„Warto uczyć dzieci Śląska”- z tą myślą przygotowano dla dzieci z grupy IV kącik regionalny z przedmiotami używanymi w gospodarstwie domowym oraz zajęcie z zakresu edukacji regionalnej. Podczas zajęcia dzieci mogły posłuchać śląskiej mowy, którą nauczycielki przetłumaczyły na język polski. Przedszkolaki poznały podstawowe elementy śląskiego stroju damskiego i męskiego. Dowiedziały się, jaką nazwę nosi śląski wianek i co to takiego „bruclik” i „jedwobka”. Nie lada wyzwaniem okazało się rozpoznawanie śląskiego stroju spośród innych strojów (podhalańskiego, żywieckiego czy szlacheckiego). Podpowiedzią do w/w zadania była krótka rymowanka:

„Po strojnej „galandzie” poznasz śląską pannę.

„Bruclik” dla chłopaka, znać po nim ślązaka!”.

Wiele radości sprawił dzieciom quiz muzyczny „Jaka to piosenka?”, podczas którego starszaki odgadywały po fragmencie melodii zagranej na akordeonie, znane piosenki śląskie: „Górniczy walczyk”, „Karliku, Karliku”, „Poszła Karolinka”, „Szła dzieweczka”. Po zakończonym zajęciu nasz specjalny gość Szymon Rusek dał wspaniały koncert muzyki akordeonowej. Zaprezentował między innymi znany utwór Libertango.

Specjalne podziękowania składamy Panu Łukaszowi Małyska, nauczycielowi Państwowej Szkoły Muzycznej w Lublińcu za pomoc w przygotowaniu zajęcia.