13 listopada obchodzone jest jako Międzynarodowy Dzień Niewidomych ta data upamiętnia rocznicę urodzin Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu. Celem święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niewidomych oraz słabowidzących. W Polsce liczbę osób z dysfunkcją wzroku szacuje się na około 2 miliony, a na całym świecie na ponad 37 milionów. Zdecydowana większość niewidomych w Polsce jest zrzeszona w Polskim Związku Niewidomych.
Aby przybliżyć dzieciom sposób życia osób niewidomych zaprosiliśmy do przedszkola Panią Barbarę Jerominek- Tofilską, która pracuje jako tyflopedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublińcu. Pani Basia przeczytała dzieciom opowiadanie, którego bohaterką była niewidoma dziewczynka o imieniu Ania. Przedszkolaki dowiedziały się jak rozmawiać i jak pomóc osobom niewidomym: na co zwrócić uwagę, a czego nie należy robić. Miały możliwość poczuć poprzez dotyk jak wyglądają litery napisane brajlem, a po założeniu specjalnych okularów, zobaczyć różne rodzaje stopnia niedowidzenia. Pokonywanie toru przeszkód z zasłoniętymi oczami pozwoliło uświadomić dzieciom jak to jest, gdy się nie widzi i jak ważna jest pomoc drugiej osoby. Podczas zabawy w „czarodziejski woreczek”  dzieci  starały się rozpoznać wybrany przedmiot tylko za pomocą dotyku. Uczestnicząc w sytuacjach choć trochę zbliżonych do tych, w jakich na co dzień znajdują się niewidomi, chcieliśmy uzmysłowić dzieciom, że mimo braku wzroku można i da się dobrze funkcjonować w społeczeństwie.

 Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczyniłyśmy się do jeszcze większego rozwoju tolerancji, empatii i otwartej na inność postawy u naszych przedszkolnych podopiecznych.

Galeria

Przejdź do treści Przejdź do menu