„Mleko piję na śniadanie,
Zawsze mam ochotę na nie,
Też wieczorem mi smakuje,
Gdy je mama przygotuje.”

Codziennie gotując i pijąc mleko nie pamiętamy, skąd się ono bierze? Nie z kartonika, jak odpowie wiele dzieci, tylko od prawdziwej krowy. Zwierzątka, które ma swój charakter i potrzeby. I wcale niełatwo od niej mleko wydobyć! Dlatego dzieci z grupy 1 podczas zajęć badawczych miały okazję dowiedzieć się kto nam daje mleko, poznać proces jego powstawania oraz spróbować samemu „wydobyć” mleko do miseczki. Dzięki opowiadaniu M. Przewoźniaka pt. „Krowa Czarodziejka” dzieci poznały tryb i zwyczaje krowy, dowiedziały się również, skąd się bierze mleko. Jednak największą atrakcja były próby samodzielnego „wydobycia” mleka, które tylko początkowo okazało się trudne. Nasze przedszkolaki wiedzą, że mleko i przetwory mleczne to bardzo ważne źródło wapnia oraz pełnowartościowego białka i składników mineralnych niezbędnych do wzrostu.