Tymi słowami rozbrzmiewa refren hymnu naszej Trójeczki, te słowa to także wspaniałe podsumowanie wydarzeń, które miały miejsce dokładnie wczoraj. Czwartkowe popołudnie było dla wszystkich osób związanych z naszym przedszkolem czasem wyjątkowym. Jubileusz, który mamy zaszczyt obchodzić, to prawdziwy przykład na to, że dobro i uśmiech to rzeczy, które się mnożą jeśli się je dzieli. To również wspaniała motywacja, która towarzyszyła wszystkim przedszkolakom i innym zaangażowanym, podczas przygotowań do tego, by uczcić ten dzień w pełni. Przypomnijmy sobie tego efekty….

Kiedy 08. czerwca tuż przed godziną 16.00 wszyscy zaproszeni goście zajmowali miejsca na widowni lublinieckiego Miejskiego Domu Kultury, za kulisami panowało pełne skupienie i zniecierpliwienie zarazem. Mali artyści już nie mogli doczekać się wspaniałego spektaklu, jaki przygotowali specjalnie na ten dzień! Wszystko rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, w której zaprezentowane zostały fotografie przedszkolaków uczęszczających do Trójeczki. Zaraz po niej Pani Dyrektor Janina Obrzud wraz z Panią Iloną Chmielowską – Kołodziejczyk powitały wszystkich przybyłych gości oraz wprowadziły obecnych w to, co za moment miało nastąpić, wyjaśniły także powód tego spotkania.

Temat przygotowanych występów to swego rodzaju podsumowanie realizowanej w przedszkolu innowacji „Na ludowo w cztery strony świata”, zaś inspiracją dla wcielających się w role prowadzącej była Pyza, którą znać można z twórczości Hanny Januszewskiej. To ona na samym początku części artystycznej pięknym tańcem i rozmową przywitała raz jeszcze przybyłych gości i rozpoczynając wspólną przygodę zaprosiła ich na występy Ślązaków i Górali, w których rolę wcieliły się najmłodsze przedszkolaki. Trojak i taniec zbójnicki w wykonaniu grupy I pewnie niejedną osobę porwał do tańca, sama Pyza podkreśliła, że szkoda jej opuszczać Polski. Niebawem jednak stała się rzecz niesłychana, na swej drodze spotkała Leprikona, który pomógł jej poznać Irlandię. Skoczny taniec irlandzki, wykonany przez grupę II, wywołał przypływ samej pozytywnej energii, a to była dopiero połowa wyprawy. Wprost z krańców Europy odważna Pyza udała się na wschód, gdzie reprezentant Rosji zabrał ją na zaskakujące występy. Dzieci z grupy III żwawo odtańczyły kazaczoka i pięknie zaśpiewały rosyjską piosenkę, jednak i to nie wszystko – dodatkowo w ich występie zostały wykorzystane elementy MAKATONU – systemu komunikacji alternatywnej, który poznają wszystkie przedszkolaki z Trójeczki. W dalszym ciągu to nie koniec wrażeń, tuż po występach na rosyjską nutę nasza bohaterka spotkała prawdziwego Bawarczyka, a ten zaprosił ją do swojego kraju. U zachodniego sąsiada Polski Pyza miała okazję zatańczyć tradycyjny taniec prosto z Bawarii i zaśpiewać wspólnie z dziećmi z grupy IV niemiecką piosenkę. Jednym słowem wrażeń co niemiara! Dzięki Pyzie, która bez strachu zwiedziła nasz kontynent – widzowie także odbyli wyjątkową podróż po Europie. W taki sposób zakończyły się występy artystyczne i przyszła pora na podsumowania – na scenę wkroczyły prowadzące uroczystość, nastąpiła powtórna prezentacja każdej z grup, a gdy już wszyscy stali przed publicznością, Pyza dodała kilka słów i okazało się, że choć jest
z Mazowsza i cały świat poznała, kiedy przybyła do Lublińca – poczuła, że to miejsce, w którym lubi jej się żyć.

Na zakończenie kilkoma zdaniami przemówienia zaszczyciła nas Pani Wiceburmistrz Anna Jonczyk-Drzymała oraz Przewodniczący Rady Miasta Pan Gabriel Podbioł, wyrazili oni emocje z jakimi wiązało się wspólne przeżywanie Jubileuszu oraz pogratulowali przedszkolakom cudownego występu. Po tym wszyscy trójeczkowi podopieczni zaśpiewali wspólnie przedszkolny hymn, a na koniec Pani Dyrektor wraz z Panią Iloną podziękowały wszystkim za zaangażowanie, w to by uczynić ten dzień, jeszcze bardziej wyjątkowym. Przy gromadzeniu wspomnień z tego dnia nie można zapomnieć o wspaniałych dekoracjach oraz regionalnych strojach, w których wystąpili podopieczni Trójeczki.

Dodatkowym elementem, który dopełniał całości, była wystawa wspólnych prac dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych uczęszczających do Trójeczki  oraz studentów ASP w Katowicach
pt. „Inspirujące Esy-floresy” zorganizowana przez Panią Lilianę Białas i Profesora Stafana Speila. Wszyscy przybyli goście, po zakończeniu części na sali widowiskowej mogli podziwiać prawdziwe arcydzieła umieszczone w holu Miejskiego Domu Kultury.

Dzień Jubileuszu był dla nas dniem pełnym emocji i głębokich przeżyć, mamy nadzieję, że wszyscy widzowie, zaproszeni goście, bliscy naszych przedszkolaków, dzięki ich występom także mogli poczuć moc integracji, siłę i piękno jaką niesie ona każdego dnia oraz dostrzec jej prawdziwą wartość.