Pierwszy dzień w przedszkolu może być dla dziecka bardzo stresujący (zwłaszcza dla dzieci, które po raz pierwszy przekroczą próg przedszkola), dlatego aby zwiększyć komfort psychiczny naszego malucha warto zadbać o to, aby niczego mu w tym dniu nie zabrakło.

RZECZY NIEZBĘDNE DLA PRZEDSZKOLAKA:

• zmienne obuwie – kapcie (najlepiej na podeszwie antypoślizgowej), wygodne i łatwe do wkładania – podpisane;
  • bluzka (do przebrania z krótkim rękawkiem);
  • strój gimnastyczny (koszulka, spodenki – w podpisanym worku);
  • dodatkowe zmienne ubranie (na wszelki wypadek);
  • chusteczki higieniczne – duża paczka „wyciągane”;
  • szczoteczka i pasta do zębów;

Początek roku szkolnego to bardzo trudny okres dla wielu osób: dla dzieci, rodziców, a także dla nas nauczycieli:

• dla dzieci – bo po raz pierwszy, na poważnie są bez rodziców. W ich życiu zmienia się bardzo dużo: miejsce, w którym przebywają większość dnia, jedzenie, zwyczaje, ilość uwag ze strony dorosłych.
  • dla rodziców – bo oddają dziecko w obce ręce, tęsknią za nim i martwią się jak sobie poradzi.
  • dla nauczycieli – bo kilkunastoosobową grupę nowych dzieci muszą poznać, zabawić, pomagać, wspierać oraz uspokajać zdenerwowanych rodziców.

Rodzice mogą odegrać bardzo ważną rolę, aby ten trudny dla wszystkich okres przebiegał jak najłagodniej. Dlatego też:

• Cieszymy się razem z dzieckiem, że idzie do przedszkola.
  • Nie obiecujemy dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola.
  • Pozwalamy zabrać swojemu dziecku ulubioną maskotkę, przytulankę, zabawkę. Pomoże ona rozstać się z mamą i będzie stanowić kawałek domu.
  • Pomóżmy dziecku rozebrać się w szatni, przypomnijmy jak wygląda jego ubranie i gdzie je zostawia (znaczek).
  • Pożegnanie powinno być krótkie: uśmiech, buziak i pa-pa.
  • Nie zabierajcie dziecka z powrotem do domu, gdy płacze przy rozstaniu, bo gdy raz ulegniecie potem będzie jeszcze trudniej, a Wasz Maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.
  • Jeżeli rozstanie z Mamą jest bardzo bolesne, dziecko powinno przez pierwsze dni przychodzić do przedszkola z Tatą. (Generalnie zasada jest taka, że do przedszkola powinna odprowadzać malca ta osoba, która jest bardziej stanowcza i zdecydowana. Rodzic bardziej wrażliwy, skłonny do płaczu powinien zostać w domu).
  • Odbierajcie dziecko z przedszkola o ustalonej wspólnie porze. Zróbcie wszystko, aby dotrzymać słowa i jeżeli jest to możliwe, przez pierwsze kilka dni odbierajcie dziecko wcześniej, stopniowo wydłużając czas do okresu, jaki nas interesuje. Nie wolno nam się spóźnić.
  • Aby ułatwić pobyt w przedszkolu zaopatrzcie dziecko w kapcie zapinane na rzepy i spodnie z gumką w pasie (skomplikowane ogrodniczki nie wskazane ).
  • Nauczcie malucha, aby w przypadku gdy z czymś sobie nie radzi poprosił o pomoc opiekuna.
  • Już od pierwszych dni chwalcie dziecko za najmniejsze sukcesy.
  • Pierwszy dzień w przedszkolu warto rozpocząć od wcześniejszej pobudki, by mieć czas na spokojne przygotowanie się do wyjścia. Pośpiech w tym ważnym dla malca dniu nie jest wskazany.

Adaptacja do przedszkola trwa do około trzech tygodni. Ważne by w tym okresie dziecko uczęszczało regularnie i było odbierane o tej samej godzinie. Kto je odbiera nie ma znaczenia

Mamy nadzieję, że rady które Państwu przekazaliśmy pomogą Waszym Dzieciom w łatwiejszym wejściu w nowy etap życia! Życzymy miłego pobytu w naszej „Trójeczce”.