Miniony czwartek dla przedszkolaków z grupy IV okazał się być wspaniałą przygodą. Gdy rano zaraz po śniadaniu wszyscy wpakowali się do autobusu, nikt tak naprawdę jeszcze nie wiedział, co nas czeka.

Celem naszej wycieczki były Żarki, a w nich rozpoczęliśmy dzień od zwiedzania Muzeum Dawnych Rzemiosł, w którym każdy z przedszkolaków mógł poznać dawne zawody i sposoby wykonywania pracy przez szewca, bednarza i kołodzieja, a także zobaczyć maszyny i urządzenia niezbędne dawniej do wytwarzania mąki, czy kasz. Dodatkowo dzieci próbowały swoich sił w samodzielnym pozyskiwaniu tych produktów, rozdrabniając ziarna za pomocą kamieni, młynka, czy innych specjalnych narzędzi.
Na zakończenie przedszkolaki zobaczyły, jak to jest być w siedmiomilowym bucie oraz co takiego dzieje się w beczce (pełnej) śmiechu.

A po krótkiej przerwie….

…. pełni zapału i zaciekawieni dotarliśmy do pracowni EtnoJura, a tam specjalnie dla nas zostały przygotowane wykroje, materiały, wypełniacze i ozdoby. A wszystko po to, by każdy mógł aktywnie uczestniczyć w kreatywnych warsztatach i stworzyć swojego własnego pluszaka. Przedszkolaki z grupy IV z zapałem oddały się pracy, najpierw po brzegi wypełniły materiał przypominającym watę cukrową tworzywem (na szczęście nic się nie kleiło! : ) ), po czym zszyły je za pomocą bezpiecznej igły i z asystą jednej z Pań prowadzących dokleiły brakujące elementy. W ten sposób powstały przepiękne pieski i kotki! Na pożeganie znów udało się nas zaskoczyć – zaproponowano nam udział w dawnych zabawach, zapomnianych już przez niektórych, na szczęście to nie przeszkadzało nikomu i każdy chętnie w nich uczestniczył.

Dziękujemy wszystkim gospodarzom za tak miłe ugoszczenie i sprawienie, że nasza wycieczka zamieniła się w prawdziwą przygodę pełną wrażeń.