Propozycje ćwiczeń i zabaw dla dzieci w czasie zwieszenia zajęć #zostanwdomu

WITAJCIE NASZE TRÓJECZKOWE DZIECIAKI!!!!

   Z przyczyn od nas niezależnych musieliśmy pozostać w domach – choć bardzo teraz chciałybyśmy być z WAMI i spędzać czas na wspólnych zabawach, ćwiczeniach, grach, śpiewaniu, tańczeniu. Ze względu na to, że nie możemy z Wami teraz być, przygotowałyśmy dla Was kilka propozycji ćwiczeń i zabaw, które umilą Wam spędzanie czasu z dala od przedszkola w tym wyjątkowym dla nas wszystkich czasie.

     Śledźcie naszą stronę, a w  poszczególnych grupach znajdziecie na bieżąco aktualizowane propozycje zadań i zabaw dla Was oraz ćwiczenia dla Biedronek, Misiów, Ananasków i Skrzatów!

Zachęcamy także do odwiedzin nowej zakładki „kącik psychologa” w której znajdą Państwo ciekawe porady naszej specjalistki Pani Liliany Białas.

GRUPY

Indywidualne zadania dla poszczególnych grup:

GRUPA I  Biedronki

GRUPA II  M i s i e

GRUPA III  Ananaski

GRUPA IV   Skrzaty

https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc-przedluzone-do-26-kwietnia

Ruch to zdrowie – codzienna gimnastyka z Panią Ewą
Drodzy Rodzice oraz nasze „Trójeczkowe” przedszkolaki. Poniżej znajdziecie propozycję ćwiczeń i zabaw ruchowych przygotowanych z myślą o Was przez naszą wspaniałą rehabilitantkę Panią Ewę Monkos. Serdecznie zachęcamy do odrobiny ruchy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie #zostanwdomu
Sport to zdrowie -ZACZYNAMY !!!

29.05.2020

Sportowe zakończenia tygodnia z piłeczką:

 • stojąc naprzeciwko siebie w parze kopiemy piłkę do siebie, raz prawą stopą raz lewą,
 • teraz spróbujmy odtworzyć nasz tor przeszkód z zabawkami i biec z piłeczką między zabawkami slalomem kopiąc ją, staramy się aby ćwiczenia wykonywane były jedną i drugą stopą,
 • teraz ustawiamy się w jednym miejscu, będzie to nasz start ( w tym ćwiczeniu wchodzi w grę przebywanie na otwartej przestrzeni, chyba że w domu potrafimy zahamować energię naszego przedszkolaka), ustawiamy piłkę przed sobą i kopiemy raz lewą raz prawą stopą tak daleko jak potrafimy:)

Zachęcam do przesyłania zdjęć na adres przedszkola z ćwiczeniami Waszych pociech:)

Pamiętajcie, jeśli tylko pogoda i warunki wam pozwolą weźcie matę i ćwiczcie na dworze

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

28.05.2020

Połowa tygodnia za nami, ćwiczenia wykonane, czwartkowe z pewnością też zadanie ruchowe zostanie zrobione, powodzenia:)

 • rozpocznijmy dziś od pozycji która wczoraj była jako ostatnia, a mianowicie stoimy do siebie plecami z tym że tym razem spróbujmy rzucić piłkę do drugiej osoby skręcając się w bok i patrząc za siebie, rzucamy piłkę raz lewej raz z prawej strony, poćwiczymy tutaj trochę skręty tułowia 🙂
 • piłka w górze, piłka z boku za nami…..to teraz stojąc plecami do siebie nogi w rozkroku i staramy się rzucić piłką między nogami tak by druga osoba mogła ją złapać 🙂
 • starajmy się wykonywać około 10 powtórzeń dziennie, ale jeśli tylko ktoś będzie miał taką ochotę to można oczywiści więcej,
 • zachęcam również do wracania i utrwalania zabaw z piłka z wcześniejszych dni

Pamiętajcie, jeśli tylko pogoda i warunki wam pozwolą weźcie matę i ćwiczcie na dworze

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

27.05.2020

Co możemy robić przy nadpobudliwości u swojego dziecka

Dzisiaj mam dla Was jeszcze kilka propozycji w odniesieniu do artykułu o nadpobudliwości z 4 maja. A ponieważ  ćwiczenia polegają na zastosowaniu masażu, to usprawnimy dodatkowo system dotykowy.

MASAŻE – dziecko znajduje się w pozycji leżącej na brzuchu, ręce wyciągnięte na boki, dłonie skierowane wewnętrzną stroną do dołu. Aby było milej i bezpieczniej jako podłoże do ćwiczenia zastosujcie miękki koc lub kołdrę.
W tego rodzaju zabawie możecie użyć następujących akcesoriów:
PIŁKA – ugniatamy, dociskamy i rolujemy ciało dziecka najlepiej dużą piłką rehabilitacyjną lub jak do fitnessu – taką piłką jest nam najłatwiej zastosować jednostajny docisk na ciało dziecka i jednocześnie pomasować największą powierzchnię ciała. Oczywiście możemy użyć też mniejszych piłek (np. z kolcami).
WAŁEK – możecie zastosować wałek taki jak do ćwiczeń czy rehabilitacji, ale może być to również wałek kuchenny – ostrożnie i z umiarkowaną siłą.
BUTELKA – wypełnionej wodą, np. duża lub mała woda mineralna. Ważne, aby butelka miała obły kształt w celu swobodnego rolowania i przyjemnych wrażeń dla dziecka.

DOCISKI RĘCZNE– masaż możecie również wykonać za pomocą swoich DŁONI:
robiąc dociski w okolicy stawów dziecka lub masując poszczególne kończyny swojego dziecka – obejmijcie je dłońmi i dociskajcie miejsce przy miejscu. Trzymajcie w taki sposób przez kilka sekund i zmieniajcie układ dłoni – raz jedna dłoń od góry, druga od dołu, przy kolejnym docisku zamiana.

Ewa Monkos

Środa z ćwiczeniami i dobrym humorem:

Zabawy z piłką ciąg dalszy:)

 • ustawiamy kilka zabawek w odległości około 0,5 metra od siebie i staramy się kozłować naszą piłeczkę slalomem między zabawkami w jedną i druga stronę,
 • jeśli ktoś jeszcze nie opanował kozłowania to zachęcam do biegu slalomem między zabawkami z piłeczką w rękach,
 • jeśli możliwości wasze pozwolą na to by kozłować piłeczkę slalomem do przodu a następnie do tyłu zachęcam do takiej zabawy,
 • stojąc naprzeciwko siebie z rodzeństwem lub rodzicem, odwracamy się plecami i staramy się rzucić piłkę tak za siebie by była ona złapana przez osobę z pary

Pamiętajcie o ćwiczeniach na dworze jeśli tylko pogoda pozwala:)

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

26.05.2020

Dzisiaj drogie przedszkolaki bardzo ważny dzień dla nas i naszych kochanych mam:)

Dziś proponuję aby każdy z was mocno uściskał, wycałował swoją mamusię, a w ramach codziennych ćwiczeń zabrał mamusie do parku, lasu na długi przyjemny spacer podczas którego można wykonywać marsz, szybki marsz, bieg, podskoki……szaleństwo z mamusią pozostawiam dziś dla waszej wyobraźni ruchowej. Mam ogromną nadzieje, że pogoda będzie piękna…………….

A wszystkim mamom życzę dużo cierpliwości, miłości i samych przyjemnych dni ze swoimi przedszkolakami.  Przyjemności!

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

25.05.2020

Jeśli już dobierzemy rower do możliwości ruchowych dziecka to kolejnym krokiem będzie nauka jazdy. Pamiętajmy, że na to trzeba czasu.

rower 1

Aby zapewnić dziecku prawidłową pozycję na rowerze używajmy ortez, kombinezonów, pasów… Ogólnie sprzętu, którego dziecko używa na co dzień. Nie ściągajmy ortez do jazdy na rowerze. Chyba, że faktycznie dziecko ich nie potrzebuje.  Na rynku dostępne są tzw trenażery rowerowe. Jest to specjalny przyrząd pozwalający zrobić z każdego roweru rower stacjonarny.

rower2

   W trenażerze tylna rolka stawia opór, wystarczy ją odsunąć od koła i będziemy jeździć w odciążeniu co znacznie ułatwi pedałowanie (można pokusić się o tani trenażer właśnie ze względu na to, że nie musimy używać rolki). Dodatkowo zabieramy inne elementy jak np. kierowanie. Pozwala to skupić się tylko na ruchu pedałowania. Byłby to świetny pomysł dla dzieci z trudnościami w nauce jazdy rowerem jednak nie udało mi się znaleźć trenażera dla dzieci (mniejsza średnica kół). Mimo to można pokombinować i spróbować dostosować trenażer lub zrobić swój własny.

rower3 rower4

Domowej roboty rama do roweru (jazda w odciążeniu)

Takie rozwiązanie pozwala uczyć jazdy rowerem krok po kroku w spokojnych warunkach.

Jeśli dziecko nauczy się pedałować kolejnym krokiem będzie przyczepienie kół bocznych i próby jazdy po gładkiej nawierzchni, najpierw tylko do przodu.

rower5

Koła boczne powinny być grube i stabilne. Im większy rower tym większe koła.

rower6

Jeśli chcemy pracować nad poprawą równowagi i być może nauką jazdy na dwóch kołach warto aby koła boczne miały możliwość lekkiego „rozkręcenia” lub podniesienia do góry. Pozwoli to na wprowadzenie niewielkiego ruchu i będzie stymulować równowagę. Jeśli dziecko ma problem z ruchem pedałowania i mimo odciążenia nie jest w stanie potem pokonać oporu nawierzchni można wspomóc pedałowanie „sznurkiem”.

rower7

Kiedy uda nam się nauczyć malucha pedałowania to już będzie z górki… Skręcanie, kierowanie przyjdzie samo a my tylko musimy zacząć biegać ?

Ale pamiętajcie SAFETY FIRST…

rower8

Inne możliwości

Rowery ręczne – szczególnie dla dzieci z niedowładem kończyn dolnych np. z przepukliną oponowo-rdzeniową

rower9

tandemy

rower10rower11rower12rower13

przyczepy

rower14 rower15 rower16

Pamiętajcie, że istnieje możliwość wypożyczenia niektórych sprzętów, co może być dobrym pomysłem zanim zdecydujecie się na zakup.

Na koniec chciałabym przedstawić Wam niesamowitą pracę magisterską napisaną przez Emma díaz González właśnie na temat technicznego dostosowania rowerów. Być może spodobają się Wam jej pomysły:

http://projekter.aau.dk/projekter/files/198222069/Process_report.pdf

Warto wiedzieć, że Emma nadal pracuje nad projektem i być może kiedyś będzie on dostępny. Super, że są tacy ludzie.

Pozdrawiam Was serdecznie i służę pomocą w doborze rowerku jeśli któryś z rodziców po przeczytaniu tego artykułu będzie miał nadal niejasności. 🙂

Za oknem wiosna pełną parą. Pora zrzucić ciężkie kurtki i zacząć więcej się ruszać. Doskonałym pomysłem na zwiększenie aktywności jest rower. Jazda na rowerze poprawia koordynację, równowagę, siłę mięśniową, wydolność… długo by wymieniać… Ale przede wszystkim dla wielu osób a szczególnie dzieci jest ogromną frajdą. I o tym musimy pamiętać, rower ma być przyjemnością a nie przyrządem treningowym.

rower 1

Postaram się podzielić z Wami moimi spostrzeżeniami na temat rowerów. Na co zwrócić uwagę wybierając rower? Jak go zaadaptować? Jak uczyć dziecko jeździć? Oczywiście jest to tylko kilka opcji i ogólnych pomysłów. Każde dziecko trzeba traktować indywidualnie. Jeśli macie ochotę podzielić się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami zapraszam do komentowania.

Siodełko

Siodełko/siedzisko możemy dostosować w zależności od możliwości kontroli pozycji siedzącej.

Wybór szerokiego siedziska z zagłębieniami na guzy kulszowe ułatwi utrzymanie prawidłowej pozycji miednicy. Ważne, aby siodełko nie było pochylone w przód, ponieważ dziecko może ześlizgiwać się z siodełka i stabilizować przez przywiedzenie i rotację wewnętrzną kończyn dolnych.

Jeżeli istnieje zagrożenie upadku z roweru (u dzieci ze zmiennym napięciem, słabszą kontrolą tułowia) możemy dodatkowo zabezpieczyć dziecko obręczą w okolicy klatki piersiowej.

rower 2

rower3

Przy znacznie ograniczonej kontroli tułowia można zastosować całe siedzisko lub oparcie tylne, kamizelkę, pasy i peloty na różnej wysokości a nawet zagłówek. Tutaj dobór jest już bardzo indywidualny i w pełni zależy od możliwości dziecka.

rower 5

rower 6

rower4

Pedały

Ruch pedałowania może być dość trudny więc warto zastanowić się jak go ułatwić. Jednym z rozwiązań mogą być przerzutki, które zarówno ułatwiają rozpoczęcie pedałowania jak i znacznie zmniejszają opór już podczas pedałowania. Innym rozwiązaniem może być tzw. „ostre koło” czyli mechanizm uniemożliwiający jazdę bez pedałowania np. z górki, tak jak na rowerach z wolnobiegiem, ale można jechać do tyłu albo stać bez podparcia nogą.

rower 7

Jeśli dziecko ma problemy z utrzymaniem stóp na pedałach można spróbować je przytwierdzić w jakiś sposób. Czy to przez specjalne uchwyty, paski, rzepy czy gumki. Jednak nie od razu sięgałabym po to rozwiązanie. Dajmy dziecku szansę i spróbujmy nauczyć go pedałować (o nauce jazdy na rowerze napiszę w kolejnej części artykułów dla Was) zanim „przywiążemy” mu nogi.

rower 8

rower9

Kierownica

Powinna mieć regulowaną wysokość tak aby dziecko mogło siedzieć prosto. Dodatkowym atutem będzie również regulowany kąt nachylenia dzięki czemu można regulować odległość kierownicy od dziecka tak aby także wpływać na pozycję tułowia i rąk.Grubszy uchwyt będzie ułatwiał trzymanie kierownicy ale też poprawiał jakość chwytu.

rower 10

Jeśli dziecko ma problem z utrzymaniem rąk na kierownicy można pokusić się o zastosowanie rzepu lub gumki, które delikatnie będą wspomagać chwyt. Nie przywiązywałabym jednak rąk do kierownicy (tylko w bardzo nielicznych, uzasadnionych przypadkach).

rowwr 11

Zaletą będą również łatwe w użyciu hamulce, dostępne dla obu rąk lub hamulec po stronie tej ręki, której chcemy aby używało dziecko. Rower a GMFCS – dla dzieci z poziomów I i II często wystarczy zwykły rower pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na pozycję dziecka na rowerze. Dzieci funkcjonujące na poziomie III, IV i V wymagają już większej adaptacji lub indywidualnie zrobionego roweru.

Poniżej przykładowe rowery dobrane do poziomów. Jednak pamiętajcie, że dobór zawsze musi być indywidualny dla każdego dziecka.

rower 12

22.05.2020

Na sportowe zakończenie pięknego tygodnia, by zdrowo i z uśmiechem na buziach naszych pociech pokazać jak sprawnie i prawidłowo potrafimy wykonywać ćwiczenia, a następnie odpocząć:

 • Dziecko siedzi na krzesełku i toczy stopami piłeczkę tak, żeby „rysować” nią kółeczka.
 • W klęku podpartym przedszkolak podnosi jedną rękę i drugą nogę, u maluchów wystarczy sama noga.
 • Zabawa: dziecko zwija się w kuleczkę, na hasło „katapulta!” musi szybko wyskoczyć wysoko w górę.

Przyjemności!

Pamiętajcie, jeśli tylko pogoda i warunki wam pozwolą weźcie matę i ćwiczcie na dworze

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

21.05.2020

Połowa tygodnia za nami, ćwiczenia wykonane, czwartkowe z pewnością też zadanie ruchowe zostanie zrobione, powodzenia:)

 • Dziecko siada tyłem do ściany albo do rodzica (może też być brat lub siostra). Przybijamy sobie „piąteczki”raz z jednej raz z drugiej strony.
 • Rozciągamy brzuszek, dziecko łapie się za stopy i wysoko unosi kolana
 • Zabawa: Dziecko stopami zbiera klocki, albo inne małe zabawki do wiaderka. Dziecko jest „dźwigiem na budowie”

Pamiętajcie, jeśli tylko pogoda i warunki wam pozwolą weźcie matę i ćwiczcie na dworze

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

20.05.2020

Środa z ćwiczeniami i dobrym humorem:

 • Dziecko leży na brzuchu, na hasło „hop!” musi jak najszybciej wstać i wyskoczyć w górę.⬆️⬆️⬆️
 • Leżąc na brzuchu dziecko łapie się za stopy i buja się do przodu i do tyłu udając kołyskę.
 • Zabawa w samoloty. Dziecko lata jak samolot (w pozycji siadu równoważnego), na hasło „lądujemy!” kładzie się na brzuchu.

Pamiętajcie o ćwiczeniach na dworze jeśli tylko pogoda pozwala:)

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

19.05.2020

Wtorkowe ćwiczenia przedszkolaków:

 • Dziecko robi przysiad i wyskok w górę! Hop! Jak najwyżej⬆️⬆️⬆️
 • Dziecko siedzi z nogami szeroko i sięga do swoich stóp. Raz dwie rączki sięgają do prawej, raz do lewej stopy. Ćwiczenie wykonujemy powoli! Pamiętamy aby po każdym powrocie z pozycji pochylonej do stóp wyprostować plecy i ręce unieść wysoko do sufitu,
 • Zabawa, dzieci chodzą jak „kaczki”, na hasło do wody muszą wejść w wyznaczona miejsce (np. na dywan).

Przyjemności!

Pamiętajcie, jeśli tylko pogoda i warunki wam pozwolą weźcie matę i ćwiczcie na dworze

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

18.05.2020

Na sportowe rozpoczęcie pięknego tygodnia, by zdrowo i z uśmiechem na buziach naszych pociech pokazać jak sprawnie i prawidłowo potrafimy wykonywać ćwiczenia, mam ogromną nadzieję, że nasze systematyczne ćwiczenia zachęcą słoneczko by z nami pozostało :

 • Naleśniki! Dziecko kładzie się na brzuchu i turla się w jedną potem w drugą stronę jak naleśniki, wyznaczamy granice zabawy,
 • Frytki – dziecko leży na brzuchu i wyciąga ręce przed siebie, zadaniem jest zrobić z siebie jak najdłuższą frytkę, (pamiętajmy że ręce mają być wyprostowane)
 • Zabawa: dziecko biega jak kotek i na hasło “pies!”wspina się na drzewo (kanapę, krzesło itp.)

Jeśli tylko pogoda i warunki wam pozwolą weźcie matę i ćwiczcie na dworze

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

15.05.2020

Na sportowe zakończenie tygodnia, by zdrowo i z uśmiechem na buziach naszych pociech zakończyć tydzień zapraszam na następujące zabawy:

 • Przyda się krzesełko i piłeczka⚽️. Raz dziecko wkłada piłeczkę bokiem z prawej strony pod krzesełko, następnie wyciąga je bokiem z drugiej strony.
 • Dziecko siedzi na krzesełku i kula piłeczkę od jednej stopy do drugiej.
 • Zabawa: dziecko skacze jak piłeczka, na hasło “krzesełko” dziecko musi jak najszybciej usiąść na krzesełku.
 • Ćwiczenia z kijkiem (np. patykiem). Dziecko staje z kijkiem w rękach na wysokości brzucha, jego zadaniem jest unosić kolanka naprzemiennie tak, żeby dotykać kijka.
 • Unosimy kijek nad głowę i zginamy tułów w bok (przytrzymujemy pozycję), to samo wykonujemy ćwiczenie w obydwie strony.
 • Zabawa: pełzanie pod kijkiem, rodzic trzyma kijek ok 30 cm nad podłogą dziecka zadaniem jest przepełznięcie na drugą stronę pod nim. Dziecko bawi się w węża.

Jak widzicie pojawiają się nowe przybory urozmaicające ćwiczenia

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

 

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

 

14.05.2020

Czwartkowa gimnastyka przedszkolaków z trójeczki:)

 • Chodzenie po krzywej linie, tym razem na palach i na piętach.
 • Utrzymanie pozycji pompki (podpór na dłoniach i na stopach) – z naprzemiennym podnoszeniem raz jednej raz drugiej nogi, dla młodszych dzieci może być podpór na kolankach
 • Zabawa: “karuzela” – dziecko siada z uniesionymi stopami, kręci się w jednym kierunku, na hasło “zmiana kierunku” kręci się w drugą stronę, proponuję płytki lub panele pod pupą, na dywanie może być trudno,
 • Układamy linę, skakankę albo przyklejamy taśmę wyznaczając linię. Dziecko przeskakuje jak żabka z jednej strony na drugą.
 • Przeskoki z jednej nogi na drugą. Dziecko stoi chwilę na prawej nodze po czym przeskakuje na lewą,
 • Zabawa: Dzieci są myszkami, biegają na stopach i dłoniach, będąc zwinięte w kuleczkę (tak jak na zdjęciu poniżej), na hasło „kot idzie” muszą się szybko schować.

Powodzenia moje drogie przedszkolaki!

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

13.05.2020

Proponowane zabawy ruchowe dla przedszkolaków, które maja dawać im radość i mnóstwo satysfakcji ze wspólnych zajęć ruchowych z rodzicami czy rodzeństwem

 • Siad równoważny, dziecko siedzi i stara się unieść jednocześnie stopy i dłonie, utrzymuje równowagę.
 • Pozycja stojąca, uderzamy piętami o pośladki.
 • Zabawa: dziecko skacze na złączonych stopach jak piłeczka, na klaśnięcie rodzica musi ukucnąć i wyskoczyć jak najwyżej
 • ⬆️⚾️

Przyjemności! Dzisiaj jeśli będzie piękna pogoda, to warto poćwiczyć na podwórku, albo chociaż na balkonie:)

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

12.05.2020

 Wtorkowe zabawy, które możemy proponować swojemu przedszkolakowi, by wspomóc jego prawidłowy rozwój, a jednocześnie dać mu wiele radości! Najlepiej sprawdzają się w połączeniu z ćwiczeniami z rodzicami:)

 • Przyda się piłeczka, kulamy ją stopą w przód i w tył, ale tym razem na stojąco!
 • Chodzenie po linie ułożonej bardzo krzywo! Na całych stopach tip-topami.
 • Zabawa piłką: stajemy tyłem do siebie i podajemy sobie piłkę raz z prawej raz z lewej strony
 • Dziecko stoi i na zmianę unosi raz jedno raz drugie kolano! Pilnujemy szybkiego tempa.
 • Dziecko leży na plecach ze zgiętymi nogami. Zadaniem jest przenieść piłkę znad głowy do kolan.
 • Zabawa w żółwie. Dziecko w pozycji podporu chodzi ze skorupą na plecach (poduszką) do wyznaczonego celu.
 • Dziecko robi przysiad i wyskok w górę! Hop!⬆️⬆️⬆️
 • Dziecko siedzi z nogami szeroko i sięga do swoich stóp. Raz dwie rączki sięgają do prawej, raz do lewej stopy. Ćwiczenie wykonujemy powoli!
 • Zabawa, dzieci chodzą jak „kaczki”, na hasło do wody muszą wejść w wyznaczona miejsce (np. na dywan).

Bawcie się dobrze!

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

11.05.2020

Witam, na poniedziałkowe popołudnie mam zabawy, które możesz proponować swojemu przedszkolakowi, by wspomóc jego prawidłowy rozwój, a jednocześnie dać mu wiele radości!

 • Dziecko siada z prostymi nóżkami, stara się złapać za palce stóp (super jeśli na paluszkach stóp dziecka założysz kolorowe skarpetki, pacynki….sprawia to dzieciakom większą frajdę:)
 • Dziecko siedzi na kokardkę, na znak rodzica musi jak najszybciej wstać i wyskoczyć w górę
 • Budujemy tor przeszkód dla dzieci! Tu możecie dać się ponieść fantazji, nad krzesłem, pod stołem, po kanapie, na jednej nodze, można jeśli ktoś posiada taśmy samoprzylepne zrobić strzałki ciągłe lub przerywane, które mogą być legendą np. linia prosta marsz tiptopami, linia przerywana skoki itp.
 • Przeskakiwanie z jednej nogi na drugą, z wymachem nogi w bok, potrzebujemy tutaj miejsca dookoła siebie,
 • “Kołyska” – dziecko kładzie się na brzuchu i łapie się za stopy (kolanka złączone), utrzymujemy pozycję przez chwilę.
 • Zabawa: przechodzenie pod kijem od miotły, uważajcie żeby nie zahaczyć!Proponuje tutaj aby zrobić poziomy wysokości kijka, można przechodzić na czworakach, pochylonym do przodu lub też dla bardzo rozciągniętych dzieci przechodzenie z odchyleniem tułowia do tyłu,
 • Naleśniki! Dziecko kładzie się na brzuchu i kula się w jedną potem w drugą stronę jak naleśniki.
 • Frytki – dziecko leży na brzuchu i wyciąga ręce przed siebie, zadaniem jest zrobić z siebie jak najdłuższą frytkę i pozycję utrzymać jak najdłużej, wyniki z czasem np. 5 powtórzeń można wysłać wysłać na adres przedszkola, a ja po zebraniu wyników umieszczę je na stronie internetowej przedszkola:)
 • Zabawa: dziecko biega jak kotek na hasło “pies!”wspina się na drzewo (kanapę, krzesło itp.)

Bawcie się dobrze:)

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

08.05.2020

Zabawy, które możesz proponować swojemu przedszkolakowi, by wspomóc jego prawidłowy rozwój, a jednocześnie dać mu wiele radości! Starajmy się, aby nasze dzieciaki z aktywności ruchowe czerpały jak najwięcej radości:)

 • Dziecko siada na kokardkę przodem do ściany. Rączkami sięga najwyżej jak może. Można wyznaczyć jakiś punkt (np. naklejką)
 • Dziecko leży na brzuchu. Na znak ma za zadanie wstać i wyskoczyć do sufitu!
 • Zabawa: klocki lego są myszkami, dziecko jest kotem Zadaniem kota jest przegonienie wszystkich myszek do norki (np. za kanapę, za szafę). Dziecko nie łapie a przepycha myszki,
 • Spacer na piętach, może być pomiędzy grzybkami.(Dziecko może zbierać grzybki czyli klocki do wiaderka, chodząc na piętach).
 • Pozycja: klęk podparty, dziecko unosi wysoko raz jedną raz drugą nogę, stopą sięga do sufitu.⬆️
 • Zabawa w żabki: żabki skaczą po pokoju, na hasło: „wskakujemy na listki”, dziecko wskakuje na jedną z poduszek rozłożonych na podłodze i stara się z niej nie spaść.

POWODZENIA KOCHANE PRZEDSZKOLAKI:)

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

07.05.2020

W czwartek pozwólmy naszym pociechom rozładować energię w formie zabawy, trochę udawania zwierząt nie zaszkodzi….powodzenia

 • Dziecko stoi na jednej nodze i wspina się na palce, to samo wykonuje na drugiej nodze, zobaczmy jak to jest być bocianem stojącym na palcach:)
 • Pajacyki – 10 powtórzeń, dla chętnych 15 powtórzeń
 • Zabawa w „pająka i muchy”, dziecko fruwa jak mucha, robiąc ręce w skrzydełka (dłonie na ramionach), na hasło „pająk idzie” musi zastygnąć w bezruchu utrzymując równowagę, staramy się utrzymywać dziecko w bezruchu jak najdłużej.

POWODZENIA MOJE PRZEDSZKOLAKI 🙂

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

06.05.2020

Dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci ważne jest to, by jak najczęściej się ruszały: biegały, skakały czy grały w piłkę. Codzienna dawka sportu nie tylko wspomaga rozwój fizyczny, ale także pozwala zachować dobre zdrowie i zapobiega chorobom w przyszłości. Dlatego zapraszam do kolejnej dawki ruchu z waszymi pociechami.

Środa z piórkiem i gazetami

Sztafeta z piórkiem

Potrzebne przedmioty:

 • poduszki kanapowe,
 • piórko,
 • papierowa tacka

W pokoju rozłóż kilka poduszek. Połóż piórko na papierowej tacce i daj ją dziecku. Zobaczcie, czy dziecku uda się przejść wokół poduszek tak, by piórko nie spadło z tacki.

Wyścig gazetowy

Potrzebne przedmioty;

 • gazety

            Z dużych kawałków gazet wytnij kształt stóp. Połóż jedną stopę przed sobą a druga przed dzieckiem. Machajcie zwiniętą gazetą przy papierowej stopie, by podmuch poruszał ją do przodu. Zobaczcie, czyja stopa szybciej dobiegnie do drugiego końca pokoju.

POWODZENIA KOCHANE PRZEDSZKOLAKI 🙂

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

05.05.2020

Sztafeta z łyżką na wtorkowych ćwiczeniach

Potrzebne przedmioty:

 • duża łyżka,
 • mały ziemniak,
 • wacik,
 • orzech

         W jednym końcu pokoju postaw miskę, pojemnik na zabawki….. W drugim końcu umieść pozostałe przedmioty. Daj dziecku łyżkę i poproś, by podeszło do ziemniaka, położyło go na łyżce, zaniosło do miski, pojemnika i wrzuciło do środka. Niech powtórzy tę czynność z wacikiem i orzechem. Jeśli macie inne ciekawe pomysły co mogłaby przenosić Wasza pociecha proszę z nich korzystać:)

          Wyznacz z liny, wstążki, sznurka slalom i spróbuj z dzieckiem z łyżką na której znajduje się ziemniak lub piłeczka przejść go…..  przodem, a następnie tyłem:) Nie patrzymy na nogi tylko przed siebie.

TRZYMAM KCIUKI 🙂

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

04.05.2020

Po krótkim wypoczynku zapraszam wszystkie nasze przedszkolaki na poniedziałkowe majowe ćwiczenia 🙂

 • Przeskakiwanie z jednej nogi na drugą, z wymachem nogi w bok,
 • “Kołyska” – dziecko kładzie się na brzuchu i łapie się za stopy (kolanka złączone), utrzymujemy pozycję przez chwilę.
 • Zabawa: przechodzenie pod kijem od miotły, można ją oprzeć końcami o krzesło lub szafki znajdujące się obok siebie, lub też wykorzystać mamę, tatę czy rodzeństwo do przytrzymania kijka. Uważajcie żeby nie zahaczyć o kijek!

            Wiem, że pogoda w weekend majowy nam nie dopisała, ale zachęcam Was, jeśli to tylko możliwe, do wykonywania ćwiczeń na świeżym powietrzu.

POWODZENIA MOI MALI SPORTOWCY:)

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

Drodzy Rodzice, czy zdarza Wam się obserwować, że Wasze pociechy:

 • są w ciągłym biegu i mają niespożyte pokłady energii?
 • słabo dostrzegają przeszkody oraz wpadają na różne przedmioty?
 • potykają się nawet na prostej drodze?
 • często nabijają sobie guzy i siniaki, ale równie często nie wiedzą nawet kiedy
 • lubią się przeciskać, dociskać (np. za kanapą, między Waszymi nogami), chować w ciasne miejsca?
 • preferują mocne przytulanie?
 • mają obniżoną koordynację, równowagę?
 • często wiercą się, nie potrafią wytrzymać w jednej pozycji?
 • trudno im się skoncentrować na jednej aktywności?
 • zaczynają wykonywać wiele czynności na raz?

…Macie wrażenie, że Wasze dzieci używają dużo siły nieadekwatnie do sytuacji i pomimo Waszych upomnień nie potrafią zastosować się do próśb i sugestii, nie słuchają Was?

         Jeżeli na większość pytań odpowiedzieliście „tak”, kolejne moje propozycje ćwiczeń będą skierowane właśnie do Was!Waszym dzieciom z pewnością przyda się normalizacja systemów przedsionkowego i proprioceptywnego. Oba te układy są odpowiedzialne za odbiór bodźców związanych z ruchem i zmianami w ruchu. A w przypadku utrzymującego się przebywania w domu w okresie pandemii, nasze dzieci z pewnością mają ograniczone możliwości, żeby się wyszaleć.

         Jeśli na powyższe pytania odpowiedzieliście „nie”, mimo wszystko zapraszam do wykonania ćwiczeń, ponieważ stanowią fajną i ciekawą formę zabawy!

         Zaproponowane aktywności pozwolą wyciszyć układ nerwowy, usprawnić świadomość ciała i świadomość przestrzeni, rozwinąć napięcie mięśniowe, zadbać o lepszą precyzję i płynność ruchu. Ale żeby móc zaobserwować efekty, postarajcie się wybrane zabawy wprowadzić na stałe do Waszego codziennego funkcjonowania.

         Przedstawiam Wam trzy ćwiczenia, które opierają się na podobnej technice. Obie zabawy dostarczają sporych wrażeń czucia głębokiego i są bardzo lubiane przez moich podopiecznych w toku terapii SI.

 – „NALEŚNIK” – zawijamy dziecko w koc, karimatę, węższy chodnik lub w kołderkę obciążeniową (jeśli posiadacie). WAŻNE – głowa dziecka jest na zewnątrz! Ręce ułożone wzdłuż ciała, aczkolwiek młodsze dzieciaczki mogą nie chcieć zawinąć się w taki sposób (tak było i w naszym przypadku), dlatego pozwólmy pozostawić im ręce również na zewnątrz – w końcu ma to być dobra zabawa. Zawinięte dziecko pozostawiamy w pozycji brzuchem do dołu, a następnie wykonujemy MASAŻ PIŁKĄ – najlepiej taką dużą jak do fitnessu czy rehabilitacji.

W trakcie zabawy zachęćcie dziecko do wymyślania SKŁADNIKÓW do naleśnika, wykonując różnego rodzaju ruchy, np. głaskanie (z lekkim dociskiem) może oznaczać smarowanie czekoladą, ruchy sprężynujące – kawałki owoców, ruchy falujące – bitą śmietanę itd. Oczywiście te same ruchy możemy powtarzać też do innych składników.
Postarajcie się ZAKOŃCZYĆ zabawę SPOKOJNYM RUCHEM na zasadzie rolowania z dociskiem.

Po wykonaniu masażu dziecko samo ODWIJA SIĘ z koca.
Jeśli nie macie dużej piłki, wykorzystajcie mniejszą lub kilka różnych. Zamiast piłki możecie także użyć własnych DŁONI

 – „ZAWIJANIEC” – proponuję także okrojoną wersję naleśnika – bo może Wasze dzieci nie będą chciały poddać się tego typu masażowi. Zabawa, jak sama nazwa wskazuje, będzie polegała na wykorzystaniu elementu zawijania dziecka w koc/kołderkę/karimatę. Natomiast w dalszej kolejności dziecko samo odwija się z materiału. Niektóre dzieci zamiast odwijania po prostu usiłują się wydostać na inne sposoby, wstają i wychodzą z koca metodą prób i błędów- ważne, że próbują i że im się podoba!

 – „KANAPKA” – w tej wersji zabawy dziecko umieszczamy:
– w kołdrze złożonej na pół (lub na więcej części, jeśli kołdra jest duża),
– między dwoma materacami, jeśli posiadamy (np. z łóżeczek dziecięcych),
– między większymi poduchami z narożnika/sofy (z oparcia lub siedziska).

Głowa dziecka również znajduje się na zewnątrz. Podobnie jak przy naleśniku, możemy pozwolić dziecku wymieniać składniki kanapki, stosując docisk ręczny bądź piłką na kołdrze (na poduchach i materacach będzie trzeba bardziej się napracować, najlepiej wtedy dociskać ręcznie).

Na KONIEC zabawy zachęcamy dziecko do WYPEŁZANIA z „kanapki”, ale utrudniamy mu to, PRZYTRZYMUJĄC kołdrę. Dostosujcie swoją siłę do możliwości i wieku dziecka

Którą zabawę dzisiaj wybraliście?

30.04.2020

Dziś chciałabym przekazać Państwu troszkę informacji na temat percepcji słuchowej

Uważam, iż w dobie internetu, komputerów, telefonów komórkowych , głośne słuchanie muzyki, hałas przedszkolny, są to ważne i podstawowe informacje dla Państwa byście mogli sami w domu sprawdzić czy u Waszych pociech występują poniższe problemy.

O tym czy owa percepcja jest prawidłowa decyduje kilka elementów:

 • prawidłowy słuch fonemowy ( zdolność rozpoznawania i różnicowania głosek),
 • analiza i synteza słuchowa,
 • pamięć słuchowa oraz
 • uwaga słuchowa

Deficyt któregoś z podanych elementów może utrudniać rozwijanie prawidłowej umiejętności :mowy, czytania i pisania.

Przykłady ćwiczeń , które pomogą wam w warunkach domowych zobaczyć czy występuje u waszego dziecka powyższy problem:

 • wystukiwanie rytmu : dwa uderzenia o kolana, trzy klaśnięcia, dwa podskoki
 • rozpoznawanie osób lub zwierząt po głosie
 • podział wyrazów na sylaby
 • przeliczanie ilości sylab w wyrazach
 • wyodrębnianie pierwszej i ostatniej sylaby w wyrazach
 • łączenie wyrazów w sylaby, np. ko-nik ( dziecko podaje pełny wyraz)
 • różnicowanie wyrazów podobnie brzmiących np. półka- bułka/ koza-kosa
 • nauka rymowanek
 • ćwiczenie pamięci słuchowej , np. rodzic prezentuje ciąg wyrazów ( piłka, lala, auto, klocek)- dziecko zapamiętuje i powtarza. Stopniowo dodajemy ilość wyrazów.

Nadwrażliwość słuchowa u dzieci najczęściej występująca

         Nadwrażliwość słuchowa to nieprzyjemne odczucia, czasem graniczące z bólem, związane ze słyszeniem dźwięków, które nie są dokuczliwe dla osób z normą słuchową. Zazwyczaj poczucie dyskomfortu pojawia się przy dźwięku o poziomie natężenia powyżej 90–100 dB. Dla osób z nadwrażliwością słuchową nieprzyjemne mogą być znacznie cichsze dźwięki. Ten problem występuje najczęściej u dzieci. Na dźwięk odkurzacza, suszarki czy karetki zatykają uszy. Te ze słuchem znacznie nadwrażliwym źle reagują nawet na stosunkowo ciche dźwięki, jak na przykład skrzypienie drzwi, plusk wody, szelest albo nawet szmery. Taka nadwrażliwość słuchowa jest źródłem innych problemów. Do najczęstszych należą kłopoty z koncentracją, nadmierne pobudzenie, trudne zachowania. W sytuacji, gdy dziecko z nadwrażliwością słuchową usłyszy nagły, ostry dźwięk, może wybuchać gniewem albo zachowywać się agresywnie. Ponadto, szybciej niż inne dzieci może osiągać stan przeciążenia sensorycznego, szczególnie po całym dniu, kiedy efekty działań wielu bodźców kumulują się. Dlatego w przedszkolu lub szkole przykleja mu się etykietkę „niegrzeczny”. Po powrocie do domu może być rozdrażnione, smutne, zmęczone, wieczorem ma kłopoty ze snem. Dla rodziców i opiekunów mylące jest to, że dziecko, które wydaje się być wyjątkowo wrażliwe na hałas, samo jest głośne, np. krzyczy, klaszcze. Takie reakcje łatwo jednak uzasadnić – głośnym zachowaniem próbuje ono zagłuszyć dźwięki ze środowiska, które są dla niego dokuczliwe.          Nadwrażliwość dźwiękowa to problem, którego przyczyną jest brak integracji sensorycznej, czyli współpracy pomiędzy poszczególnymi zmysłami. Dla właściwego rozwoju i funkcjonowania dziecka najważniejsza jest prawidłowa współpraca trzech: dotyku, równowagi oraz tzw. czucia głębokiego. Te trzy najważniejsze zmysły powinny jednak ściśle współdziałać ze wzrokiem, słuchem, węchem i smakiem. Brak takiej harmonijnej współpracy (integracji sensorycznej) może mieć negatywny wpływ na rozwój i zachowanie dziecka, koncentrację, uczenie, komunikację ze światem. W większości przypadków u dzieci z nadwrażliwością słuchową występuje wiele innych trudności wynikających z braku integracji sensorycznej. Mogą być one nadwrażliwe na przykład na dotyk, a przy tym wykazywać osłabioną reakcję ze strony układu przedsionkowego (zmysłu równowagi) oraz czucia głębokiego. Aby umożliwić dziecku prawidłowe funkcjonowanie, niezbędna jest terapia mająca na celu zintegrowanie pracy wszystkich zmysłów. W przypadku nadwrażliwości słuchowej szczególnie ważna jest stymulacja słuchu oraz ściśle powiązanego z nim układu przedsionkowego, który odpowiada za równowagę, a znajduje się w uchu wewnętrznym. Stymulacja układu przedsionkowego polega na zabawie ukierunkowanej na ruch. Wykorzystuje się w niej sprzęt podwieszany (huśtawki, hamak), który można wprawiać w ruch przód-tył, na boki oraz rotacyjny. Małym pacjentom proponujemy huśtawki w różnych pozycjach – na brzuchu, na plecach, na boku, na siedząco, a nawet na stojąco, tak by w pełni stymulować przedsionek. Do stymulacji układu przedsionkowego można wykorzystać również piłki, trampolinę czy deskorolkę. Przy nadwrażliwości słuchowej należy sprawdzić, jakich dźwięków dziecko nie toleruje. Wiedzę na ten temat uzyskuje się m.in. dzięki wykorzystaniu instrumentów o różnych częstotliwościach. Te, które dziecko w pełni akceptuje (nie na wszystkich częstotliwościach występuje nadwrażliwość!), wykorzystuje się na początku terapii do stymulacji słuchowej. Polega ona na opukiwaniu uszu palcami, masowaniu małżowin usznych (działanie odprężające), a także na przybliżaniu i oddalaniu źródła dźwięków, ich różnicowaniu, szukaniu lokalizacji źródła dźwięku, dopasowaniu do siebie takich samych dźwięków. Ćwiczenia z wykorzystaniem instrumentów mają formę zabawy, co sprawia, że dziecko czuje się komfortowo. Co istotne, podczas terapii dziecko może samo podejmować próby zabaw muzycznych, np. z wykorzystaniem bębnów czy grzechotek. Taka samodzielna stymulacja słuchowa jest dla dziecka łagodniejsza od potoku podobnych dźwięków docierających z otoczenia. Dzieje się tak, gdyż w tych dwóch przypadkach bodźce akustyczne docierają do mózgu nieco inną drogą. Kiedy dziecko słyszy dźwięk, np. klakson samochodu, droga jest krótka – od receptora do mózgu. Natomiast gdy maluch sam generuje dźwięki, droga jest dłuższa – od mózgu do receptora i z powrotem do mózgu.

Wykrycie zaburzeń przetwarzania słuchowego w wieku przedszkolnym znacznie zwiększa szanse na skuteczną rehabilitację, a co za tym  idzie – uniknięcia problemów w komunikacji or

30.04.2020

Czwartkowe ćwiczenia dla przedszkolaków

 • Dziecko siada z prostymi nóżkami, stara się złapać za palce stóp.
 • Dziecko siedzi na kokardkę, na znak rodzica musi jak najszybciej wstać i wyskoczyć w górę!⬆️
 • Budujemy tor przeszkód dla dzieci! Tu możecie dać się ponieść fantazji, nad krzesłem, pod stołem, po kanapie, na jednej nodze….pokażcie co wymyśliliście

POWODZENIA 🙂

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

29.04.2020

Środowe ćwiczenia przedszkolaków:)

 • Spacer na piętach, może być pomiędzy grzybkami.(Dziecko może zbierać grzybki czyli klocki do wiaderka, chodząc na piętach).
 • Pozycja: klęk podparty, dziecko unosi wysoko raz jedną raz drugą nogę, stopą sięga do sufitu.⬆️
 • Zabawa w żabki: żabki skaczą po pokoju, na hasło: „wskakujemy na listki”, dziecko wskakuje na jedną z poduszek rozłożonych na podłodze i stara się z niej nie spaść

POWODZENIA 🙂

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

28.04.2020

Wtorkowe ćwiczenia przedszkolaków:)

 • Dziecko stoi na jednej nodze i wspina się na palce, to samo wykonuje na drugiej nodze
 • Pajacyki!
 • Zabawa w „pająka i muchy”, dziecko fruwa jak mucha, robiąc ręce w skrzydełka (dłonie na ramionach), na hasło „pająk idzie” musi zastygnąć w bezruchu utrzymując równowagę.
 • Dziecko siada na kokardkę przodem do ściany. Rączkami sięga najwyżej jak może. Można wyznaczyć jakiś punkt np. naklejką)
 • Dziecko leży na brzuchu. Na znak ma za zadanie wstać i wyskoczyć do sufitu!
 • Zabawa: klocki lego są myszkami, dziecko jest kotem Zadaniem kota jest przegonienie wszystkich myszek do norki (np. za kanapę, za szafę). Dziecko nie łapie a przepycha myszki.

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

27.04.2020

Poniedziałkowe wzmacnianie mięśni

Przeciąganki

Ustawiamy się z dzieckiem naprzeciwko siebie, chwytamy się za ręce. Na sygnał  zaczynacie się przeciągać, a wygrywa ten, komu uda się przeciągnąć przeciwnika za wyznaczoną linię. Zwycięzcą jest ten który na 10 prób więcej razy pokona przeciwnika.

Za łokcie

Stoimy z dzieckiem tyłem do siebie, ramiona mamy złączone w łokciach. Usiłujemy  przeciągnąć partnera na swoją stronę.

Klapsy

Chwytamy się z dzieckiem tymi samymi, czyli np. lewymi lub prawymi ramionami, a drugimi usiłują klepnąć swojego przeciwnika w pośladek. Zobaczycie, ile będzie przy tym śmiechu

POWODZENIA:)

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

24.04.2020

Na zakończenie tygodnia zachęcam do powtarzania ćwiczeń do zmęczenia…..

 – Łapiemy dziecko za ręce i razem robimy przysiady. Sprawdźmy kto da radę zrobić więcej.

 – Dziecko leży na brzuchu. wyciąga ręce i nogi jak najdalej. My nazywamy to frytkami.

➡️ – Na podłodze kulamy się jak naleśniki.tu znowu dzieci będą wiedziały o co chodzi. Rodzice pilnują tylko, żeby robiły to w dwie strony.

 – Dziecko siada na kokardkę(po turecku), odwrócone plecami do ściany. Raz musi skręcić tułów sięgając dwoma rękoma z prawej strony raz z lewej.

➡️ – Przyda się piłeczka, ⚾️ dziecko łapie ją stopami i podrzuca w górę.

➡️ – Dziecko leży na plecach ze zgiętymi nogami, zadaniem jest dotknąć dwoma rączkami raz jednego raz drugiego kolana.

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

23.04.2020

Dzieci rozwijają wszystkie cechy motoryki, to jest siłę, szybkość, zręczność, wytrzymałość, umiejętności ruchowe poprzez zabawę, w których ważny jest ruch.

 – Potrzebujemy taśmy, liny, sznurka, skakanki – czegoś co wyznaczy nam linię. Dziecko przeskakuje jak piłeczka na 2 nogach z jednej strony na drugą wyznaczonej linii.⚽️

➡️ – Linia ułożona jak wyżej, dziecko idzie po niej na palcach, na bokach stopy i na piętach.

➡️ – Zabawa: jeździmy jak Zyg Zak McQueen, na hasło „jedziemy do garażu!” dzieci zwijają się w kuleczkę.

 – Układamy dzieciom slalom z kubeczków, klocków itp. Zadanie: pokonać slalom na jednej później na drugiej nodze.

➡️ – Dziecko leży na plecach, i wykonuje rowerek.

➡️ – Zabawa: Dziecko chodzi jak kotek, na hasło na drzewo wspina się na kanapę/łóżko.

POWODZENIA!!!

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

22.04.2020

Zabawy ruchowe dla dzieci są interesującą i ciekawą formą wspomagającą rozwój osobowy – zwiększają wydolność organizmu, poprawiają sprawność fizyczną i umysłową, likwidują nerwowe napięcie i sprzyjają czynnemu wypoczynkowi. Dlatego zachęcajmy nasze przedszkolaki do krótkiej, ale systematycznej aktywności ruchowej:)

Dziś z okazji Światowego Dnia Ziemi pobawmy się jeśli będzie to możliwe na łonie natury:)

 Przyda się piłka!Pozycja czworacza (na dłoniach i stopach), dziecko ma za zadanie toczyć piłkę głową do wyznaczonego celu i z powrotem.

➡️ – Dziecko kuca, po czym wyskakuje jak najwyżej w górę wyciągając ręce do sufitu.

➡️ – Zabawa: skaczemy jak żabki na hasło „bocian idzie!” żabki chowają się przed bocianem (rodzicem).

POWODZENIA!!!

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

20.04.2020

Zaburzenia integracji sensorycznej u przedszkolaków

Dzieciństwo charakteryzuje się silna potrzebą eksploracji, czyli poznawania świata i porządkowania wiedzy o nim.

W tym odkrywaniu nowości kluczową rolę pełnią dziecięce zmysły.

Te podstawowe: wzrok, słuch, węch i dotyk wymieniamy jednym tchem, bez chwili zastanowienia, ale nie tylko one dostarczają nam informacji o sobie i świecie.

         Istotną w poznawaniu rzeczywistości pełnią układ przedsionkowy, zwany też zmysłem równowagi, dzięki temu odbieramy informację o ruchu oraz zmysł proprioceptywny, który odnosi się do czucia własnego ciała (dotyczy czucia głębokiego, czyli bodźców płynących z mięśni i stawów). Wszystkie informacje, które dziecko odbiera za pośrednictwem zmysłów, muszą zostać później zorganizowane i zinterpretowane przez mózg, po to, by mogły służyć wykształceniu właściwej reakcji.

Czym jest integracja sensoryczna?

         Proces wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych zmysłów określa się mianem integracji sensorycznej. Jest to bardzo złożony proces, który przebiega nieświadomie, w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. To dzięki prawidłowej integracji wrażeń zmysłowych jesteśmy w stanie właściwie zinterpretować informacje napływające ze świata zewnętrznego i własnego ciała, co pozwala na zaplanowanie i wykonanie odpowiedniej reakcji. Innymi słowy, żeby móc się poruszać, bawić i uczyć, dziecko musi złożyć w jedną całość informacje o tym, co widzi, czuje, słyszy, a także o tym, w jakiej pozycji znajduje się jego ciało.

Zaburzenia integracji sensorycznej w wieku przedszkolnym

         Zdarza się, że ta interpretacja zdarzeń sensorycznych nie przebiega prawidłowo. Wtedy dziecko może mieć problem z zadaniami, które innym przedszkolakom w jego wieku nie sprawiają już żadnej trudności, albo czuć dyskomfort podczas zabaw, które większości dzieci sprawiają przyjemność. Warto wiedzieć, że zaburzenia integracji  sensorycznej nie są charakterystyczne  jedynie dla niemowląt i małych dzieci. Jeśli dziecko nie zostanie poddane profesjonalnej terapii, problem z właściwą integracja informacji zmysłowych będzie towarzyszył mu również w okresie szkolnym, a nawet w dorosłości. W poszczególnych okresach rozwojowych zaburzenia integracji sensorycznej manifestują się w inny sposób. Ogólnie można powiedzieć, że są one źródłem dziecięcego dyskomfortu oraz obniżają efektywność działania dziecka, utrudniając nabywanie nowych umiejętności.

Wyróżnia się trzy podstawowe postaci zaburzeń integracji sensorycznej:

 • nadwrażliwość sensoryczną, która charakteryzuje się odczuwaniem wszystkich zmysłowych doznań z dużą intensywnością i unikaniem wrażeń sensorycznych. W związku z tym dzieci z nadwrażliwością sensoryczną mogą preferować mało zróżnicowaną dietę, trudno odnajdywać się w nowych sytuacjach oraz źle się czuć w tłocznych i głośnych miejscach;
 • podwrażliwość sensoryczną, dla której typowe jest poszukiwanie nowych wrażeń zmysłowych (autostymulacja). Dzieci charakteryzują się nadmierną aktywnością ruchową, która skutkuje odbiorem wielu wrażeń zmysłowych, słabą reakcją na dotyk, a nawet na ból, poszukiwaniem zabaw dostarczających silnych wrażeń, takich jak wysokie huśtanie się na huśtawce, krześle, szybkie kręcenie się na karuzeli;
 • trudności w planowaniu ruchu – dzieci mają problem z wykonywaniem celowych ruchów. Mogą nie lubić zabaw ruchowych, szczególnie tych, które wymagają równoczesnego śpiewania i gestykulacji, mieć problemy z równowagą oraz z wykonywaniem zadań wymagających umiejętności z zakresu dużej motoryki (np. rzucanie, łapanie piłki).

            Wiele objawów, które mogą świadczyć o problemach w efektywnej integracji informacji sensorycznych, dość powszechnie występuje pojedynczo u dzieci w wieku przedszkolnym. Pojawienie się któregoś z nich nie musi więc świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej. Jeśli jednak rodzic i nauczyciele często zauważają u dziecka występowanie kilku z tych symptomów w dużym nasileniu, warto udać się do terapeuty integracji sensorycznej, który przeprowadzi profesjonalną diagnozę i będzie mógł zaplanować dla dziecka właściwą terapię lub w razie potrzeby skierować je do innego specjalisty.

         Procesy integracji sensorycznej są niezwykle skomplikowane, dlatego podana lista zachowań, nawet w przybliżeniu nie może służyć do diagnozy zaburzeń z tego zakresu. Ważne by rodzice i nauczyciele wiedzieli, że diagnozy i terapii procesów integracji sensorycznej może się podjąć certyfikowany terapeuta.

Symptomy, które mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej:

 • trudności w samodzielnym jedzeniu, ubieraniu się, korzystaniu z toalety;
 • nadwrażliwość na zapachy, dotyk lub hałas (dziecko nie lubi być przytulane, reaguje wstrętem na zapachy niektórych pokarmów);
 • zbyt mała wrażliwość na dotyk czy dźwięk (dziecko nie słyszy kierowanych do niego komunikatów, nie czuje położonej na ramieniu ręki);
 • niska sprawność motoryczna, niechęć i trudności w nabywaniu sprawności w posługiwaniu się kredkami;
 • „niezdarność”, słaba koordynacja ruchowa, trudności z utrzymaniem równowagi;
 • trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami;
 • problemy związane z jedzeniem, silna wybiórczość pokarmowa;
 • niewyraźna mowa;
 • naruszanie przestrzeni prywatnej innych osób, zderzanie się z dziećmi, pokładanie na innych dzieciach;
 • wahania nastrojów, silne napady wściekłości.

Ruch jest niezwykle ważny dla zdrowia, dlatego jako dorośli, powinniśmy dawać naszym dzieciom dobry przykład, dlatego zachęcam wszystkich rodziców i rodzeństwo do wspólnej zabawy z waszymi przedszkolakami

 Trening stopy, potrzebna będzie piłeczka (mała). Dziecko siada na podłodze i toczy stopą piłkę od pięt do palców.

➡ Dziecko staje na jednej nodze i stara się utrzymać jak najdłużej równowagę. Jeśli mu dobrze idzie może drugą nogę wysuwać naprzemiennie w przód i w tył.

➡  Pozycja: klęk podparty (na kolanach i dłoniach). Dziecko ma za zadanie unieść prawą rękę i lewą nogę i przez chwilę utrzymać pozycję. To samo odwrotnie. Można zrobić konkurs z rodzeństwem albo rodzicami kto wytrzyma najdłużej.

➡ Przyda się kilka klocków lego, albo podobnych. Ustawiamy je w jednej linii w odstępach co ok 0,5m. Dziecko ma za zadanie pokonać slalom tip-topami, na palcach i na piętach.

➡ Dziecko kładzie się na brzuchu, klocki leżą przed nim trochę dalej niż na wyciągnięcie ręki. Zadaniem jest sięgnięcie wszystkich klocków na zmianę raz jedną raz drugą ręką.

➡ Zabawa: chodzimy jak raki/kraby (dzieci będą wiedziały jak to jest) na hasło: raki idą spać dzieci zwijają się w kuleczkę. Zwracamy uwagę, żeby dziecko wysoko unosiło pośladki kiedy jest rakiem/krabem.

POWODZENIA PRZEDSZKOLAKI 🙂

17.04.2020

Dziś zapraszam do zabawy ze sznurem, zobaczycie będzie wspaniała i wesoła zabawa. Dzieciaki uwielbiają tego typu zabawy. Spróbujcie i przekonajcie się sami.

Sznurowy wąż

Potrzebne przedmioty:

 • sznur

            Jeden koniec sznura lub skakanki przywiąż do nogi od stołu. Niech dziecko zrobi węża, poruszając sznurem do przodu i do tyłu. Powiedz dziecku, by sprawiło, aby wąż poruszał się szybko, poprzez energiczne potrząsanie sznurem. Następnie niech sprawi, by wąż poruszał się wolniej. Napnij sznur mocniej, żeby stworzyć mniejsze fale. Rozluźnij sznur, aby dziecko musiało bardziej poruszać ramionami do przodu i do tyłu, tworząc duże fale.

Przeciąganie

Potrzebne przedmioty:

 • sznur,
 • linijka lub inny cienki przedmioty

Pobaw się z dzieckiem w przeciąganie liny. Przewiąż kawałek włóczki lub materiału na środku sznura jako znacznik, a na ziemi, pomiędzy tobą a dzieckiem, połóż linijkę lub inny cienki przedmiot. Wygrywa ten, kto przeciągnie znacznik nad linijką.

Pociągnij mnie

Razem z dzieckiem trzymajcie przeciwne końce sznura i na zmianę ciągnijcie się po domu. Uważajcie, by wasz partner z niczym się nie zderzył.

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

16.04.2020

Na czwartkowe przebudzenie:

 • stajemy w rozkroku (nasze stopy są na szerokość naszych bioderek), ręce założone na bioderka, krążymy całym tułowiem dookoła w jedną i druga stronę,
 • stojąc w delikatnym rozkroku wyciągamy ręce przed siebie wyprostowane i palcami stóp dotykamy palców u rąk (nie można zbliżać rąk do stopy:))

Po południu kto może i pogoda na to pozwala wykorzystuje podwórko, a kto niestety nie pozostaje w domku.

 • rodzice po pokoju rozkładają trzy zabawki i kosz lub pojemnik, który dajemy na linii startu. Dziecko w pozycji przykucniętej skacze jak żabka i zbiera zabawki przynosząc je do pojemnika. Można przenosić tylko jedną zabawkę.
 • ustawiamy kosz lub pojemnik w jednym miejscu, zaznaczamy linię startu w odległości około 1 m od pojemnika, dziecko zabiera ze sobą pięć pluszaków. Dziecko staje na linii startu i ma za zadanie wrzucić do pojemnika wszystkie pięć maskotek. Tę samą czynność może powtórzyć rodzic, by zobaczyć kto potrafi celniej rzucać.

15.04.2020

Na przebudzenie we wtorek po krótkiej przerwie porozciągamy się trochę:

 • stajemy w rozkroku (nasze stopy są na szerokość naszych bioderek), ręce wyprostowane łączymy nad głową, następnie dotykamy palcami rąk podłogi między stopami. Utrzymujemy palce przy podłodze 3 sekundy. Wracamy do wyprostu. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy:)
 • drugie rozciąganie jest z pozycji siadu prostego na podłodze, nogi wyprostowane przed sobą (nie zginamy kolan), ręce wyprostowane nad głową, dotykamy oburącz palców prawej stopy – wyprost, a następnie palców stopy lewej i wyprost. Ćwiczenie do każdej stopy powtarzamy 4 razy 🙂

Po południu w zaciszu domku:

Ustawiamy na miejscu START jedną zabawkę, a w odległości  2m META drugą zabawkę:

 1. dziecko, a my z nim kładzie się na brzuszku, na znak sygnał:
 • pełzamy na całej długości od zabawki do zabawki do przodu,
 • pełzamy na całej długości od zabawki do zabawki do tyłu,
 1. dziecko z rodzicem kładzie się na plecach:
 • turlamy się od zabawki do zabawki z rękoma wzdłuż tułowia tam i z powrotem,
 • turlamy się od zabawki do zabawki z rękoma nad głową wyprostowanymi tam i z powrotem

07.04.2020

Na przebudzenie wtorkowe rozciąganie:

 • stajemy w rozkroku (nasze stopy są na szerokość naszych bioderek), ręce wyprostowane łączymy nad głową, następnie dotykamy palcami rąk podłogi między stopami. Utrzymujemy palce przy podłodze 3 sekundy. Wracamy do wyprostu. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy:)
 • drugie rozciąganie jest z pozycji siadu prostego na podłodze, nogi wyprostowane przed sobą (nie zginamy kolan), ręce wyprostowane nad głową, dotykamy oburącz palców prawej stopy – wyprost, a następnie palców stopy lewej i wyprost. Ćwiczenie do każdej stopy powtarzamy 4 razy 🙂

Po południu kto może wykorzystuje podwórko, bo mamy piękną słoneczną pogodę, a kto niestety nie pozostaje w domku:

Ustawiamy różne niewysokie zabawki  sprzęty w odległości 30cm od siebie np. misia, poduszkę, lalką, samochodzik, doniczkę,  – zaznaczamy sobie na początku linię startu:

 • przeskakujemy nasze przeszkody obunóż do przodu,
 • przeskakujemy obunóż nasze przeszkody do tyłu,
 • przeskakujemy do przodu naprzemiennie ,
 • przeskakujemy do tyłu naprzemiennie:)

  Z pozdrowieniami

  Ewa Monkos

06.04.2020

Zawsze, kiedy jest ku temu potrzeba i okazja! Cenna dla prawidłowej postawy jest gimnastyka korekcyjna, ale to nie jedyny moment, kiedy angażujemy nasze dzieciaki w zabawy lub ćwiczenia ruchowe. Ważne są zajęcia ruchowe z rana, które pozwalają zaktywizować ciało do pracy, ale i popołudniu, kiedy potrzeba ruchu i rozładowania energii daje się we znaki.

Na przebudzenie o poranku porozciągajmy się prawidłowo:

 • stajemy w rozkroku (nasze stopy są na szerokość naszych bioderek), ręce rozkładamy na boki i naprzemiennie prawa ręka dotyka lewej stopy i odwrotnie lewa ręka dotyka prawej stopy. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy. Pamiętajmy aby po każdym dotknięciu stopy wyprostować nasze plecy, czyli wrócić do pozycji z której startowaliśmy:)
 • drugie rozciąganie jest z pozycji jak wyżej, czyli stoimy w rozkroku, z tym że, tym razem nasza prawa rączka dotyka prawej stopy, a lewa rączka lewej stopy:)

Po południu kiedy już będziemy porozciągani i rozbrykani:

 • podskakujemy obunóż w miejscu 10 razy,
 • podskakujemy 5 razy na prawej nodze,
 • podskakujemy 5 razy na lewej nodze,
 • skaczemy w miejscu naprzemiennie przez 20 sekund 🙂

  Z pozdrowieniami

  Ewa Monkos

o3.o4.2020

Ćwiczenia z wykorzystaniem skakanek, woreczków gimnastycznych, obręczy :

Liczę tutaj na  pomysłowość rodziców by  wykorzystać sprzęt znajdujący się w domu:)

– żabie skoki z obręczy do obręczy,

– spacer z woreczkiem gimnastycznym na głowie,

– rzut woreczkiem gimnastycznym do celu,

– wyścigi w zbieraniu woreczków: rodzic przygotowuje obręcz i woreczki (ewentualnie duże kule z bibuły). Woreczki zostają rozrzucone po dywanie. Na hasło rodzica dziecko zbiera woreczek stopami i odnosi do obręczy. Mierzymy czas wykonania zadania, powtarzamy je kilkakrotnie,

– rozkładamy skakankę w pokoju na podłodze, ustawiając stopę za stopą spacerujemy wzdłuż skakanki, próbując nie spaść na ziemie,

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

02.04.2020

A teraz w ruch idzie (jedzie?) hulajnoga i rowerek :

Tor przeszkód

Możesz na drodze przejazdu dziecka poustawiać krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Miej ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małemu sportowcowi.

Slalom

Klasyczna zabawa polegająca na płynnym mijaniu zygzakiem rozstawionych kijków(lub jakiegokolwiek sprzętu, zabawek itp.).

Grand Prix na żużlu

Oczywiście nie chodzi o wyścigi motocyklowe, tylko na rowerach, i nie na żużlu, tylko np. na placu zabaw 🙂 Zaopatrz się w stoper i startuj z maluchem parami do wyścigu na ok. 30 m. Koniecznie mierz czas!

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

 

01.04.2020

Zabawy na muskuły w środowy poranek

Przeciąganki

Ustawiamy się z dzieckiem naprzeciwko siebie, chwytamy się za ręce. Na sygnał  zaczynacie się przeciągać, a wygrywa ten, komu uda się przeciągnąć przeciwnika za wyznaczoną linię. Zwycięzcą jest ten który na 10 prób więcej razy pokona przeciwnika.

Za łokcie

Stoimy z dzieckiem tyłem do siebie, ramiona mamy złączone w łokciach. Usiłujemy  przeciągnąć partnera na swoją stronę.

Klapsy

Chwytamy się z dzieckiem tymi samymi, czyli np. lewymi lub prawymi ramionami, a drugimi usiłują klepnąć swojego przeciwnika w pośladek. Zobaczycie, ile będzie przy tym śmiechu

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

 

31.03.2020

Gry i zabawy ruchowe są bardzo ważne w rozwoju dziecka. Dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej dziecka na jego zdrowie i samopoczucie nie sposób przecenić. Bez niej maluch po prostu nie będzie dobrze się rozwijał, dlatego zapraszam na kolejne dni z ruchowymi zabawami.

Wtorkowe zabawy z piłką

„Jaś”

Dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. W momencie gdy piłka nie zostanie złapana przez osobę chwytającą, musi ona stanąć tyłem do osoby która rzuca piłkę. Pozostaje w takiej pozycji tak długo, dopóki nie złapie piłki stojąc tyłem. Powodzenia….

Podawanie piłki górą

Siedzimy z dzieckiem plecami do siebie w siadzie klęcznym. Podajemy sobie górą pikę z rąk do rąk.

Celowanie

Ustawiamy na środku pokoju dużą piłkę (najlepiej do koszykówki). Metr od niej rysujemy linię, na której stajesz z rzucającym dzieckiem. Każdy musi mieć małą piłkę, którą stara się trafić w dużą. Po dwóch kolejkach staramy się zwiększyć odległość.

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

30.03.2020

Witam wszystkie kochane dzieciaki i ich rodziców w poniedziałkowy poranek i zapraszam na poranną gimnastykę

Skoki mniejsze czy większe

Skoki przez drabinkę

Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.

Skoki przez linkę

To ćwiczenie bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Do tej zabawy potrzebna jest linka, którą musisz zamocować – dla dzieci trzyletnich – na wysokości 25–30 cm.   Każ dziecku skakać obunóż lub jednonóż przez linę.

Kto wyżej

Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a dziecko  podchodzi i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakuje najwyżej, jak umie. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięski skok dziecka nagrodzony. Maluchy będą zadziwione, dokąd umieją dosięgnąć!

Spacerek

Puść dziecku muzykę i rzucaj mu różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy dziecko udaje, że podnosi coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – dziecko podbiega i łapie niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dziecko musi podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd.

Będzie dużo śmiechu i rozgardiaszu.

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

 

27.03.2020

Dziś sprawdzimy zręczność naszych pociech 🙂

Sztafeta z łyżką

Potrzebne przedmioty:

 • duża łyżka,
 • mały ziemniak,
 • wacik,
 • orzech

W jednym końcu pokoju postaw miskę. W drugim końcu umieść pozostałe przedmioty. Daj dziecku łyżkę i poproś, by podeszło do ziemniaka, położyło go na łyżce, zaniosło do miski i wrzuciło do środka. Niech powtórzy tę czynność z wacikiem i orzechem.

Dla odważnych mogę podrzucić pomysł z jajkiem…………….surowym:)

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

 26.03.2020

W czwartek będziemy latać……..:) Co wy na to….? Zatem zamykamy oczy i……….

Spadochron z koca

Potrzebne przedmioty:

 • koc lub prześcieradło,
 • pluszowy miś

Rób fale

Stań naprzeciwko dziecka. Złapcie razem przeciwległe końce koca lub prześcieradła i potrząsajcie nim między sobą, aby powstały fale.

Rydwan

Niech dziecko usiądzie na jednym końcu koca. Podnieś drugi koniec i zabierz dziecko na przejażdżkę rydwanem z koca, ciągnąc je po całym domu. Połóż na kocu pluszowe zwierzęta i zabawki, aby dziecko mogło zabrać je na przejażdżkę.

Podrzucanie misia

Połóż na kocu pluszowego misia. Stań naprzeciwko dziecka i razem złapcie przeciwległe końce koca. Potrząsajcie kocem, aby podrzucić misia!

Kołysanie misia

Połóż na kocu pluszowego misia. Stań naprzeciwko dziecka i razem złapcie przeciwległe końce koca. Kołyszcie kocem do przodu i do tyłu, huśtając misia.

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

25.03.2020

W środę pozwólmy naszym pociechom rozładować energię w formie treningu, trochę boksowania nie zaszkodzi….powodzenia

Worek treningowy

Potrzebne przedmioty:

 • plastikowa torba na zakupy,
 • gazeta,
 • sznur lub gruba linka
 • balon

Poproś dziecko, żeby pomogło ci wypełnić plastikową torbę na zakupy pogniecioną gazetą. Zawiąż torbę i powieś ją za uchwyty na sznurku. Teraz dziecko może ją boksować. Dla urozmaicenia możecie wypchać torbę liśćmi lub włożyć do niej gumową piłkę. Jeśli nasze szkraby mają ochotę poboksować w coś lżejszego, to zawieśmy im balona na sznurku i pozwólmy w niego uderzać. Zobaczymy jaką maja koordynację i czy potrafią odpowiednio dostosować siłę uderzenia do danego przedmiotu.

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

 24.03.2020 

Dziś zapraszam do zabawy ze sznurem, zobaczycie będzie wspaniała i wesoła zabawa. Dzieciaki uwielbiają tego typu zabawy. Spróbujcie i przekonajcie się sami.

Sznurowy wąż

Potrzebne przedmioty:

 • sznur

            Jeden koniec sznura lub skakanki przywiąż do nogi od stołu. Niech dziecko zrobi węża, poruszając sznurem do przodu i do tyłu. Powiedz dziecku, by sprawiło, aby wąż poruszał się szybko, poprzez energiczne potrząsanie sznurem. Następnie niech sprawi, by wąż poruszał się wolniej. Napnij sznur mocniej, żeby stworzyć mniejsze fale. Rozluźnij sznur, aby dziecko musiało bardziej poruszać ramionami do przodu i do tyłu, tworząc duże fale.

Przeciąganie

Potrzebne przedmioty:

 • sznur,
 • linijka lub inny cienki przedmioty

Pobaw się z dzieckiem w przeciąganie liny. Przewiąż kawałek włóczki lub materiału na środku sznura jako znacznik, a na ziemi, pomiędzy tobą a dzieckiem, połóż linijkę lub inny cienki przedmiot. Wygrywa ten, kto przeciągnie znacznik nad linijką.

Pociągnij mnie

Razem z dzieckiem trzymajcie przeciwne końce sznura i na zmianę ciągnijcie się po domu. Uważajcie, by wasz partner z niczym się nie zderzył.

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

 23.03.2020 

Dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci ważne jest to, by jak najczęściej się ruszały : biegały, skakały czy grały w piłkę. Codzienna dawka sportu nie tylko wspomaga rozwój fizyczny, ale także pozwala zachować dobre zdrowie i zapobiega chorobom w przyszłości. Dlatego zapraszam do kolejnej dawki ruchu z waszymi pociechami.

Sztafeta z piórkiem

Potrzebne przedmioty:
– poduszki kanapowe,
– piórko,
– papierowa tacka

W pokoju rozłóż kilka poduszek. Połóż piórko na papierowej tacce i daj ją dziecku. Zobaczcie, czy dziecku uda się przejść wokół poduszek tak, by piórko nie spadło z tacki.

Wyścig gazetowy

Potrzebne przedmioty;
– gazety

Z dużych kawałków gazet wytnij kształt stóp. Połóż jedną stopę przed sobą a druga przed dzieckiem. Machajcie zwiniętą gazetą przy papierowej stopie, by podmuch poruszał ją do przodu. Zobaczcie, czyja stopa szybciej dobiegnie do drugiego końca pokoju.

Z pozdrowieniami

Ewa Monkos

OTWÓRZSKRZYNIĘ SUPER ZABAW

02.06.Wtorek

Lampa Lawa

Potrzebne będą:

 • szklanka/słoik
 • olej
 • woda zabarwiona barwnikiem
 • tabletka musująca

Wykonanie:

Naczynie wypełnic do 3/4 olejem a następnie dodać odrobinę wody z barwnikiem. Na koniec wrzucić tabletke musujacą. Zapraszamy do zabawy:)

 

jhiubygyjguj bnunjk gkn

 

 

 

 

 

01.06. Poniedziałek

Piórka z papieru

Potrzebne będą:

Kartkę najlepiej z bloku technicznego

farby akwarelowe, lub kredki

nożyczki.

Wykonanie:

 Na kartce malujmy  kontur piór, a następnie wypełniamy go fantazyjnymi wzorami. Malując małą ilością kolorów możemy pokazać dziecku jak bogatą gamę kolorystyczną można stworzyć mieszając je i łącząc dowolnie podczas malowania. Jeśli uzywamy farby to  pamiętamy, że pióra wycinamy i nacinamy dopiero po wyschnięciu pracy. Miłej pracy!

IMG_20200531_140624   IMG_20200531_140619  IMG_20200531_142124

Autor: mgr Monika Stojak

Baloniki

Potrzebne będą:

 • 2 kartki z bloku rysunkowego
 • wełna
 • farby plakatowe
 • bibuła gładka
 • klej
 • nożyczki

 

Wykonanie:

Wełnę tniemy na kawałki. Następnie każdy kawałek trzymamy jedną ręką za końcówkę, a drugą ręką malujemy przeciągając pędzlem po rozprowadzonej na talerzyku farbie. Pofarbowane w ten sposób kawałki wełny układamy na kartce, jeden obok drugiego. Gdy wszystkie kawałki są już ułożone, kładziemy na nie drugą kartkę i przyciskamy. Pozostawiamy do lekkiego przeschnięcia i wycinamy z bibuły kolorowe balony. Wełnę delikatnie odklejamy od kartki i doklejamy wycięte balony

bal-balonikow

 

 

Miś z płatków kosmetycznych

Potrzebne będą:

 • platki kosmetyczne
 • papier kolorowy (czarny i brązowy)
 • klej
 • nożyce
 • patyk

Wykonanie:

Do głowy przyklejamy połowy koła jako uszy, oczy i nos. Mazakiem malujemy buzię. Do brzucha przyklejamy nogi i ręce wycięte z brązowego papieru. Misia przyklejamy do patyka do szaszłyków i gotowe 🙂

mis-z-platkow-male

Gąsienica z nakrętek po butelkach

Potrzebne będą:

– zielona kartka z bloku technicznego
– plastikowe nakrętki po butelkach – równej wielkości
– klej typu Magic
– plastelina
– 2 sprężynki z długopisów na czułki (możemy także użyć innych materiałów np. zapałek czy patyczków)
– zielony pisak / kredka
– nożyczki
Wykonanie:
Z zielonej kartki z bloku technicznego wycinamy kształt liścia – powinien być duży, jak największy, żeby nasza gąsienica miała na czym żerować 😉 Kredką lub pisakiem dorysowujemy żyłki na liściu.
Spodnie brzegi każdej z nakrętek, z których powstanie gąsienica smarujemy mocnym klejem i przyklejamy na liściu.  Gdy wszystkie nakrętki są już przyklejone do liścia, z plasteliny formujemy odnóża gąsienicy. Oczy także możemy zrobić z plasteliny lub użyć ruchomych oczek. Czułki gąsienicy można zrobić ze sprężynek ze starych długopisów.
gasienica4

Wiosenny ptaszek

Potrzebne będą:

– szablon ptaka,
– ołówek,
– nożyczki,
– kartka techniczna,
– kredki,
– biała kartka,
– klej,
– igła i nitka
– opcjonalnie: kilka kolorowych pasków
Wykonanie:
1. Kolorową kartkę zginamy jakbyśmy chcieli zrobić wachlarz.
2. Nacinamy ptaszka po boku
3. Przekładamy „wachlarz” przez nacięcie – mamy skrzydełka.
4.Rysujemy oczy z obu stron. Jeśli dziecko ma ochotę może dodatkowo ozdobić ptaka.  Na końcu za pomocą igły i nitki robimy zawieszkę.
pobrane unnamed

Biedronka z papierowego talerzyka

Potrzebne będą:

 • czerwona farba
 • talerzyki papierowe
 • kółka z czarnego papieru/lub/ filcu
 • paski z czarnego papieru
 • wycinki koła – które będą głową biedronki
 • ruchome oczka (można je nakleić od razu na głowę biedronki)
 • klej

Wykonanie:

 1. dzieci dokładnie malują talerzyki (najlepiej zadbać o szubko schnąca farbę, wtedy dzieci nie muszą czekać, aż talerzyk wyschnie)
 2. naklejają głowę, następnie pionowy pasek oddzielający skrzydła biedronki oraz kropki.

biedronka1

22.05.2020

Barwienie kwiatów

Potrzebne będą:

 • kwiat w jasnym kolorze (róża, tulipan)
 • słoiczek,
 • naboje do pióra (kilka sztuk).

Do słoiczka wlewamy trochę wody. Wyciskamy do niej atrament z nabojów (woda powinna być mocno granatowa). Wkładamy nasz kwiatek. Po pewnym czasie (w zależności od rodzaju kwiatu, ilości barwnika oraz długości łodygi) nasz kwiat zacznie zmieniać kolor.

maj9

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

21.05.2020

Jakie cyfry znam?

Potrzebne będą:

 • kartki papieru,
 • kredki,
 • nożyczki.

Na kartce rysujemy zestawy kwadratów, po 3 w jednym rzędzie. Będziemy potrzebować kilka takich zestawów, w zależności od tego ile cyfr zna już nasze dziecko. Wycinamy je. W środkowych kratkach wpisujemy cyfry. Drugą kartkę dzielimy na kwadraty takiej wielkości jak w wcześniejszym zadaniu. W każdej kratce zapisujemy cyfrę. Wycinamy je. Zabawa polega na tym by dziecko dopasowało wycięte cyfry do naszych pasków z cyfrą w środku. Trzeba odnaleźć cyfrę o jeden mniejszą oraz o jeden większą od tej zapisanej i położyć je
w odpowiednim miejscu.

maj7 maj8

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

20.05.2020

Nakarm króliczka

Potrzebne będą:

 • pudełko,
 • nożyczki,
 • kredka,
 • klej,
 • piłki.

Z pudełka tworzymy głodnego królika. Wycinamy i doklejamy uszy. Rysujemy oczy, nos, wąsy oraz wycinamy otwór w miejscu  buzi. Dziecko stara się nakarmić królika piłkami.

 maj5 maj6

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

19.05.2020

Zabawa w poławiaczy pereł

Potrzebne będą:

 • miska z wodą (lub wanna),
 • sitko, chochla do zupy lub łyżka do wyciągania spaghetti,
 • nakrętki po napojach, klocki lub zabawka rzepy – coś co będzie pływać po powierzchni.

Do miski nalewany wodę. Wrzucamy nasze perły (nakrętki, klocki lub rzepy). Dziecko przy pomocy sitka lub chochli (albo innego przyrządu) wyławia „perły” z  miski. Jeśli w domu mamy kilkoro dzieci możemy urządzić zawody: każdy wyciąga „perły” w innym kolorze.

maj3 maj4

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

18.05.2020

Kto z nas nie lubi książek? Mamy wiele rodzajów książek, dla dzieci, dla młodzieży, z wierszami, bajki, historie prawdziwe, takie tylko z tekstem lub tylko z obrazkami. Proponuję stworzyć własną książkę. Co będzie zawierać? Zdecydujcie sami, może to być wasz przygoda, wymyślona historia, przygoda waszego zwierzaka, nowe przygody ulubionej postaci z bajki. Ilustracje możecie narysować, namalować, wykleić lub wkleić zwoje zdjęcia.

Jak to zrobić??

Najpierw zastanówcie się o czym ma być książka. Wymyślcie tytuł. Napiszcie tekst (sami lub poproście o pomoc rodziców). Stwórzcie ilustracje.

Jeśli ktoś jest ciekawy jak powstaje książka może obejrzeć filmiki o tym:

Jeśli jeszcze nie macie pomysłu jak to zrobić to zajrzyjcie tutaj.

http://www.naszekluski.pl/2016/04/zrob-sobie-ksiazke-25-pomyslow-na-wlasna-ksiazke-dla-dzieci/

maj1 maj2

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

15.05.2020

ODRYSOWYWANIE CIENI

 

ODRYSOWYWANIE CIENI

 Do zabawy potrzebujecie:

 • kilka zabawek,
 • kartkę,
 • pisak,
 • dużo słońca

Połóżcie kartkę papieru na chodniku, a następnie poukładajcie zabawki jedną obok drugiej. Za pomocą pisaka dziecko odrysowuje cień zabawki rzucanej przez Słońce.

przygotowała: mgr Dominika Matusek

14.05.2020

MASA BALONOWA

 Do zabawy potrzebujecie:

 • żel do prania,
 • klej szkolny,
 • pianka do golenia

 Instrukcję wykonania masy balonowej znajdziecie w poniższym linku :

https://www.youtube.com/watch?v=yfbOkfm-i18

przygotowała: mgr Dominika Matusek

 

13.05.2020

POŁAWIANIE FASOLI

 Do zabawy potrzebujecie:

 • fasolę,
 • słomki,
 • plastikowe kubeczki lub szklankę

Do jednego kubka dziecko wsypuje fasolę, a następnie bierze słomkę i swój własny kubeczek. Zabawa polegała na zasysaniu powietrza w taki sposób, aby zassać do końcówki słomki fasolę i przenieść ją do swojego kubeczka nie dotykając fasolki palcami. Nie jest to takie proste zadanie i wymaga odrobiny ćwiczeń. Zabawę można dodatkowo urozmaicać i wprowadzać elementy edukacyjne. Wystarczy na fasolkach napisać cyferki, a dziecko po wyłowieniu przykładowo 10 fasolek zlicza zdobyte punkty dodając cyferki zapisane na wyłowionych fasolach. Inny wariant do nauki samogłosek lub sylab. Po wyłowieniu umówionej wcześniej ilości fasolek, dziecko głośno odczytuje, ewentualnie zapisuje na kartce wyłowione do swojego kubeczka sylaby lub samogłoski.

POŁAWIANIE FASOLI poławianie fasoli!

przygotowała: mgr Dominika Matusek

 12.05.2020

KAMIENNY ALFABET

 Do zabawy potrzebujecie:

 • wydrukowane na kartce A4 litery
 • małe kamyczki, muszelki, plastelinę itp.

Alfabet do druku można pobrać z poniższej strony:

https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/alfabet-wyklejania-plastelina-malowania/

Dziecko za pomocą, np. kamyków, muszelek, plasteliny wypełnia kontur danej litery. Moż

na  wypełniać głoski, sylaby, a nawet wyrazy. Z pewnością pomysłów na kamienny alfabet Wam nie będzie brakować 🙂

 

kamienny alfabet

przygotowała: mgr Dominika Matusek

11.05.2020

Kwiatek

Do zabawy potrzebujesz:

 • załączoną kolorowankę
 • kolorowe mazaki, kredki, farby, itp.
 • nożyczki
 • klej lub taśma dwustronna
 • patyczek do szaszłyków

kwiatek

Wykonanie:

Wydrukujcie kolorowankę. Za pomocą kolorowych mazaków dziecko rysuje kwiatek po śladzie. Następnie za pomocą mazaków, kredek, farb lub inną techniką ozdabia kwiatek z dwóch stron. Następnie nożyczkami dziecko wycina kwiatek i  za pomocą kleju lub taśmy mocuje patyczek do szaszłyków i kwiatek gotowy.

Przygotowała: mgr Dominika Matusek

08.05.2020

Przejście przez rzekę

Do zabawy potrzebujecie:

 • wyobraźni 🙂
 • poduszki, koce, kawałki materiału

Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny poziom do przejścia w grze.

Przygotowała: mgr Dominika Matusek

07.05.2020

Wiosenne karty pracy

Do zabawy potrzebujecie:

 • wydrukowaną kartę pracy
 • kredki

karty pracy

Zakoloruj pola z literami, tak aby powstał wyraz znajdujący się w ramce, a następnie pokoloruj owady.

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

0.6.05.2020

Łąka

łąka 

Do zabawy potrzebujecie:

 • zieloną, żółtą, niebieską lub inną kartkę papieru A4
 • kolorowe farby plakatowe
 • pędzle

Czarną farbą pomaluj wszystkie palce u jednej ręki poza kciukiem. Białą farbą pomaluj kciuk i wewnętrzną część dłoni. Poziomo odciśnij dłoń na kolorowej kartce, tak aby kciuk skierowany był ku górze. Czarną farbą na środku odciśniętego kciuka narysuj oko. Czerwoną farbą narysuj długi dziób i nogi. Bocian gotowy. W tle narysuj, np. łąkę, owady.

Przygotowała: mgr Dominika Matusek

05.05.2020

Walc kwiatów

Do zabawy potrzebujecie:

 • apaszkę, chusteczkę, luźny materiał,
 • muzykę, np.

Włączcie zamieszczony link lub inny ekspresyjny utwór muzyczny. Dziecko trzyma w ręku apaszkę, chusteczkę lub inny luźny materiał, za pomocą, którego będzie wymachiwał  w rytm muzyki. Dajcie ponieść się muzyce.

Przygotowała: mgr Dominika Matusek

04.05.2020

Łyżeczki i kropeczki

Potrzebne będą:

 • plastikowe łyżki białe
 • plastikowe łyżki przeźroczyste

Na białych łyżkach, w jej górnej części zapisujemy cyfry. Na przeźroczystych łyżkach w ich dolnej części rysujemy kropki. Dziecko dopasowuje cyfry do kropek. Przelicza kropki
i dopasowuje ich ilość do cyfry. Łączymy łyżki z cyframi i odpowiadającymi im kropkami
w pary nakładając je na siebie.

ut3-1 ut3-2

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

30.04

Już czytamy

Potrzebne będą:

 • duża kartka,
 • coś do pisania,
 • różne przedmioty .

Zbieramy różne przedmioty np. but, lalka, piłka, kubek. Na kartce zapisujemy ich nazwy
rozsypce (można zapisać je na kartkach i rozłożyć na podłodze/stole). Zadaniem dziecka jest odczytanie wyrazów i dopasowanie przedmiotów do napisów.

ut3-3

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

 

29.04

Popatrz jak skaczę

Potrzebne będą:

 • szablony stóp (wycięte z papieru, lub narysowane na kartkach),
 • taśma klejąca.

Na podłodze układamy ścieżkę z wyciętych szablonów stóp. Układamy je jedna za drugą w różnym układnie (palce do przodu, palce zwrócone w prawą stronę, itd). Podklejamy je od spodu taśmą, aby nie uciekały. Dziecko ma po nich skakać odwzorowując położenie stóp.

ut3-4

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

28.04.

Policz guziki

Potrzebne będą:

 • papierowy talerz (można wyciąć koło z papieru),
 • coś do pisania,
 • kostka do gry,
 • guziki (można wyciąć kółeczka/kwadraty z papieru).

Na talerzu rysujemy linię dzieląc go na pół. Jedną z tych części dzielimy znów na pół. Pomiędzy ćwiartkami  umieszczamy znak „+”. Zabawa polega na tym by dziecko rzuciło kostką i umieściło w pierwszej ćwiartce tyle guzików ile oczek wypadło. Dziecko rzuca kostką jeszcze raz, umieszcza w drugiej ćwiartce tyle guzików ile oczek wypadło. Następnie przelicza guziki sumując je z obu ćwiartek. Po podsumowaniu ich, umieszcza odpowiednią liczbę guzików w  połówce talerza.

ut3-6

27.04.2020

Kółko –krzyżyk XXl

Strategiczna gra rozwijając logiczne myślenie. Zabawa polega na stworzeniu linii z trzech takich samych znaków.

Klasyczna zabawa w innej formie ( u nas doskonale sprawdziły się płytki podłogowe jako wyznaczone pole).

Co będzie potrzebne

-papierowe talerzyki (ewentualnie kółka wycięte z papieru)

– marker

1 2 3 4 5

Autor: mgr Monika Stojak

24.04.2020

Galaktyka w słoiku

Potrzebne będą:

– duży słoik

– wata

– kolorowe barwniki spożywcze

– kolorowy brokat

– zimna woda

– szklanki

 – lejek

Wykonanie:

– barwniki spożywcze rozpuszczamy w osobnych szklankach

– niewielką ilość wody w wybranym kolorze, przelewamy do słoika

– do słoika wkładamy kawałek waty i ugniatamy ją

– wsypujemy brokat.

– czynność powtarzamy, wykorzystując inne kolory zabarwionej wody i brokatu. Tak postępujemy do momentu, aż wypełnimy cały słoik. Zakręcamy wtedy nakrętkę i… podziwiamy!

1 2

3 4

Autor: mgr Monika Stojak

23.04.2020

Domowa ścieżka sensoryczna

Tor przeszkód ma za zadanie rozwijać zmysł dotyku. Tworząc domową ścieżkę pamiętajmy o różnicowaniu faktur, tak aby stymulować receptory czuciowe na stopach dziecka.

12

34

Autor: mgr Monika Stojak

22.04.2020

Zabawa logopedyczna

Ćwiczenia oddechowe- pełzający robak

Potrzebne będą:

-pasek brązowego papieru

– nożyczki

– rurka

-mazak, lub długopis do narysowaniu oczu

Wycinamy pasek papieru, składamy na pół i rozkładamy. Krótsze brzegi paska składamy na pół do środka i jeszcze raz na pół. Widać to dokładnie na zdjęciach.

1.1 1 2.2 2

Nożyczkami zaokrąglamy brzegi, tak, żeby otrzymać kształt gąsienicy. Możemy narysować jej oczka i buzię.

Pasek rozwijamy, układamy na śliskim podłożu i zaczynamy zabawę.

43

Autor: mgr Monika Stojak

21.04.2020

Pudełko po jajkach, jeśli masz – nie wyrzucaj.

Co można zrobić z pudełka po jajkach? Na przykład pobawić się z dziećmi jednocześnie utrwalając pewne rzeczy. Do zabawy tworzymy szablony w postaci tabelki z 2 rzędami i 5 kolumnami, odzwierciedlającą położenie zagłębień na jajka w pudełku. Możemy zrobić je różne, w zależności co chcemy przećwiczyć z dzieckiem. Dla młodszych dzieci
z kolorami/kształtami, zaś dla starszy z literami i cyframi.

Potrzebne będą:

 • pudełko po jajkach,
 • kartki papieru,
 • kredki,
 • nożyczki,
 • ołówek.

Kolory

Weź tabelę i pokoloruj każde okienko na inny kolor. Umieść ją w części zamykającej pudełko tak by dziecko miał ją przed oczami. Daj dziecku do wycięcia pustą tabelkę, pozwól ją pociąć po liniach by powstało 10 prostokątów. Poproś dziecko by pokolorowało je kolejno  na takie kolory jak w szablonie i umieszczało w odpowiednim miejscu w pudełku.

1j 2j

Kształty

Z tabelki stwórz szablon z kształtami (kola, trójkąty, prostokąty). Można je dodatkowo pokolorować na różne kolory. Umieść ją w części zamykającej pudełko tak by dziecko miał ją przed oczami. Dziecku daj taką samą tabelkę do wycięcia. Teraz trzeba wycięte kształty poukładać w zagłębieniach według szablonu.

W trudniejszej wersji każda figura może mieć inny kolor lub dziecko samo będzie rysowało kształty z szablonu.

3j

Cyfry

Z tabelki stwórz szablon z cyframi poznanymi przez dziecko od 1 do 10, nie po kolei. Umieść ją w części zamykającej pudełko tak by dziecko miał ją przed oczami. Dziecku daj tabelkę z pustymi polami do wycięcia. Zadaniem dziecka jest na wyciętych kartkach narysować tyle kropek ile wskazuje cyfra w poszczególnych okienkach szablonu i umieszczenie jej w właściwym zagłębieniu w pudełku.

4j

Litery

Tworzymy szablon z literami wielkimi poznanymi już przez dziecko. Można je wydrukować lub napisać samemu. Pamiętajmy by jeśli je zrobimy na komputerze to używajmy czcionki Times New Roman (ponieważ dzieci ją znają, jest najczęściej stosowana w książkach, podręcznikach), a jeśli sami je napiszemy by były zgodne z pismem kaligraficznym, a nie z naszym codziennym pismem (dziecko ma utrwalić już poznany wzór liter, którego będzie używać w dalszym toku nauki). Umieść ją w części zamykającej pudełko tak by dziecko miał ją przed oczami. Dziecku dajemy tabelkę do wycięcia z tymi samymi literami drukowanymi małymi (w innej kolejności). Następnie musi odszukać w szablonie jej wielki odpowiednik i umieścić go w właściwym zagłębieniu. Można dać dziecku pustą tabelkę do wycięcia i poprosić  by samo napisało litery i umieściło w właściwym miejscu według szablonu. Jeśli sami napiszemy litery wtedy dziecko może napisać ich małe wersje i umieścić na odpowiednich miejscach.

5j 6j

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

20.04.2020

Utrwalanie wiadomości cz.2

 1. Kształty/wielkości

Na dużej kartce rysujemy kształty różnej wielkości. Np.: w pierwszej kolumnie koła od najmniejszego do największego, w drugiej kwadraty, w trzeciej trójkąty. Można je też wyciąć w kartonie. Z kolorowych kartek wycinamy kształty tak by idealnie pasowały do tych narysowanych lub wyciętych na dużej kartce. Najlepiej jeśli każdy rodzaj kształtów  był w jednym kolorze  np.: koła żółte, trójkąty różowe.

Zadaniem dziecka jest dopasowanie figur różnej wielkości do ich odpowiedników na kartce/kartonie. Można dziecku pomagać zadając mu pytania:

Pokaż najmniejsze kolo.

Który kwadrat jest największy?

Jaki kolor ma trójkąt?

1ut

 1. Liczymy z gąsienicą

Na kartce zapisujemy w kolejnych rzędach cyfry. Obok rysujemy głowę gąsienicy;-) Zadaniem dziecka jest stworzenie jej tułowiu. Tułów  po gąsienicy powinien składać się  z tylu segmentów jaka cyfra jest przed nią np.: przy 8 gąsienica powinna mieć głowę i osiem segmentów ciała.  Aby umilić dziecku to zadanie, gąsienicę tworzymy przy pomocy palców maczanych w farbach i następnie odciskanych na kartce.

2ut

 1. Literowy labirynt

Kartkę dzielimy na równe kwadraty. Zaznaczamy start i metę. W kwadratach zapisujemy rożne litery duże i małe. Ważne by jedna z liter stworzyła nam drogę do mety, znajdowały się obok siebie. Pamiętajmy by jej już nie umieszczać w pozostałych kratkach. Zadaniem dziecka jest odnalezienie i pokolorowanie liter tworzących drogę wyjścia z labiryntu.

3ut

 1. Piszemy litery.

Do pojemnika wsypujemy sól, cukier, mąkę lub inny produkt sypki.  Na kartkach zapisujemy litery. Pokazujemy je kolejno dziecku które palcem pisze ją w pojemniczku.

4ut

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

17.04.2020

Utrwalanie wiadomości

Zdobywanie wiedzy jest bardzo ważne dla naszych dzieci, ale trzeba ją też utrwalać. Dzieci dobrze znają karty pracy i czasem nie chcą do nich zasiadać. Wtedy trzeba być kreatywnym i znaleźć inny sposób na utrwalenie najważniejszych informacji. Oto kilka pomysłów;-)))

 1. Kształty

Potrzebne będą:

 • duża kartka lub tektura,
 • kolorowe kartki pocięte w figury geometryczne,
 • nożyczki.

Na dużej kartce lub tekturze wycinamy duże kształty: kolo, kwadratu, prostokąta, trójkąta.
Z kolorowych kartek wycinamy te same kształty tylko w mniejszej skali. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie małych kształtów i przyporządkowanie ich do ich dużych odpowiedników (małe kwadraty do dużego kwadratu  itd.).

1 ut1

 1. Kolory

Potrzebne będą:

 • kolorowe klocki (lego, lego duplo, drewniane, ważne by wszystkie miały ten sam kształt
  i wielkość),
 • kartki,
 • kredki

Wybieramy kilkanaście klocków. Na kartkach rysujemy kolorowe wieże różnej wysokości od 2 do kilku klocków. Poszczególne elementy wież muszą mieć takie same kolory jak posiadane klocki. Zadaniem dziecka jest ułożenie wieży zgodnie z instrukcją z obrazka.

2ut1

 1. Cyfry

Potrzebne będą:

 • duża kartka,
 • marker,
 • kubki papierowe albo kubki po jogurtach

Na kartce rysujemy kilka/kilkanaście kół wielkości posiadanych kubków. W kołach rysujemy kropki,
w każdym inną ilość. Na spodach kubków piszemy cyfry w takiej liczbie ile mamy kół z kropkami. Zadaniem dziecka jest dopasowanie cyfr na kubkach z ilością kropek w kołach.

 

3ut1

 1. Pisanie liter

Potrzebne będą:

 • kartki papieru
 • ołówek.

Na kartce dużymi literami piszemy wybrany wyraz np. imię dziecka. W kolejnej linijce ten sam wyraz, tylko zamiast pierwszej litery zostawiamy wolne miejsce. W kolejnej linijce zamiast dwóch liter zostawiamy wolne miejsca itd. Zadaniem dziecka jest uzupełnienie wolnych miejsc odpowiednimi literami.

4ut1

 1. Litery

Potrzebne będą:

 • duża kartka,
 • nakrętki,

Na kartce zapisujemy dużymi literami alfabet. Na nakrętkach piszemy wszystkie litery alfabetu. Zadaniem dziecka jest połączenie liter z nakrętek z tymi na kartce.

5ut1

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

16.04.2020

Zabawa „Pszczółki do ula”

Na ziemi rozkładamy hula-hop lub gazety w kilku miejscach – to będą ule. Dziecko/ dzieci (jeśli jest rodzeństwo zapraszamy do wspólnej zabawy) kuca w wybranym domku. Puszczamy ulubioną piosenkę dziecka. Gdy gra muzyka dziecko biega udając pszczółkę, kiedy wyłączamy muzykę „pszczółka” chowa się do najbliższego ula.

           Skoro już jesteśmy w temacie zwierząt to nauczmy sie piosenki. Dzieci wysłuchują piosenki. Następnie powtarzają jej teks fragmentami za rodzicem, na koniec starają się ją zaśpiewać
i skakać do jej słów.

Niezwykle ważna sprawa – jak skacze mała żaba?
Jak skacze mała żaba? Zaraz pokażę Ci.
Hop hop, skacze tak. Hop hop, właśnie tak.
Hop hop, skacze właśnie tak.
Hop hop, skacze tak. Hop hop, właśnie tak.
Hop hop, skacze właśnie tak.
A kto pokazać może jak skacze mała koza?
Jak skacze mała koza zaraz pokażę Ci.
Hop hop, skacze tak. Hop hop, właśnie tak.
Hop hop, skacze właśnie tak.Hop hop, skacze tak.
Hop hop, właśnie tak.Hop hop, skacze właśnie tak.
Może ktoś mi powie jak skacze nosorożec?
Jak skacze nosorożec zaraz pokażę Ci.
Hop hop skacze tak. Hop hop, właśnie tak.
Hop hop, skacze właśnie tak. Hop hop skacze tak.
Hop hop, właśnie tak .Hop hop, skacze właśnie tak.
A teraz jest zagadka – jak skacze mała kaczka?
Jak skacze mała kaczka zaraz pokażę Ci.
Hop hop, skacze tak. Hop hop, właśnie tak.
Hop hop, skacze właśnie tak.Hop hop, skacze tak.
Hop hop, właśnie tak. Hop hop, skacze właśnie tak.
Pokazać ktoś potrafi jak skaczą przedszkolaki?
Jak skaczą przedszkolaki zaraz pokażę Ci.
Hop hop, skaczą tak. Hop hop, właśnie tak.
Hop hop, skaczą właśnie tak.Hop hop, skaczą tak.
Hop hop, właśnie tak. Hop hop, skaczą właśnie tak.
Hop hop, hop hop, hop hop, hop hop.

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

15.04.2020

Czy to już wiosna ??

Najpierw rozgrzewka poranna, zapraszamy do wykonania jej razem z Pippi.

Krótka rozmowa z dziećmi w formie „prawda czy fałsz?” na temat aktualnej pory roku dajemy dziecku dwa listki (lub kartki) w kolorze zielonym i czerwonym. Rodzic podaje pewne informacje, a dziecko podnoszą w górę zielony listek, jeśli informacja jest ich zdaniem prawdziwa, czerwony listek jeśli fałszywa np.:

-Zimą jeździmy na sankach? (prawda)
– Coraz cieplej się ubieramy. (fałsz)
-Kolor zielony to kolor wiosny? (prawda)
– Wiosną dzień jest krótszy. ( fałsz)
-Wiosną jeździmy na sankach? (fałsz)
-Wiosną słonko mocno grzeje? (prawda)
-Zimą kwitną kwiaty? (fałsz)
-Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty (prawda)
-Latem lepimy bałwana

? (fałsz)
-Wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów? ( prawda)

W pudełku, torbie chowamy wierzbową gałązkę. Dziecko za pomocą dotyku stara się określić co jest ukryte w pudełku/torbie. Po wyjęciu gałązki dziecko stara się opisać ją. Jaki na kolor? Jaka jest w dotyku? Z czym mu się kojarzy? Dlaczego nazywamy je wierzbowymi kotkami?

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

14.04.2020

Zabawa plastyczna

Tworzymy wierzbowe kotki na kilka sposobów:

1.Potrzebne będą:

 • kartka
 • klej
 • wata lub waciki
 • nożyczki

Na kartce malujemy linie będące gałązkami wierzbowych  kotków. Z waty formujemy kulki lub wycinamy je z wacików i przyklejamy do gałązek.

 1. Potrzebne będą:
 • kartka

Na kartce wyklejamy bazie z plasteliny.

 1. Potrzebne będą:
 • kartka
 • farby
 • patyczki do ucha (opcjonalnie)

Bazie malujemy palcami, lub robimy kotki odciskając je patyczkiem do ucha.

44

Przygotowała: mgr Małgorzata Socha

10.04.2020

Bystre oczko- zabawa matematyczna

Kategoryzowanie; wyszukiwanie cyfr oraz przyporządkowywanie ich do odpowiednich zbiorów

Potrzebne będą:

– biała kartka

– długopis

-kolorowe kredki/mazaki

Wykonanie:

W dowolnej kolejności piszemy cyfry a następnie prosimy dziecko
o wyszukanie poszczególnych cyfr przyporządkowując je do odpowiednich kolorów. Dobrej zabawy!

1

 

 

 

 

 

 

Autor: mgr Monika Stojak

09.04.2020

Wiosenne drzewo- rozwijanie umiejętności plastycznych

Potrzebne będą:

-papierowy talerzyk

-mazaki/ farby

-klej

-kilka sztuk popcornu

Wykonanie:

Na papierowym talerzyku rysujemy gałązkę, lub drzewko a następnie malujemy go farba. Kiedy farba będzie już sucha doklejamy popkorn!

Bawcie się dobrze!

3333333333

Autor: mgr Monika Stojak

08.04.2020

Cykl życia kury

Jak wytłumaczyć dziecku skąd bierze się jajko? Oto mój pomysł- makieta przedstawiająca cykl życia kury.

Potrzebne będą:

-tektura

-farby

-naklejane oczka lub mazak

-piórka

-wata

Wykonanie:

Z kartonu wycinamy duże jajko i malujemy je na biało a kiedy wyschnie odbijamy rączkę dziecka jako kurę, kurczaczka malujmy żółta farbą, pozostałe dwa jajka wypełniamy kolejno watką i piórkami. Ciekawe co było pierwsze: jajko czy kura? Dobrej zabawy!

2 22

Autor: mgr Monika Stojak

O7.04.2020

Zajączki słoiczki z rzeżuchą

Potrzebne będą:

-Słoik dowolnej wielkości

-Uszka oraz łapki wycięte z papieru

-Ogonek zrobiony z waty

-Wata do wypełnienia słoika

-Nasiona rzeżuchy

Wykonanie:

Słoik wypełniamy watą  oraz doklejamy na górze uszka na dole brzuszek, łapki oraz ogonek. Na koniec wysiewamy nasionka, podlewamy wodą i cierpliwie czekamy!

3 33 333 3333

Autor: mgr Monika Stojak

06.04.2020

Domowi detektywi

Zabawa rozwijająca koncentracje oraz logiczne myślenie.

Co będzie potrzebne:

-kartka

-kilka pomysłów;)

Zabawa:

Na kartce opisujemy różne przedmioty znajdujące się w domu a zadaniem dziecka będzie odnalezienie tych rzeczy oraz zamalowanie okienka. Oto kilka propozycji do wyszukiwania-znajdź:

-coś większego od ciebie

-cos okrągłego

-coś miękkiego

-coś szklanego

-coś szklanego

-cos nowego

-coś niebieskiego

( ilość przedmiotów dowolna- ogranicza nas jedynie wyobraźnia).

2

Autor: mgr Monika Stojak

03.04.2020

Zajęcia matematyczne

Potrzebne będą

Kółka, lub tekturki z napisaną cyfra

Klamerki

Wykonanie

Dziecko rozpoznaje i nazywa cyfrę a następnie mocuje odpowiednią ilość klamerek przy cytrze.

Cyfry można też poukładać od najmniejszej do największej i odwrotnie. Bawcie się dobrze!

1 2 3

Autor: mgr Monika Stojak

02.04.2020

Slime z produktów spożywczych

Potrzebne produkty:

 • nasiona chia
 • wodę
 • mąkę ziemniaczaną
 • opcjonalnie barwnik spożywczy

Wykonanie:

Około pół szklanki nasion zalewamy 1,5 szklanki wody, mieszamy i pozostawiamy na kilka godzin, do napęcznienia. Chia powinna mieć konsystencję rzadszego kiślu.

Do napęczniałych nasion dodajemy mąkę ziemniaczaną, w proporcji około 1:2. Mieszamy łyżką lub dłońmi. Jeśli chcemy, możemy dodać barwnik spożywczy. ( ja nie dodałam).

1

Autor: mgr Monika Stojak

01.04.2020

       kurczak       Praca plastyczna- ,,Kurczaczki’’

Potrzebne będą;

Korek, żółta farba, pędzel, mazak- czarny i pomarańczowy, kartka papieru.

Wykonanie :

Moczymy, lub malujemy farbą korek, odciskamy go na papierze a następnie czekamy do wyschnięcia.

Teraz same przyjemności; za pomocą mazaków zamieniamy żółte kółeczko w kurczaka domalowując mu dziób oraz nóżki. Dobrej zabawy:

1 2 3 4 5

Autor: mgr Monika Stojak

31.03.2020

,,Dmuchana piłka nożna ’’

Potrzebne będą:

-2 bramki ułożone np. z klocków

– 2 słomki

-pomponik, lub piłka pingpongowa

Pełna emocji gra, która jednocześnie jest ćwiczeniem logopedycznym. Rywalizacja polega na tym, aby wstrzelić piłeczkę do przeciwnej bramki za pomocą powietrza wydychanego przez słomkę. Kto strzeli więcej goli? Dobrej zabawy!

2.22.32

Autor: mgr Monika Stojak

30.03.2020

Literowe kamyki

Wykonanie:

-wycinamy kółka wielkości deserowego talerzyka i piszemy na nich literki, które chcemy utrwalić z dzieckiem.

Propozycja zabawy:

Skacząc na jednej nodze dziecko nazywa poszczególne litery.  Wykonując skok dziecko rozwija dużą motorykę  rozwijając jednocześnie umiejętności poznawcze.

1 2

Autor: mgr Monika Stojak

16.03.2020

ZAGADKI
Wiosną na drzewie się zieleni,
ale opada na jesieni. (liść)

Lubimy ją wszyscy
za ładną pogodę.
Co po długiej zimie
ożywia przyrodę. (wiosna)

Kolorowe i pachnące,
zakwitają wiosną.
Można spotkać je na łące,
w parku i w ogródku rosną. (kwiaty)

Młody juhas w górach
chwycił się za głowę,
gdy zobaczył w śniegu
kwiaty fioletowe. (krokus)

W krótkiej nazwie kwiatów
mieszczą się „sanki”,
a te kwiaty kwitną w marcu,
w mroźne nocki, ranki. (sasanki)

Kiedy wiosna nastaje
rośnie na łące.
Do słońca fioletową główkę
wystawia radośnie. (krokus)

Nie miauczą, nie drapią i nie piją mleka
Na drzewie rosną, gdy zima ucieka. (bazie/kotki)

Zachęcamy do wydrukowania portretu Pani Wiosny i pokolorowania go kredkami bądź pomalowania farbami.Może macie ochotę wykonać własny „Portret Pani Wiosny”? Zachęcamy do wspólnej zabawy
https://eduzabawy.com/kolorowanki-do-drukowania/kolorowanki-xxl/pani-wiosna/

Pozdrawiamy i życzymy zdrówka. Wasze Panie!