Zmysł węchu

      Czwarty tydzień w naszym przedszkolu to kolejne niespodzianki i ciekawostki. W tym tygodniu poznawaliśmy i rozwijaliśmy nasz zmysł węchu. Zmysły pozwalają nam odbierać wszelkie bodźce płynące z zewnątrz, przetwarzać je i na podstawie analizy podejmować ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa decyzje. Ich rozwój wcale nie zatrzymuje się na etapie  niemowlęcym, także przedszkolak musi nadal ćwiczyć, aby się w tym doskonalić.

    Rozwijając zmysł węchu poznawaliśmy zapachy przyjemne poprzez samodzielne przygotowywanie aromatycznych deserów i posilków takich jak pieczone ciasteczka, pyszne koktajle, sałatki owocowe, kolorowe kanapki, ziołowe herbatki, kiszenie ogórków. Rozpoznawaliśmy również zapachy mniej przyjemne i ostre takie jak ocet, pieprz, zmywacz do paznokci oraz specyficzne olejki eteryczne. Dzieliliśmy zapachy na te używane w kuchni oraz w łazience. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z użyciem sprzętu do aromaterapii. Podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym mogliśmy również doskonalić nasz zmysł węchu poprzez rozpoznawanie różnorodnych ziół uprawianych naszym ogródeczku.

      Przekonaliśmy się, że przypraw można nie tyko używać w kuchni, ale również mogą nam posłużyć do wykonania wspaniałych prac plastycznych, takich jak jak aromatyczne kule zapachowe bądź też obrazki z przypraw. Cały tydzień zakończył się “pachnącym przyjęciem” w ogrodzie przedszkolnym, na które wykonaliśmy samodzielnie wspaniałe wianki i bukiety   z polnych kwiatów.

Galeria