„śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą,

zostaną po nich buty i telefon głuchy …”

Jan Twardowski

 

                                               CZAS ZADUMY I REFLEKSJI…

AKCJA  „SZKOŁA PAMIĘTA 2021”  W GRUPIE MISIÓW I BIEDRONEK  

Zbliża się Święto Zmarłych – czas odwiedzin naszych bliskich zmarłych na cmentarzach. Czas refleksji i zadumy nad przemijaniem, nad tym, co było dawniej, kilka lat wstecz, rok, miesiąc temu, wydaje się, że jeszcze nie tak dawno…ale już tamten czas nie powróci.

Również ten trudny temat pojawił się na zajęciach w grupach starszych – w ramach udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta 2021”, której celem jest  zwrócenie uwagi młodych na potrzeby pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Był moment, że oczka  naszych przedszkolaków lekko się zaszkliły, ponieważ niektórzy stracili już swoich bliskich. Pojawiły się wypowiedzi, wspomnienia, których trzeba było wysłuchać i wytłumaczyć, że nasi bliscy mimo, że nie są już z nami, ale zawsze będą w naszych sercach i wspomnieniach.

Tak również jest z historią, której cząstkę stanowimy i musimy tą historię kultywować, pielęgnować i przekazywać młodemu pokoleniu wartości patriotyczne. Dlatego Misie i Biedronki podczas zajęć przypomniały sobie historię powstania naszego miasta, skąd się wzięła nazwa LUBLINIEC. Poprzez prezentację multimedialną „Historyczny Lubliniec” dzieci dowiedziały się o ludziach walczących za wolność naszego kraju i naszego regionu, dzięki którym żyjemy teraz w wolnej ojczyźnie. Przykładem jest postać Jana Nikodema Jaronia, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Lublińcu. Dzieci dowiedziały się, że kiedyś Lubliniec był nazwany Loben, dzięki starym fotografiom i prywatnym pamiątkom nauczycielki przedszkolacy zobaczyli jak miasto w tamtych czasach wyglądało, jak wyglądali i czym zajmowali się mieszkańcy, mogli zobaczyć również na starych mapach pochodzących z 1927 r. położenie naszego miasta.

Dzięki przygotowanej tablicy ze zdjęciami starszaki  rozpoznawały znane miejsca, zabytki naszego miasta – Rynek,  Plac Kopernika z charakterystyczną rzeźbą św. Edyty Stein – Patronki naszego Miasta i Europy, która również związana jest z Lublińcem. W budynku, w którym mieszkali Jej dziadkowie znajduje się obecnie Muzeum poświęcone Jej pamięci. Na zdjęciach dzieci rozpoznały zabytkowy Kościółek św. Anny, Kościół św. Mikołaja, budynek Urzędu Miejskiego. Nasi wychowankowie dowiedzieli się również, że   Lubliniec to nie tylko dawna historia, związane są również z naszym miastem współczesne, znane osoby popularne w całej Polsce  – dziennikarze – Mariusz Max Kolonko, Janusz Weiss, artyści – Marcel Trojan, Anna Świątczak,  reprezentant Polski w piłce nożnej – Zygmunt Anczok, reżyser – Jerzy Antczak…, które tworzą historię współczesną.

Podsumowaniem zajęć był „spacer po Lublińcu” i utrwalenie tych wiadomości, które poznaliśmy dzięki opowiadaniom, zdjęciom i prezentacji multimedialnej. Zobaczyliśmy z bliska zabytkową część naszego miasta, budynki, zasadzone drzewo i  kamień – na pamiątkę  przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004r. oraz kamień z wyrytym zapisem  1272, to rok powstania Lublińca.

Nie możemy zapomnieć naszej historii, miejsc i ludzi, którzy odeszli, zginęli walcząc o wolną Polskę. Takim miejscem jest Cmentarz Wojskowy, gdzie każdy z nas może podejść i zapalić świeczkę na mogiłach poległych żołnierzy. Naszym obowiązkiem jest pamięć o nich. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy na Cmentarzu Parafialnym, gdzie zapaliliśmy znicz na grobie Jana Nikodema Jaronia od całej społeczności Trójeczkowej wraz z własnoręcznie wykonanym przez grupę IV wiankiem w kolorach biało – czerwonych.   Misie i Biedronki zadeklarowały, że podczas odwiedzin swoich bliskich na cmentarzach 1 listopada wspólnie z Rodzicami zapalą znicze na grobach, o których już nikt nie pamięta, na których nie ma kwiatów i płonących świec.

Po powrocie do przedszkola na dzieci czekały kolorowanki o Lublińcu – miejscach, które zobaczyliśmy podczas spaceru. Starszaki z zapałem zabrały się do pracy.

Myślimy, że dzisiejsze zajęcia o miejscach i ludziach związanych z historią naszego miasta na długo zostaną w pamięci naszych Misiów i Biedronek.

 

Kategorie: 2021/2022

Przejdź do treści Przejdź do menu