joannę Szejok i Darię Krawczyk.

KLUB MŁODEGO WOLONTARIUSZA śle kartki chorym rówieśnikom

W październiku Klub Młodego Wolontariusza zorganizował zbiórkę kartek/laurek dla chorych dzieci
w ramach ogólnopolskiej akcji MARZYCIELSKA POCZTA – polegającej na pisaniu listów do podopiecznych, których konta można odnaleźć na stronie internetowej całego przedsięwzięcia. Każdy może odwiedzić witrynę internetową akcji, wybrać dziecko i napisać do niego list lub wykonać kartkę. Tak niewiele, a jednak daje mnóstwo radości i z pewnością może wywołać uśmiech u niejednego czekającego na wsparcie!

Ogłoszenie o zorganizowaniu akcji dało efekty, okazało się, że wiele przedszkolaków chce bezinteresownie pomóc innym i przekazać im dawkę pozytywnych emocji. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały naprawdę przepiękne laurki, które już teraz są w drodze do swoich adresatów: IRMINY, NIKOLI, TOBIASZA i MATEUSZA.

Członkowie Klubu Młodego Wolontariusza mają nadzieję, że ich przesyłki przyniosą chorym dzieciom jeszcze więcej radości niż im uczestnictwo w akcji MARZYCIELKSIEJ POCZTY oraz że wywołają uśmiech na ich twarzach nie tylko na jeden dzień !

Rok szkolny 2015/2016

               „Pomaganie ważna sprawa…”

„Pomaganie fajna sprawa, w tym jest dobro i zabawa!” Z takiego założenia wychodzą mali wolontariusze z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 3 w Lublińcu. Po raz 3 Klub Młodego Wolontariusza, czyli wszystkie przedszkolaki i ich rodziny z MPI nr 3 zagrały z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Tegoroczny finał miał charakter „Charytatywnego balu przebierańców” na rzecz WOŚP-u. Impreza odbyła się na hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu. Ach cóż to był za bal…W podwodnej scenografii, wśród podmorskich zwierząt, zatopionego statku i ukrytej skrzyni skarbów, koordynatorki Klubu Młodego Wolontariusza, a zarazem organizatorki uroczystości Joanna Szejok, Jolanta Monkos i Jolanta Francisczok w towarzystwie „małych Owsiaków” z puszkami WOŚP powitały przybyłych na bal przedszkolaków wraz z rodzicami, rodzeństwem, babciami i ciociami oraz zaproszonych gości Pana Burmistrza, Dyrektor lublinieckiego MOPS oraz gościa specjalnego Zosię z rodzicami i siostrą na której rehabilitację lublinieckie przedszkolaki i uczniowie szkół prężnie zbierają plastikowe nakrętki. Uczestnicy balu byli przebrani za bajkowych bohaterów, żołnierzy, policjantów, biedroneczki, motylki, piratów itp. Niesamowitą pomysłowością wykazali się również rodzice naszych milusińskich, zaskakiwali swoimi przebraniami, ponieważ był to bal przebierańców, na który przebierały się nie tylko dzieci, ale również członkowie ich rodzin. Do tegorocznego wielkiego grania w „Trójeczce” przyłączyli się DJ Wacław i DJ Wodar, zapewniając oprawę muzyczną balu. Dzięki ich zaangażowaniu wszyscy uczestnicy mogli się świetnie bawić i brać udział w zabawach organizowanych podczas uroczystości. Nie zabrakło atrakcji balonowych, jak to na balu być powinno – pirat Piotr przygotowywał dla dzieci różne ciekawe przedmioty z balonów. Rodzice trójeczkowych przedszkolaków włączyli się bardzo aktywnie w wielkie granie, jak we wszystkie akcje charytatywne organizowane na terenie przedszkola, pomagając przygotować dekorację sali oraz piekąc ciasta na imprezę z których sprzedaży dochód całkowicie został przekazany na rzecz WOŚP. Z ogromnym zaangażowaniem dwie mamy przedszkolaków przeprowadziły licytację gadżetów WOŚP-u oraz gadżetów przekazanych przez firmę EthosEnergy, koszulkę przygotowaną przez Studio Ksero w Lublińcu oraz obraz namalowany przez panią Ewę Bury. Kwota z wszystkich licytowanych przedmiotów zasiliła skarbonki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwoty licytowanych przedmiotów były naprawdę wysokie. Bal był okazją do świetnej wielopokoleniowej zabawy oraz do tego aby mali wolontariusze mogli nawet podczas zabawy – pomagać.

Joanna Szejok
Jolanta Monkos
Jolanta Francisczok

Szlachetna Paczka 2015

Święta to magiczny czas, czas, w którym myślimy o bliskich, okazywaniu drugim ludziom życzliwości, pomocy, a także o prezentach … w takim właśnie klimacie w „Trójeczce” koordynatorki Klubu Młodego Wolontariusza przygotowały uroczystość z okazji „Dnia Wolontariusza”. Grupa IV przedstawiła krótki program artystyczny poświęcony przyjaźni, dobroci, okazywaniu pomocy innym ludziom, wspólnie zaśpiewaliśmy znane piosenki o „koledze z przedszkola” oraz „radości w przedszkolu”, przypomnieliśmy Hymn „Trójeczki”. Jednak głównym celem naszego spotkania było zakończenie ogólnopolskiej akcji „SZLACHETNA PACZKA”. Na uroczystość zaprosiliśmy gości, którzy na co dzień pomagają innym i od lat związani są z tą akcją – panią Joannę Berbesz – koordynator XV edycji akcji „Szlachetna Paczka” na terenie naszego miasta oraz panią Marzenę Witek – przedstawiciela Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu, które przekazały naszym milusińskim podziękowania za włączenie się do akcji i przygotowanie tak wspaniałych prezentów dla WYBRANEJ RODZINKI. Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem legitymacji nowym członkom naszego Klubu. Myślimy, że wszystkim zebranym, na długo zostanie w pamięci nasza uroczystość. W tym samym dniu przekazaliśmy „NASZĄ PACZKĘ” rodzinie Szymka.

Wszystkim wolontariuszom – tym małym i tym „troszeczkę większym” składamy serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu „SZLACHETNEJ PACZKI”.
Koordynatorki Klubu Młodego Wolontariusza
Jolanta Francisczok, Jolanta Monkos, Joanna Szejok

Witajcie „Trójeczkowi” wolontariusze!

Pełni optymizmu i energii rozpoczynamy nowy rok szkolny. Przypominamy, że nasza przygoda z wolontariatem rozpoczęła się 5- lat temu. Wtedy opracowaliśmy program , a w nim cele i zadania, które możemy realizować dzięki otwartości serc naszych wychowanków i ich rodzin. Organizowanie akcji charytatywnych na terenie naszego przedszkola to ogromna satysfakcja, a zarazem bezcenna pomoc niesiona przez „małych” i „dużych” wolontariuszy. Dobroć, ciepło i wrażliwość to tylko niektóre słowa towarzyszące nam podczas tegorocznych akcji Klubu Młodego Wolontariusza:
• „Szczęściarz”- kontynuacja wirtualnej adopcji pieska ze schroniska
• Kontynuacja zbiórki nakrętek dla Zosi z Kaliny
• Udział w III edycji programu społecznego „Mały wolontariat”
• Włączenie się do ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”
• Udział w projekcie „Szlachetna paczka”
• Koordynowanie balem charytatywnym połączonym z WOŚP
• Włączenie się do ogólnopolskiej kampanii społecznej zaczytani.org

Rok szkolny 2014/2015

Rozwiń

Licytowanie i Wieeeeelki Granie

8 stycznia bieżącego roku Klub Młodego Wolontariusza po raz drugi włączył się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Maluchy i ich opiekunowie zaprosili rodziny przedszkolaków na przestawienie „Zimowa opowieść”. Przedstawienie w Miejskim Domu Kultury było nie tylko przesympatyczną i niezwykle uroczą niespodzianką dla najbliższych małych artystów, ale jednocześnie pretekstem do zbiórki pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzięki wspaniale przeprowadzonej licytacji przez tatę Kacperka i tatę Kamila z grupy IV oraz wsparciu rodzin naszych przedszkolaków udało się zebrać do WOŚP-owych puszek pokaźną sumę 894,51 zł. Dodatkową atrakcją naszej uroczystości była wystawa prac plastycznych rodzinnego konkursu na „Portret Jurka Owsiaka”. Jako koordynatorki Klubu Młodego Wolontariusza jesteśmy dumne z naszych wolontariuszy, którzy są jednymi z najmłodszych w kraju; mają ogromny zapał i chęć niesienia pomocy innym, potrafią zaangażować do pomagania całe swoje rodziny.

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

Klub Młodego Wolontariusza zaprasza do akcji „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Do mikołajkowej paczki pod choinkę zbieramy:

 • nowe zabawki,
 • kolorowanki,
 • artykuły papiernicze i plastyczne,
 • gry i układanki,

Zebrane artykuły przekażemy dla dzieci z ubogich rodzin, jako prezenty pod choinkę.

II Gala Wolontariatu

Podczas uroczystej II Gali Wolontariatu w Lublińcu nasz Klub Młodego Wolontariusza zdobył wyróżnienie w kategorii grupowej! Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za udział w akcjach prowadzonych przez Klub. Dzięki WAM zdobyliśmy to wyróżnienie!!! Dziękujemy za wasze otwarte serca!

Góra Grosza

Kolejna akcja charytatywna, do której włączyli się nasi mali wolontariusze i ich rodzice to „Góra Grosza”. Przedszkolaki zaangażowały swoje rodziny do zbierania i wrzucania monet do skarbonki w holu przedszkola w myśl przysłowia „grosz do grosza, a będzie kokosza”. Zebrane monety będą przeliczone przez koordynatorki Klubu Młodego Wolontariusza i przesłane Towarzystwu „Nasz Dom” dla najbardziej potrzebujących Domów dla Dzieci i Rodzinnych Domów Dziecka.

„Szczęściarz” – nowe imię dla naszego czworonożnego przyjaciela

Pamiętacie psa z numerem 4 z wirtualnej adopcji? Udało nam się wraz z Naszymi przedszkolakami wybrać dla niego imię! Nasz czworonożny przyjaciel od teraz ma na imię: Szczęściarz

Wybraliśmy już psa, któremu będziemy pomagać

W głosowaniu na wybór psa do wirtualnej adopcji najwięcej głosów uzyskał piesek z numerem 4, który od razu zawładnął sercami naszych przedszkolaków i ich najbliższych.

Do serca przytul psa

Do serca przytul psa” – to hasło pierwszej akcji, którą Klub Młodego Wolontariusza rozpoczął w roku szkolnym 2014/2015. Już w czerwcu nawiązaliśmy współpracę ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Pasłęku, z którego postanowiliśmy zaadaptować pieska. Będzie on czworonożnym przyjacielem wszystkich przedszkolaków „Trójeczki”, którym będziemy się opiekować i na bieżąco śledzić jego rozwój.

Nie jest to jednak zwykła adopcja – tylko wirtualna. Członkowie Klubu (dzieci, rodzice, dziadkowie…) mogli zapoznać się z pieskami (podlegającymi adopcji) poprzez zdjęcia i krótkie informacje umieszczone w holu przedszkola.

Na terenie przedszkola będzie zorganizowany całoroczny kącik do zbiórki pieniążków dla wybranego psiaka. Za pieniądze ze skarbonki zostaną zakupione przez schronisko najbardziej potrzebne rzeczy tj.: nowa buda, karma, miski, obroża, koce, smycz, witaminy oraz psie łakocie i zabawki. Przekazując dowolne datki dla naszego pieska możemy wszyscy pokazać, że istnieje jeszcze dobroć za nim znajdzie dom docelowy.

Nasze przedszkolaki – członkowie Klubu Młodego Wolontariusza wiedzą na czym polega kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt, działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, poszanowania ich, objęcia ochroną i otoczenia opieką. Już od najmłodszych lat pragniemy wszczepić w naszych wychowankach ideę ochrony środowiska przyrodniczego a zwłaszcza zwierząt, po prostu chcemy nauczyć ich jak żyć w przyjaźni ze zwierzętami, dlatego opieka nad „ich” czworonożnym przyjacielem – wybranym ze schroniska – jest tego przykładem.

Wierzymy, że „fizyczna adopcja”, to szczęśliwe zakończenie smutnego okresu dla psa lub kota, a wirtualna adopcja, to dobry początek dla zwierzaka, który wciąż jeszcze przebywa w schronisku. Wszystkim biorącym udział w głosowaniu serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i wybór pieska do wirtualnej adopcji. Mamy nadzieję na wsparcie naszych „trójeczkowych” wolontariuszy w dążeniu do celu, którym jest dobro i szczęście zwierząt.

Witamy po wakacyjnej przerwie!

Kolejny rok szkolny, kolejne wyzwania i jeszcze większy zapał w naszych Wolontariuszach do niesienia pomocy potrzebującym. Wiemy, że możemy liczyć na naszych Wolontariuszy i ich rodziny ponieważ, to już czwarty rok prężnej działalności Klubu, dlatego też chcemy ogromnie Wam podziękować!

Chęć pomagania jest w naszych sercach jeszcze większa – tak jakby wrosło to już w naszą mentalność – i Wszystkie dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami bardzo aktywnie włączają się w organizowane przez Klub Młodego Wolontariusza akcje, to nasze motto na ten rok brzmi: Wywoływać uśmiech na twarzach dzieci i rodzin w potrzebie!

W tym roku szkolnym planujemy przeprowadzenie wielu akcji. Część z nich to kontynuacja działań z poprzednich lat, ale pojawiają się nowe pomysły na pomaganie. Akcje zaplanowane na ten rok to:

 • Zbiórka nakrętek dla Zosi z Kaliny;
 • Współpraca z Domem Dziecka w Lublińcu – zapraszanie dzieci na uroczystości integracyjne;
 • „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” – zbiórka do świątecznych paczek dla potrzebujących dzieci;
 • „Anioł Dobroci” – przekazanie upominków z okazji Dnia Wolontariusza – ANIOŁÓW – instytucjom niosącym pomoc rodzinom i dzieciom;
 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – włączenie się po raz kolejny w wieeeeelkie granie i kwestowanie;
 • Wielkanocna Paczka – włączenie się w zbiórkę żywności organizowaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu;
 • Zbiórka zabawek dla potrzebujących dzieci;
 • „Urodzinowa lalka” – wysyłanie paczki urodzinowej dzieciom niepełnosprawnym;
 • „Adopcja pieska” – nasz Klub podejmie się adopcji jednego pieska ze schroniska w Pasłęku. Dzieci same wybiorą sobie „pupila” do adopcji, którego będą miały przez cały rok pod swoją opieką.

Zapraszamy wszystkich chętnych do włączania się w nasze akcje, jak również czekamy na Państwa sygnały i propozycje w jaki sposób możemy komuś pomóc.

Rok szkolny 2013/2014

Rozwiń

ptaszek niebBarwy Wolontariatu

Klub Młodego Wolontariusza działający w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 3 jest nominowany (wśród 10 wolontariuszy z całej Polski) do specjalnej nagrody w XIII edycji konkursu „Barwy Wolontariatu”. Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego.

ptaszek niebGala Wolontariatu

Klub otrzymał zaproszenie na Galę Wolontariatu, która odbędzie się 23 maja 2014r. w Warszawie. Poznamy wolontariuszy, którym specjalne wyróżnienia przyznał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

ptaszek niebDzień Dobrych Uczynków

Z okazji Dnia Dobrych Uczynków (19 maja) Klub Młodego Wolontariusza przekazał zebrane podczas akcji „Czysty Aniołek” przybory toaletowe dla Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Lublińcu.

ptaszek niebSzczoteczka dla chorego kolegi

Klub Młodego Wolontariusza zakończył akcję „Szczoteczka dla chorego kolegi”. Zaprosiliśmy do akcji instytucje i placówki oświatowe z powiatu. Przeliczyliśmy szczoteczki i przekazaliśmy dzieciom na Oddział Onkologii Dziecięcej w Chorzowie. Razem udało nam się zebrać 1311 szczoteczek.

Klub Młodego Wolontariusza dziękuje wszystkim za włączenie się do akcji

 • Gimnazjum Ciasna
 • Przedszkole Miejskie nr 4
 • Zespół Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza
 • Szkoła Podstawowa nr 3
 • Zespół Szkół w Lubecku
 • Zespół Szkół Ogólnokształcąco Technicznych
 • Przedszkole Miejskie nr 8
 • Przedszkole Miejskie nr 2
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu
 • Zespół Szkół im. Św. Edyty Stein
 • EJOT Polska Sp. z o.o. Ciasna
 • Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Dobrodzieniu
 • Publiczne Gimnazjum w Dobrodzieniu
 • Przedszkole Miejskie nr 7

ptaszek niebGóra Grosza

Klub Młodego Wolontariusza dziękuje wszystkim za włączenie się do akcji „Góra grosza”. Zebraliśmy:

 • 1 gr – 1801 szt. – 18 zł 1 gr
 • 2 gr – 940 szt. – 18 zł 80 gr
 • 5 gr – 424 szt. – 21 zł 20 gr
 • 10 gr – 72 szt. – 7 zł 20 gr
 • 20 gr – 39 szt. – 7 zł 80 gr
 • 50 gr – 7 szt. – 3 zł 50 gr

Razem – 3283 monet (76 zł 50 gr)

ptaszek niebZbiórka zabawek

W okresie świąteczno – noworocznym zaprosiliśmy naszych wolontariuszy do akcji zbiórki zabawek dla dzieci z dziecięcych oddziałów onkologicznych szpitali w Zabrzu i Gliwicach. Akcja odbywała się pod patronatem Fundacji Dr Clown. I tym razem nasi podopieczni i ich najbliżsi nie zawiedli – zebraliśmy bardzo dużo zabawek, które mogły uszczęśliwić niejedno chore dziecko!

ptaszek niebWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Tegoroczny okres świąt bożonarodzeniowych był bardzo pracowity… Nie zabrakło pieczenia i dekorowania ciasteczek, wspólnych spotkań kolędowych, przedstawień świątecznych – dla rodziców i zaproszonych gości – podczas których przeprowadzona została przez „małych Owsiaków” kwesta na rzecz WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY pod patronatem JURKA OWSIAKA

Udało nam się zebrać: 1.097 zł 40 gr

ptaszek niebKlub Młodego Wolontariusza ma swoje LOGO!

W miesiącu październiku 2013r. ogłosiliśmy konkurs na LOGO Klubu Młodego Wolontariusza zachęcając do udziału całe rodzinki – nie tylko z naszego przedszkola! Wpłynęło dużo ciekawych prac. Jury niestety nie mogło zdecydować, która praca jest najlepsza, ponieważ wszystkie były bardzo pomysłowe. Postanowiliśmy stworzyć LOGO, które zawierać będzie elementy z wszystkich prac konkursowych, a „MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA – 5 grudnia” stał się okazją, aby zaprosić wszystkich uczestników konkursu i podczas uroczystości po raz pierwszy zaprezentować powstałe LOGO, które od tej pory jest oficjalnym wizerunkiem Klubu Młodego Wolontariusza w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 3.

ptaszek niebMiejskie Przedszkole Integracyjne nr 3 – ŚLĄSKIM WOLONTARIUSZEM 2013 ROKU

Tysiące wolontariuszy na całym świecie 5 grudnia obchodzą swoje święto – ustanowiony przez ONZ – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest wśród nich również Klub Młodego Wolontariusza z „Trójeczki”. To właśnie ten dzień był okazją do uroczystego podsumowania naszej działalności. Cała społeczność przedszkolna dzieci – rodzice – personel to wolontariusze, którzy od 3 lat swoją pracę wykonują z potrzeby serca, poświęcając swój czas i energię na pomaganie innym.

ptaszek niebGala Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach

Z okazji Dnia Wolontariusza zostaliśmy zaproszeni na Uroczystą Galę Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach. Wśród nominowanych do nagrody głównej – ŚLĄSKI WOLONTARIUSZ 2013 ROKU – był również Klub Młodego Wolontariusza z „Trójeczki”. Jakie było nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że ten tytuł przypadł właśnie NAM! Jesteśmy szczęśliwi, że nasza praca została tak wysoko oceniona. Jest to dla nas ogromny zaszczyt i motywacja do dalszych działań na rzecz drugiego człowieka, jednakże nie robimy tego dla rozgłosu i nagród – jesteśmy po to ,by służyć pomocą tym, którzy tej pomocy potrzebują. I dla takich idei wychowujemy naszych podopiecznych, którzy są na razie jeszcze mali ale mają wielkie i otwarte serca.

ptaszek niebSzczoteczki dla Oddziału Onkologii Dziecięcej w Chorzowie

W okresie Mikołaja przekazaliśmy pierwszą partię szczoteczek na Oddział Onkologii Dziecięcej w Chorzowie w ilości ok. 900 sztuk! Udało nam się zebrać tak dużą ilość dzięki pomocy innych instytucji, firm i placówek oświatowych z terenu miasta i powiatu. Dziękujemy wszystkim za waszą pomoc, ponieważ zapotrzebowanie na szczoteczki w szpitalu jest ogromne.

ptaszek niebZbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W okresie świąt – podczas przedszkolnych jasełek – na terenie „Trójeczki” zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka – myślimy, że i tym razem spotkamy się z życzliwością i zrozumieniem ludzi, którzy nie są obojętni na nieszczęście i cierpienie drugiego człowieka… Dziękujemy wszystkim za otwarte serca.

ptaszek niebCo słychać w Klubie Młodego Wolontariusza?

To już trzeci rok naszej działalności…Po wakacjach rozpoczynamy swą pracę z nowymi siłami, pomysłami i AKCJAMI. Myślimy, że podobnie jak w ubiegłych latach nasi wychowankowie, ich rodzice i bliscy nie będą obojętni i chętnie włączą się w zadania proponowane i przeprowadzane przez Klub Młodego Wolontariusza na terenie „Trójeczki”. Chcemy – za pośrednictwem naszej strony internetowej – zachęcić i zaprosić mieszkańców do włączenia się w akcje proponowane przez Klub. Na bieżąco informować będziemy o prowadzonych akcjach i osiągniętych efektach naszej działalności. Jesteśmy przekonani, że podobnie jak w ubiegłym roku również i w tym roku szkolnym nie braknie małych wolontariuszy, którzy będą chętni i otwarci na pracę w Klubie.

ptaszek niebKonkurs na LOGO Klubu Młodego Wolontariusza

W miesiącu październiku ogłosiliśmy konkurs na LOGO Klubu Młodego Wolontariusza zachęcając do udziału całe rodzinki – nie tylko z naszego przedszkola! Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas Dnia Wolontariusza 5 grudnia 2013 roku a zwycięska praca będzie wizerunkiem Klubu. Zapraszamy do zabawy!

ptaszek niebWspółpraca z Oddziałem Onkologii Dziecięcej w Chorzowie

Naszym założeniem w roku szkolnym 2013/2014 jest niesienie pomocy dzieciom chorym na raka, dlatego nawiązaliśmy współpracę z Oddziałem Onkologii Dziecięcej w Chorzowie.

ptaszek nieb„Wyślij kartkę Oliwii”

Pierwszą akcję jaką przeprowadziliśmy na terenie przedszkola było włączenie się w ogólnopolską akcję „wyślij kartkę Oliwii” (akcja nagłośniona przez TVP). Wszyscy narysowaliśmy kartki urodzinowe dla dziewczynki chorej na raka mieszkającej w Zielonej Górze. Jej marzeniem było otrzymać jak najwięcej kartek na 6-te urodziny. Myślimy, że nasze życzenia sprawią Oliwii wielką radość! Oprócz serdeczności śpiewamy głośno „100 lat” solenizantce.

ptaszek nieb„Szczoteczka dla chorego kolegi”

Zbieramy szczoteczki do zębów dla dzieci z Oddziału Onkologii Dziecięcej w Chorzowie, gdzie zapotrzebowanie na szczoteczki jest ogromne, ponieważ do każdorazowego mycia zębów potrzebna jest nowa szczoteczka– miękka w przedziale wiekowym 0 – 18 lat. Zaproponowaliśmy również włączenie się do proponowanej przez nas Akcji instytucjom, firmom i innym placówkom oświatowym, by zebrać jak najwięcej szczoteczek dla chorych dzieci. Dziękujemy za zrozumienie i otwarte serca.

ptaszek niebAkcja „Nakrętki dla Natalki”

Klub Młodego Wolontariusza od kilku lat prowadzi akcję zbierania plastikowych nakrętek, które są potrzebne dla naszych podopiecznych na zakup specjalistycznego sprzętu. Od nowego roku szkolnego 2013/2014 zbieramy nakrętki dla Natalki. Włączyliśmy do naszej akcji inne placówki oświatowe, firmy, zakłady pracy oraz osoby indywidualne, które odwiedzają nasze przedszkole. Z dnia na dzień nakrętek przybywa…i tym razem dzieci i dorośli błyskawicznie odpowiedzieli na nasz apel! Nakrętek musimy zebrać bardzo dużo, aby wystarczyło na zakup sprzętu potrzebnego na rehabilitację dla Natalki – dlatego liczymy na Waszą pomoc i otwarte serca.

Rok szkolny 2012/2013

Rozwiń

Po wakacyjnej przerwie wznawia działalność Klub Młodego Wolontariusza. W nowym roku szkolnym 2012/2013 nasze zadania i akcje zostały zebrane i opracowane jako innowacja pedagogiczna.

Na bieżąco informować będziemy o prowadzonych akcjach i osiągniętych efektach naszej działalności. Cieszymy się, że nasi wychowankowie i ich rodzice mają otwarte serca na potrzeby innych i tak chętnie biorą udział w przeprowadzanych przez Klub zadaniach.

Rozwijanie wolontariatu w przedszkolu ma bez wątpienia walor wychowawczy, kształtuje postawy prospołeczne dzieci. Wolontariat uczy najmłodszych obowiązkowości i odpowiedzialności. Często w codziennej pracy z dziećmi nie zdajemy sobie sprawy ile istotnych rzeczy związanych z pomocą innym ludziom i zwierzętom zaszczepiamy od najmłodszych lat naszym podopiecznym.

Dzięki temu, że nasze przedszkole jest od 20 lat placówką integracyjną –– pomoc innym wrosła w naszą codzienność. Jest to mozolna, ciężka praca, dająca dużo satysfakcji i zadowolenia. Efektem naszych starań jest bezinteresowna pomoc naszych podopiecznych wobec swoich niepełnosprawnych kolegów.

Założeniem Klubu Młodego Wolontariusza jest dobrowolny udział dzieci i ich rodziców oraz nauczycieli naszego przedszkola w bezinteresownej i bezpłatnej pracy na rzecz ludzi i zwierząt potrzebujących wsparcia i pomocy.
Dzięki programowi Klubu Młodego Wolontariusza można zaszczepić w uczuciach dzieci altruizm oraz nauczyć życzliwości oraz poczucia odpowiedzialności za siebie i innych. Dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się otwartości, życzliwości i wrażliwości na potrzeby innych. Wszelkie programy skierowane na dobro, a takim z całą pewnością jest Klub Młodego Wolontariusza, mają ogromną wartość wychowawczą.

Jesteśmy przekonani, że podobnie jak w ubiegłym roku również i w tym roku szkolnym nie braknie małych wolontariuszy, którzy będą chętni i otwarci na pracę w Klubie.

I AKCJA – „Pies to też życie”

Pierwszym ważnym przedsięwzięciem Klubu było nawiązanie współpracy ze schroniskiem dla psów w Lublińcu. W październiku na terenie naszego przedszkola zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla psów. I tym razem nasza akcja nie pozostała bez echa. „Góra worków z jedzeniem” rosła od pierwszego dnia – rodzice i dzieci nie zawiedli!!! (jak zawsze) JPoczątkowo mieliśmy sami dostarczyć zebrane jedzenie pieskom. Jednak wpadliśmy na pomysł, aby to właśnie oni – „mieszkańcy” schroniska, czyli czworonogi przyjechały do „Trójeczki” odebrać worki z przysmakami. Zaproponowaliśmy tę formę pracownikom schroniska, którzy oznajmili, że chętnie przyjadą!

Czekamy na tą chwilę, gdy radosnym szczekaniem pieski z lublinieckiego schroniska oznajmią swój przyjazd do naszego przedszkola. Dzieciaki na pewno oszaleją ze szczęścia! Grupa IV przygotowała piosenkę na to miłe spotkanie… „popatrzcie na jamniczka”.

Ogółem podczas AKCJI zebraliśmy:
– 67,5 kg suchej karmy;
-12 dużych puszek;
-10 małych puszek;
-3 paczki pakowanych kiełbasek.

W imieniu tych bezdomnych psiaków – DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM za otwarte serce okazane czworonogom!

AKCJA „ NAKRĘTKI dla MATEUSZA” trwa…!!!

Z uwagi na charakter naszej placówki – przedszkole integracyjne – od kilku lat prowadzimy akcję zbierania plastikowych nakrętek, które są potrzebne dla naszych podopiecznych na zakup specjalistycznego sprzętu. Od ubiegłego roku działający na terenie „Trójeczki” Klub Młodego Wolontariusza włączył również do tej akcji inne placówki oświatowe, firmy, zakłady pracy. Na nasz apel odpowiedzieli także mieszkańcy z najbliższego otoczenia, którzy stale przynoszą nakrętki do przedszkola. Nawiązaliśmy współpracę z firmą A.S.A Lubliniec – zajmującą się selektywną zbiórką odpadów komunalnych – która na bieżąco dostarcza nakrętki dla naszych podopiecznych.

Dziękujemy wszystkim za otwarte serce na potrzeby dzieci.

II AKCJA–„Pluszowe Misie Ratują Życie”

„Światowy Dzień Pluszowego Misia” był okazją do przeprowadzenia na terenie naszego przedszkola zbiórki maskotek – przytulanek dla dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych. Nasze maskotki pozwolą odwrócić uwagę od cierpienia i bólu i ułatwią prowadzenie zabiegów ratujących zdrowie i życie.

KLUB MŁODEGO WOLONTARIUSZA zaprosił na uroczystość „Pluszowego Misia” przedstawicieli służb mundurowych – PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ oraz POGOTOWIA RATUNKOWEGO, na ręce których członkowie Klubu (nasi podopieczni) przekazali „maskotki-przytulanki”, które zbieraliśmy podczas akcji „PLUSZOWE MISIE RATUJĄ ŻYCIE” (na terenie przedszkola) – dla dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych, aby dzięki naszym maskotkom na chwilę mogły zapomnieć o bólu i cierpieniu.

Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy dzięki prelekcji wygłoszonej przez STRAŻAKÓW, którzy pochwalili naszych milusińskich, ponieważ dużo wiedzieli na temat zasad bezpieczeństwa, znajomości numerów alarmowych i wiedzy na temat zachowania się w różnych, niebezpiecznych sytuacjach.

Jednak największym zainteresowaniem cieszył się pokaz udzielenia pierwszej pomocy choremu misiowi … PANI RATOWNIK – na początku fachowo zademonstrowała założenie opatrunku, a następnie poprosiła chętne dzieci, aby udzieliły pierwszej pomocy misiowi, który uległ wypadkowi. Wszyscy bardzo chcieli sprawdzić się w roli ratowników medycznych, doskonale poradzili sobie z założeniem bandaży, plastrów, zdali egzamin „udzielenia pierwszej pomocy” na „5”, zasłużyli na gratulacje i brawa!

Czas szybko upłynął i trzeba było pożegnać naszych gości, ale na pewno na długo zostaną nam w pamięci chwile wspólnie spędzone podczas urodzin MISIA!!!

KLUB MŁODEGO WOLONTARIUSZA dziękuje WSZYSTKIM RODZICOM i DZIECIOM za udział w akcji „PLUSZOWE MISIE RATUJĄ ŻYCIE”. W IMIENIU DZIECI DZIĘKUJEMY ZA WASZE OTWARTE SERCA!!!

III AKCJA – „Góra Grosza”

Zbieramy monety dla potrzebujących dzieci zDomów Dziecka. Od pierwszego dnia rosła „góra grosza” w przygotowanym słoiku! Myślimy, że dzięki naszym dzieciakom i ich rodzicom będzie rosła liczba pełnych słoików!!!

DZIĘKUJEMY!!!

PROTOKÓŁ zebranych pieniędzy:

1 gr = 1087 monet = 10,87 złotych
2 gr = 786 monet = 15,72 złotych
5 gr = 580 monet = 29,00 złotych
10 gr = 41 monet = 4,10 złotych
20 gr = 23 monet = 4,60 złotych
50 gr = 7 monet = 3,50 złotych
1 zł – –
2 zł – –
5 zł – –
inne – –

RAZEM 67,79

Zebrane monety – podczas akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej „GÓRA GROSZA” – przekazaliśmy TOWARZYSTWU NASZ DOM w Warszawie.

IV AKCJA – „Zbiórka żywności”– współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lublińcu
udział w ogólnopolskiej akcji Banku Żywności

Dwukrotnie w ciągu roku szkolnego włączyliśmy się w akcję zbierania żywności – w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz przed Wielkanocą – dla potrzebujących ludzi. Nawiązaliśmy współpracę z MOPS-em w Lublińcu, który zgłosił naszą akcję do Banku Żywności w Częstochowie.

Żeby bardziej podkreślić ważność akcji wypożyczyliśmy w tym celu, wózek z supermarketu „Kaufland”… do którego rodzice, dzieci i dziadkowie wkładali żywność… Z dnia na dzień góra jedzenia w wózku „rosła”… cieszyliśmy się, że mogliśmy pomóc ludziom przed świętami. W grupach w tym czasie prowadzone były zajęcia dotyczące:

• Problemu marnotrawienia żywności.
• Problemu biedy.
• Banków żywności, ich misji i podstawowych działań.

Tuż przed świętami – po zakończeniu akcji – wspólnie z dziećmi spakowaliśmy zebrany towar (nie zabrakło słodyczy, słoików, puszek, torebek z makaronami, mąką, cukrem…) w 5 dużych kartonach i przekazaliśmy pracownikom MOPS-u.

Dzieci bardzo cieszyły się z faktu, że wspólnymi siłami udało się zebrać tak dużo artykułów spożywczych dla ludzi, którzy potrzebują pomocy.

V AKCJA – „Słonecznik– dokarmiamy ptaki zimą”

Zima w tym roku trwała bardzo długo…i wszystkim powoli już się znudziła. Wspólnie z naszymi podopiecznymi przez cały ten zimowy czas dbaliśmy żeby karmniki na placu zabaw w „Trójeczce” były zawsze pełne, ponieważ wszystko wokół było oblodzone i przysypane śniegiem, dlatego ptaki nie mogły znaleźć pożywienia. Dzieci na bieżąco przynosiły pokarm, który codziennie wybrana grupa zanosiła dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

Nasi milusińscy zbierali również resztki jedzenia po posiłkach, który – jak sami twierdzili – można też dać do karmnika. Wszyscy włączyli się w pomoc ptaszkom…jedzenia zebraliśmy bardzo dużo, dlatego postanowiliśmy przekazać pokarm, żeby móc nakarmić inne ptaki, nie tylko te, które przylatują do naszych karmników.

Zaprosiliśmy do przedszkola pana leśniczego nadleśnictwa Lubliniec, któremu podczas spotkania dzieci przekazały zebrane jedzonko dla skrzydlatych przyjaciół. Pan leśniczy przepięknie opowiadał przedszkolakom o mieszkańcach lasu – zwierzętach i ptakach – które w okresie zimy mają duży problem w znalezieniu pożywienia. Bardzo cieszył się z faktu, iż na terenie naszego przedszkola działa Klub Młodego Wolontariusza, który pomaga zwierzętom w tym ciężkim okresie przetrwać.

VI AKCJA –Zbiórka zabawek dla dzieci z „Trójeczki”

Razem z Radą Rodziców postanowiliśmy zorganizować zbiórkę zabawek i artykułów papierniczych dla naszych dzieciaków z „Trójeczki”. Pomagamy innym – dlaczego nie możemy też pomóc naszym dzieciom…? – to stwierdzenie przedstawicieli Rady Rodziców.

Rodzice chętnie włączyli się w akcję…odpowiedzieli na nasz apel błyskawicznie. Zabawek przybywało coraz więcej. Na zakończenie akcji poprosiliśmy, aby to Rada Rodziców przydzieliła poszczególne zabawki dzieciom. W tym celu zorganizowaliśmy spotkanie wszystkich grup, podczas którego rodzice przekazali zebrane zabawki, a dzieci piosenkami i dużymi brawami podziękowały za dary.

VII AKCJA – Nie musicie być samotni – zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci z Domu Dziecka

Kolejnym przedsięwzięciem naszego Klubu była zbiórka artykułów szkolnych. Wraz z początkiem listopada ogłosiliśmy akcję pomocy dzieciom z Domu Dziecka. I tym razem nie musieliśmy długo czekać na zrozumienie i pomoc… Z dnia na dzień przybywało materiałów szkolnych – zeszytów, bloków, mazaków, długopisów … i wielu, wielu innych przedmiotów, które są niezbędne dla każdego ucznia.

Zorganizowaliśmy wyjazd – z przedstawicielami każdej grupy – do Domu Dziecka w celu przekazania zebranych artykułów szkolnych. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Nasi podopieczni mieli okazję zwiedzić budynek, w którym mieszkały dzieci. Wszyscy bardzo cieszyli się z ofiarowanych przedmiotów – zarówno Dyrekcja, personel, a zwłaszcza nasi nowi koledzy.

VIII AKCJA – W szpitalu może być weselej – zbiórka zabawek, kolorowanek i książeczek

Dzięki spotkaniom integracyjnym, rozmowom i pogadankom nasze dzieciaki wiedzą, jak można sprawić przyjemność innym osobom, ofiarować im pomoc oraz serce i zrozumienie… dużo mówi się na terenie „Trójeczki” o okazywaniu pomocnej dłoni ludziom, którzy na tę pomoc czekają. Wiemy, jak dzieci przebywające w szpitalu bardzo cierpią i czują się samotne, dlatego postanowiliśmy im pomóc żeby choć na chwilę zapomniały o chorobie. W tym celu przekazaliśmy na Oddział Dziecięcy Lublinieckiego Szpitala wszelkie zebrane zabawki: plastikowe, gumowe, grzechotki, samochody, klocki, lalki itp. oraz książeczki i kolorowanki. Personel Oddziału bardzo się cieszył z otrzymanych darów i podziękował w imieniu „małych pacjentów”.

W przyszłości Klub Młodego Wolontariusza ma zamiar przygotować teatrzyk lub „głośne czytanie” dla maluchów na terenie szpitala (w miarę możliwości).

PODSUMOWANIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ „NIE JESTEM SAM – POMAGAM”

Innowacjarealizowana była w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 3 w Lublińcu w roku szkolnym 2012/2013 – trwała od 01.09.2012r. do 30.06.2013r. Jej głównym założeniem był dobrowolny udział dzieci i ich rodziców oraz nauczycieli naszego przedszkola w bezinteresownej i bezpłatnej pracy na rzecz ludzi i zwierząt potrzebujących wsparcia i pomocy.

Celemwprowadzonej przez Klub Młodego Wolontariusza innowacji było:

– rozpowszechnianie ideii wolontariatu;
– rozbudzanie wrażliwości na potrzeby i cierpienie drugiego człowieka;
– kształtowanie postaw prospołecznych – uwrażliwianie na potrzeby innych ludzi oraz zwierząt;
– kreowanie roli przedszkola jako centrum lokalnej aktywności;
– kształtowanie postaw bezinteresownej pomocy;
– kształtowanie odpowiedzialności i opiekuńczego stosunku do młodszych i niepełnosprawnych kolegów;

Po zakończonym terminie realizacji innowacji pedagogicznej dokonaliśmy ewaluacji poprzez analizę:

– obserwacji (aktywności dzieci i rodziców w organizowanych akcjach oraz przeprowadzanych spotkaniach);
– przedstawienie graficznie opracowanej książeczki – kolorowanki dla dzieci uwzględniającej prowadzone akcje przez Klub Młodego Wolontariusza;
– opracowanie i podsumowanie „ankiety dla rodziców”;
– podsumowanie i dokumentowanie prowadzonych akcji poprzez podziękowania oraz zdjęcia;
– ogłoszenie „konkursu plastycznego” wśród rodziców na logo Klubu Młodego Wolontariusza :
~ wybór najciekawszej pracy – logo, które będzie wizerunkiem Klubu;
~ ogłoszenie wyników konkursu podczas spotkania z wszystkimi uczestnikami konkursu oraz członkami Klubu – przedszkolakami – na terenie „Trójeczki”;

Rodzice na bieżąco informowani byli o przeprowadzanych akcjach i innych działaniach Klubu Młodego Wolontariusza poprzez plakaty, informacje i podziękowania umieszczane na stronie internetowej przedszkola a także w „kąciku dla rodziców”. Bardzo chętnie włączali się w akcje prowadzone na terenie naszego przedszkola – byli otwarci i zawsze chętni do niesienia pomocy potrzebującym.

Dzieci również – dzięki pogadankom, spotkaniom i zajęciom – bardzo żywo reagowały na ogłoszone akcje Klubu, zachęcali swoich najbliższych. Cieszyli się, gdy przybywało „darów” podczas naszych zbiórek. Uczestniczyli w przeliczaniu i przygotowaniu paczek. Wspólnie z dorosłymi członkami Klubu przekazywali zebrane dary potrzebującym, dla których prowadzona była zbiórka.
w planie jest graficzne opracowanie książeczki – kolorowanki dla dzieci uwzględniającej prowadzone akcje przez Klub MłodegoWolontariusza;
aby uzyskać opinię rodziców na temat działalności Klubu została opracowana ankieta dla rodziców;
podsumowanie i dokumentowanie prowadzonych akcji poprzez podziękowania oraz zdjęcia;
wyniki „konkursu plastycznego” ogłoszonego wśród rodziców na logo Klubu Młodego Wolontariusza, które będzie wizerunkiem Klubu Młodego Wolontariusza działającego w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 3 w Lublińcu:

UWAGI:

Opracowanie graficzne KOLOROWANKI uwzględniającej przeprowadzone akcje Klubu Młodego Wolontariusza oraz konkurs plastyczny na LOGO będą realizowane w roku szkolnym 2013/2014.

WNIOSEK KOŃCOWY

Przedszkole jest miejscem, w którym dzieci spędzają bardzo dużo czasu. Jest miejscem nie tylko kształcenia, ale również wychowania młodego pokolenia. Rozwijanie wolontariatu w przedszkolu ma bez wątpienia walor wychowawczy, kształtuje postawy prospołeczne dzieci. Wolontariat uczy najmłodszych obowiązkowości i odpowiedzialności.

Często w codziennej pracy z dziećmi nie zdajemy sobie sprawy ile istotnych rzeczy związanych z pomaganiem innym ludziom i zwierzętom zaszczepiamy od najmłodszych lat w świadomości naszym podopiecznym. Dzięki temu, że nasze przedszkole ma specyficzny charakter – jest od ponad 20 lat placówką integracyjną – pomaganie innym wrosło w naszą codzienność. Jest to mozolna, ciężka praca, ale dająca dużo satysfakcji i zadowolenia, gdy widzimy efekt naszych starań – bezinteresowną pomoc naszych podopiecznych wobec swoich niepełnosprawnych kolegów.

Ofiarują im swą pomoc – podają pomocną dłoń, przekazują radość i uśmiech każdego poranka – mają otwarte serce na potrzeby innych, o czym świadczy logo i hymn naszego przedszkola.

Dzięki programowi Klubu Młodego Wolontariusza uczymy życzliwości oraz poczucia odpowiedzialności za siebie i innych. Dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się otwartości, życzliwości i wrażliwości na potrzeby innych. Wszelkie programy skierowane na dobro, a takim z całą pewnością jest Klub Młodego Wolontariusza, mają ogromną wartość wychowawczą.
Nasi wychowankowie są dobrze przygotowani, aby nazywać się członkami Klubu Młodego Wolontariusza.

Nasz Klub Młodego Wolontariusza tworzą ludzie o dobrych sercach – nasi wychowankowie, ich rodzice, dziadkowie oraz my personel „Trójeczki” – pragniemy dalej nieść pomoc bliźnim, chcemy poprawić wizerunek otaczającej rzeczywistości, aby wokół nas byli ludzie, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. W myśl słów Jana Pawła II – „Człowiek jest tyle wart ile może dać innemu człowiekowi” – które jest zarazem mottem naszej innowacji pedagogicznej „Nie jestem sam – pomagam” – pragniemy dalej kontynuować naszą pracę, ponieważ cieszy nas uśmiech i zadowolenie na twarzach naszych dzieci, które nauczyliśmy, jak sprawiać radość innym ludziom, którzy czekają na naszą pomocną dłoń i otwarte serca na potrzeby innych – dobrych ludzi.

KLUB MŁODEGO WOLONTARIUSZA
Jolanta Monkos
Jolanta Francisczok
Joanna Szejok

PRZEDMIOT EWALUACJI

Ocena działalności Klubu Młodego Wolontariusza w oparciu o realizowaną innowację pedagogiczną w roku szkolnym 2012/ 2013 „Nie jestem sam- pomagam”

Cele:

– opis realizacji i efektów dotychczas prowadzonej działalności „Klubu Młodego Wolontariusza” na terenie Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 3 w Lublińcu;
– identyfikacja możliwości angażowania się rodziców;
– identyfikacja oczekiwań i potrzeb wobec Klubu Młodego Wolontariusza.

Kryteria ewaluacji:

– skuteczność działań Klubu Młodego Wolontariusza w zachęcaniu rodziców do uczestnictwa w akcjach charytatywnych;
– użyteczność współpracy z rodzicami rozumiana jako wartość dodana w realizacji działań na terenie przedszkola we współpracy z rodzicami.

Pytania kluczowe:

1. Jakie akcje charytatywne podejmuje Klub Młodego Wolontariusza?
2. Co rodzice sądzą o organizowanych przez Klub Młodego Wolontariusza akcjach charytatywnych?
3. Jak rodzice oceniają zaangażowanie Klubu Młodego Wolontariusza w podejmowaniu akcji charytatywnych?
4. Czy Klub Młodego Wolontariusza uwzględnia potrzeby i możliwości środowiska przedszkolnego?

Metody i techniki:

1. Ankieta;

Źródła danych:

1. Kwestionariusz ankiety: rodzice;

Dobór próby badawczej:

Populacja badań: Rodzice dzieci z grup I, II, III, IV

SPOSÓB PREZENTACJI WYNIKÓW EWALUACJI:

– Posiedzenie rady pedagogicznej
– Umieszczenie wyników ewaluacji na stronie internetowej przedszkola

Analiza ankiety skierowanej do rodziców W ankiecie udział wzięło 34 rodziców, tj. 57% na 60 rozdanych ankiet

1. Czy wie Pan/ Pani, jakie działania charytatywne podejmuje „Klub Młodego Wolontariusza”?

Rodzice
TAK 34
NIE 0

Jeśli odpowiedział/ a Pan/ Pani TAK, proszę wymienić te, w których Pan/ Pani uczestniczył/a

Rodzice
„Pluszowe misie ratują życie” 13
Zbieranie zabawek dla dzieci z „Trójeczki” 16
Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska 22
„Góra grosza” 17
Świąteczna zbiórka żywności 28
Zbieranie artykułów szkolnych dla dzieci z Domu Dziecka 10
Zbieranie książek dla dzieci ze Szpitala 5
Pomoc Mateuszkowi i Natalce- zbieranie plastikowych nakrętek 23
Zbiórka pokarmu dla ptaków 17

2.Co skłoniło Pana/ Panią do uczestniczenia w akcjach charytatywnych prowadzonych przez Klub Młodego Wolontariusza?

Rodzice
„Chęć wychowania dziecka w duchu pomagania potrzebującym i dzielenia się z innymi” 1
„Chęć niesienia pomocy innym (potrzebującym)” 18
„Chcę zaszczepić dziecku chęć pomocy, dzielenia się” 1
„Dziecko (rozmowa z dzieckiem)” 7
„Dzięki takim akcjom dzieci uczą się bezinteresownie pomagać, budzi się w nich współczucie dla innych ludzi i zwierząt ,są wrażliwe na potrzeby otoczenia, a taka postawa wyrobiona od „małego” będzie procentować w przyszłości” 1
„Super pomysł z tym Klubem, nauczycielki grupy najstarszej rozmawiały z dziećmi i zachęcały do pomocy innym potrzebującym (działalność Klubu)” 2
„Szczytny cel przeprowadzonych akcji” 1
„Atrakcyjne ogłoszenie w przedszkolu (zachęcające)” 3
„Aktywność innych rodzin” 1
„Uważam, że jeśli ja pomogę innym, to inni pomogą mnie” 1
„Sprawia mi to przyjemność” 1

3. Jakie jest według Pana/ Pani zaangażowanie Klubu Młodego Wolontariusza w podejmowaniu akcji charytatywnych?

Rodzice
DUŻE 32
ZADAWALAJĄCE 2
NIEZADAWALAJĄCE 0
BRAK ZAANGAŻOWANIA 0

4.Czy prowadzone przez Klub Młodego Wolontariusza akcje charytatywne są wystarczające dla środowiska przedszkolnego?

Rodzice
TAK 33
NIE 1

Jeśli odpowiedział/ a Pan/ Pani NIE, proszę podać własne propozycje akcji charytatywnych

Rodzice
„Szlachetna paczka” 2
„Pomoc ludziom poszkodowanym w klęskach żywiołowych” 1

ANALIZA ODPOWIEDZI NA PYTANIA KLUCZOWE ZAWARTE W PROJEKCIE EWALUACJI

Jakie akcje charytatywne podejmuje Klub Młodego Wolontariusza?

Wszyscy ankietowani respondenci wiedzą jakie działania charytatywne podejmuje Klub Młodego Wolontariusza. Najwięcej, bo 82% badanych rodziców twierdzi, że brało udział w świątecznej zbiórce żywności; 68% wskazuje na udzielaną pomoc Mateuszowi i Natalii poprzez zbiórkę nakrętek z przeznaczeniem na sprzęt rehabilitacyjny. W dalszej kolejności rodzice uczestniczyli w akcjach prowadzonych przez Klub Młodego Wolontariusza w zakresie:

– zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska – 65% ankietowanych
– zbiórka pokarmu dla ptaków – 50% ankietowanych
– „Góra grosza” – 50% ankietowanych
– zbieranie zabawek dla dzieci z „Trójeczki” – 47% ankietowanych
– „Pluszowe misie ratują życie” – 38% ankietowanych
– zbieranie artykułów szkolnych dla dzieci z Domu Dziecka – 29% ankietowanych
– zbieranie zabawek i książek dla dzieci ze Szpitala – 15% ankietowanych.

Wśród rodziców 9% zadeklarowało swój udział we wszystkich zbiórkach charytatywnych prowadzonych przez Klub Młodego Wolontariusza.

Co rodzice sadzą o organizowanych przez Klub Młodego Wolontariusza akcjach charytatywnych?

Wszyscy ankietowani rodzice wyrazili swoje poglądy na temat uczestniczenia w akcjach charytatywnych prowadzonych przez Klub Młodego Wolontariusza.

Rodzice mają wspólny cel – „chęć niesienia pomocy innym (potrzebującym)”. Bardzo ważnym czynnikiem, gwarantującym osiągnięcie tego celu, jest wzajemny przepływ informacji – „atrakcyjne ogłoszenie w przedszkolu (zachęcające)” oraz samo „dziecko (rozmowa z dzieckiem)”.

Jak rodzice oceniają zaangażowanie Klubu Młodego Wolontariusza w podejmowaniu akcji charytatywnych?

Większość ankietowanych rodziców 94% uważa, że zaangażowanie Klubu Młodego Wolontariusza w podejmowaniu akcji charytatywnych jest duże, 6% twierdzi, że jest zadawalające.

Czy Klub Młodego Wolontariusza uwzględnia potrzeby i możliwości środowiska przedszkolnego?

97% badanych rodziców twierdzi, że prowadzone przez Klub Młodego Wolontariusza akcje charytatywne są wystarczające dla środowiska przedszkolnego; 3% ankietowanych uważa, że można rozszerzyć działania charytatywne na rzecz poszkodowanych w klęskach żywiołowych oraz udział w „szlachetnej paczce”.

Oczekiwania i opinie rodziców są ważną informacją dla Klubu Młodego Wolontariusza i posłużą poprawie jakości w dalszej pracy. Rodzice integrujący się wokół spraw Klubu Młodego Wolontariusza przyczyniają się do lepszego współdziałania dzieci, nauczycieli, personelu przedszkolnego i pozytywnie promują przedszkole w środowisku lokalnym.

W roku szkolnym 2011/2012 rozpoczął działalność na terenie naszego przedszkola Klub Młodego Wolontariusza. W działalność Klubu włączają się dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami, którzy mają otwarte serca i chcą pomagać innym.

Założenia programu:

Program realizowany będzie w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 3 w Lublińcu. Jego głównym założeniem jest dobrowolny udział dzieci i ich rodziców oraz nauczycieli naszego przedszkola w bezinteresownej i bezpłatnej pracy na rzecz ludzi i zwierząt potrzebujących wsparcia i pomocy.

Dzięki programowi Klubu Młodego Wolontariusza można zaszczepić w uczuciach dzieci altruizm oraz nauczyć życzliwości oraz poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.

Cele programu:

– rozpowszechnianie idei wolontariatu,
– rozbudzanie wrażliwości na potrzeby i cierpienie drugiego człowieka,
– kształtowanie postaw bezinteresownej pomocy.

Rok szkolny 2011/2012

Rozwiń

Pies to też życie – zbieramy karmę dla psów ze schroniska w Lublińcu

Pierwszym ważnym przedsięwzięciem Klubu jest rozpoczęcie współpracy ze schroniskiem dla psów w Lublińcu. W październiku na terenie naszego przedszkola będzie zorganizowana zbiórka karmy dla psów, która zostanie po zakończonej akcji przekazana do schroniska.

Góra Grosza – udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki monet

Jak co roku nasza placówka weźmie udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki funduszy dla potrzebujących dzieci z Domów Dziecka.

Nie musicie być samotni – zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci z Domu Dziecka w Ciasnej

Kolejnym przedsięwzięciem naszego Klubu będzie zbiórka artykułów szkolnych. Wraz z początkiem stycznia zaczniemy zbierać wszelkie materiały papiernicze, kredki, plastelinę, farby itp., które zostaną przekazane dzieciom z Domu Dziecka w Ciasnej.

Pluszowe Misie Ratują Życie – zbieramy w przedszkolu pluszaki

Zorganizujemy akcję Pluszowe Misie Ratują Życie – zbieramy w przedszkolu pluszaki, a następnie przekazujemy je do Stacji Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej lub Policji. To m.in. nasze maskotki pozwolą odwrócić uwagę poszkodowanych w wypadkach maluchów od cierpienia i ułatwić prowadzenie zabiegów ratujących zdrowie i życie.

W szpitalu może być weselej – zbiórka zabawek, kolorowanek i książeczek

Dzieci przebywające w szpitalu bardzo cierpią i czują się samotne, pomożemy im wiec choć na chwilę zapomnieć o chorobie i w tym celu przekażemy Oddział Dziecięcy wszelkie zebrane zabawki: plastikowe, gumowe, grzechotki, samochody, klocki, lalki itp. oraz książeczki czy też kolorowanki.
Klub Młodego Wolontariusza przekaże dary zebrane w naszym przedszkolu na Oddział Dziecięcy Lublinieckiego Szpitala

Słonecznik – dokarmiamy ptaki zimą

Oprócz wspierania i pomagania innym dzieciom i dorosłym pamiętamy również o przyrodzie, która nas otacza. Będziemy zbierać słonecznik, żeby zimą dokarmiać ptaszki w naszych karmnikach.

Zbiórka żywności – współpraca z MOPS-em w Lublińcu

Nasz Klub nawiązał współpracę z Lublinieckim MOPS-em i będziemy włączać się w akcje zbiórek żywności organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poprzez zbieranie „suchej” żywności w holu przedszkola.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim Wolontariuszom za włączanie się w akcje organizowane przez Klub.

Opiekunem Klubu są nauczycielki Miejskiego Przedszkola Integracyjnego
nr 3 w Lublińcu mgr Jolanta Monkos,mgr Jolanta Francisczok i mgr Joanna Szejok

Przejdź do treści Przejdź do menu