W czwartek 15 czerwca grupa Pszczółki i Jeżyki wybrała się do lublinieckiej „Sali dydaktycznej Ognik”, która mieści się w Państwowej Straży Pożarnej. Podczas zwiedzania strażacy  przekazali dzieciom wiele  treści edukacyjnych, które w założeniu mają kształtować bezpieczne zachowania, będące przydatne każdemu człowiekowi w stanie zagrożenia zdrowia i życiaZajęcia w „Sali dydaktycznej Ognik” z dziećmi miały nauczyć je prawidłowych odruchów i reakcji w sytuacji zagrożenia. Nauka odbywała się poprzez zabawę i eksperymenty, ponieważ większość elementów jest interaktywna, czyli dotarcie do dzieci było przez postrzeganie wielozmysłowe, a więc przez dotyk, słuch i wzrok. Wszystko jest bardzo realistyczne, ale jest symulacją i działa na wyobraźnię. W „Ogniku” można poczuć się jak w sytuacji prawdziwego zagrożenia, jednakże sala jest całkowicie bezpieczna dla najmłodszych, brak elementów, które mogłyby jakkolwiek zagrozić uczestnikom.

Zobaczyliśmy stanowisko prezentacji ubrań strażackich: ubranie bojowe strażaka, ubranie do działań z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, ubranie do ochrony przed owadami błonkoskrzydłymi, stanowisko poprawnego zachowania się na drodze publicznej: zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych, stanowisko kuchnia, łazienka, ratownictwo wodne, stanowisko zgłaszania zdarzeń na numer 112, stanowisko ratownictwo medyczne , stanowisko mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych w domu jednorodzinnym, stanowisko gorących drzwi, pomieszczenie lasy, stanowisko mobilnego symulatora „Las i Jezioro”.

Na zakończenie dzieci miały możliwość zobaczyć wozy strażackie a także ich wnętrze. Każdy przedszkolak mógł wejść do środka. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała i z pewnością każdy zapamięta z niej coś wartościowego.

Dziękujemy lublinieckiej Straży Pożarnej za umożliwienie zobaczenia Sali dydaktycznej Ognik.

Kategorie: 2022/2023